Duże sprawy w małych głowach

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Terapeutów Zależnych
pozostałe
marsilje

Książka traktuje o różnych rodzajach niepełnosprawności. Naszym celem jest opowiedzenie dzieciom, że niepełnosprawność to inne odczuwanie, widzenie, czasem także inne rozumienie świata.

źródło opisu: Stowarzyszenie Terapeutów Zależnych, 2015

źródło okładki: własne

AnnaSikorska | 2018-03-26

Jaki jest świat niepełnosprawnych dzieci? O czym marzą? Z jakimi trudnościami się spotykają? Czego możemy się od nich nauczyć? – odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce Agnieszki Kossowskiej „Duże sprawy w małych głowach”, w której znajdziemy opowieści o pięciu niepełnosprawnościach: autyzm, niepełnosprawność sensoryczna, niepełnosprawność ruchowa, niepełnosprawność intelektualna, wcześniactwo, epilepsja. Bohaterami oprowadzanymi po innym spojrzeniu i funkcjonowaniu w świecie są dzieci.
Sześcioletni Franio zabiera nas w świat autyzmu. Tłumaczy swoje odmienne zachowanie, problemy z komunikacją, terapię oraz naukę trudnej sztuki rozumienia świata. Chłopiec nie mówi, ale ma inne sposoby porozumiewania się z otoczeniem. Ma też koleżankę Julkę, która potrafi mówić, ale ma problem z echolaliami i z tego powodu również wiele czasu spędza na terapii. Franiu opowiada jak bardzo każdy się różni. To dotyczy również osób z autyzmem: każdy lubi coś innego, boi się czegoś innego, a łączy...

Ataga | 2016-01-27
Przeczytana: 21 stycznia 2016

"Duże sprawy w małych głowach" to bardzo trafny tytuł. Co dzieje się w głowach dzieci nie raz nas zaskakuje. Książka ta ukazuje nam, co czują i oczym myślą dzieci niepełnosprawne.

Książkę miałam okazję przeczytać na wykładzie. W zasadzie została ona nam przeczytana. "Duże sprawy w małych głowach" ukazują nam życie codzienne dzieci niepełnosprawnych. Dzieci te chcą żyć jak ich rówieśnicy. Mają takie same marzeń i pragnienia. Niestety ich choroba czasem nie pozwala ich zrealizować.

Książka bardzo ciekawa i kolorowa. Pokazuje problemy przed jakimi stają osoby niepełnosprawne.

Moni | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Książka, o której nie wiedziałabym, gdyby nie pewna Agnieszka, wspaniała kobieta i mama, której w tym miejscu bardzo dziękuję!

"Duże sprawy w małych głowach" to pozycja nadzwyczajna. Kopalnia wiedzy na temat różnych niepełnosprawności, podana w prosty, niemal dziecięcy i naiwny, a tak głęboki i mądry sposób. Doskonała pod względem dydaktycznym, do obowiązkowego wykorzystania przez nauczycieli szkół masowych na lekcjach wychowawczych, zajęciach opiekuńczo- świetlicowych. Każdy rozdział kończy szereg proponowanych doświadczeń, przybliżający zdrowym konkretny tryb niepełnosprawności w sensie odczuć, na najniższym i najbardziej zrozumiałym poziomie zrozumienia- doświadczenia sensualnego.
Wspaniała jest także dla rodziców i dzieci niepełnosprawnych, bo koi niczym balsam, objaśnia świat, daje wsparcie. Empatia poskładana z liter. To jest dzieło, jakiego i ja powinnam dokonać, chcąc uczyć ludzi tolerancji. Gorąco namawiam wszystkich, sięgnijcie po tę książkę!!!

"Wtedy mama...

Niepełnosprawność w dalszym ciągu jest w naszym kraju niewygodnym tematem. W dużej mierze dzieje się tak za sprawą nieodpowiedniej edukacji społeczeństwa, zwłaszcza tego najmłodszego. O ile liczba placówek integracyjnych rośnie z roku na rok, o tyle w szkołach masowych problem zdaje się nie istnieć. Pod warunkiem, że w takiej szkole nie kształci się dziecko ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Chociaż i tak w takich przypadkach z góry skazuje się je na izolacje poprzez nauczanie indywidualne. Innym poważnym problemem jest brak odpowiedniej literatury skierowanej dla najmłodszych. O ile jeszcze można znaleźć pozycję dla dorosłych, która przybliżałaby ten problem, o tyle autorzy literatury dziecięcej zbytnio nie są chętni do podjęcia tak trudnych tematów.
Agnieszka Kossowska nie jest zawodową pisarką, a jej nazwisko nie widnieje na światowych listach bestsellerów. Zrobiła jednak coś, na co nie odważył się niejeden autor – napisała książkę przedstawiającą świat dzieci...

Patrycja | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Pewnego wakacyjnego dnia w Internecie znalazłam pewną akcję crowdfundingową. Cel? Wydanie po raz drugi “Dużych spraw w małych głowach” czyli książki opowiadającej o niepełnosprawnościach z punktu widzenia dzieci. Dołożyłam cegiełkę w ciemno i kilka miesięcy później otrzymałam mój egzemplarz tej pięknej książki. Byłam bardzo zaskoczona, ponieważ porusza ona tematy tabu (tak, niepełnosprawność to cały czas temat tabu), w sposób lekki i optymistyczny.

“Moi rodzice mówią, że przeszkody są tylko w naszych głowach. Bo fajne życie nie zależy od sprawnych nóg. I że trzeba umieć się uśmiechać. Potem powiedzieli jeszcze, że trzeba marzyć i wierzyć. I ważne, żeby nas ktoś kochał i żebyśmy my kochali. Wtedy wszystko będzie możliwe. I ja to wiem, bo moi rodzice bardzo mnie kochają.”

Autorka nie jest pisarką, a po prostu mamą niepełnosprawnego dziecka. Zaznacza, że niepełnosprawność nigdy nie była, nie jest i nie będzie bajką, ale na podstawie doświadczeń swoich i innych rodziców dzieci...

marsilje | 2015-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Cudowna książka. Ujęła mnie prostym, dziecięcym (ale nie dziecinnym!) językiem i sposobem widzenia świata. Opowiada o niepełnosprawności jak o czymś tak samo zwyczajnym, jak kłótnie z rodzeństwem, zabawy z psem czy interesowanie się dinozaurami. Świetnie dzięki temu pokazuje, że dzieci niepełnosprawne nie składają się tylko ze swojej niepełnosprawności. Bez dramatyzowania, brania na litość, epatowania cierpieniem - porusza zwyczajnością i bezpośredniością. Zestawy ćwiczeń dołączone do trzech rozdziałów to świetny pomysł na praktyczną naukę empatii, bazującej na własnym doświadczeniu. Całości dopełniają piękne, bardzo spójne z tekstem ilustracje, dzięki którym aż się chce kartkować tę książkę nawet już po przeczytaniu.

Mery | 2017-07-22

Duże sprawy w małych głowach pokazują jak życie codzienne odbierane jest zmysłami osób (dzieci) niepełnosprawnych.
Książka jest bardzo przejrzysta, ilustrowana tak, by nie znudziła się dzieciom. No właśnie: to książka zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, przygotowana tak, by nie obawiały się one niepełnosprawnych koleżanek i kolegów; by rozumiały, że niepełnosprawny nie oznacza gorszy; by nie wyśmiewały się z dzieci, które są w pewien sposób inne. Dorosłym również się ona przysłuży i usunie obawy przed zetknięciem się z osobą niepełnosprawną.
W książce znajdują się doświadczenia, które pozwolą wczuć się w sytuację dziecka niepełnosprawnego, sprawdzić siebie wykonując proste czynności, ale z utrudnieniem obrazującym ograniczenia dotykające chore dziecko.
Autorką Dużych spraw w małych głowach jest mama niepełnosprawnego Franka, mieszkanka Opola, kobieta zaangażowana społecznie, która po prostu wie o czym pisze, zna to z własnego doświadczenia.
Książka napisana jest prosto z serca,...

Emma | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Nietypowa pozycja pokazująca świat widziany oczami dzieci niepełnosprawnych. Książka nie tylko wprowadza nas w inny, często niezrozumiały dla nas świat, ale uczy nas tolerancji wobec innych.
Wspaniała książka do wykorzystania dla rodziców i nauczycieli.

GZal | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

[...]
W ostatnich latach ukazało się na naszym rynku mnóstwo książek, dla dzieci młodszych i nieco starszych dotyczących trudnych tematów.

Wśród tych trudnych tematów kwestie inności i niepełnosprawności są niesłychanie istotne. Jak uczulić dzieci na to, że niektórzy zachowują się inaczej, wyglądają inaczej, czują inaczej? W jaki sposób przygotować je by bez lęku rozmawiały i pytały o wiele kwestii? Co mają zrobić, gdy w ich bezpośrednim otoczeniu pojawi się ktoś na wózku lub zachowujący się niestandardowo? Czy należy się bać, że się zarazimy, albo, że stanie się coś niedobrego. To są często rozterki dorosłych. Medialnie zespół Downa został oswojony (dzięki choćby serialowi Klan), podobnie jest z achondroplazją (Gra o Tron, Świat według Żunia). Ale jest przecież całe spektrum innych nieszczęść, które Epimeteusz uwolnił z puszki, którą w posagu otrzymała Pandora. Dziecięce porażenie mózgowe nie wygląda medialnie, osoby z autyzmem mogą wydawać się agresywne, atak epilepsji na żywo...

jerzu | 2015-12-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Książka dziś dotarła do mnie. Pochłonęłam ją w jedno popołudnie w pracy i muszę przyznać że ani trochę mnie nie zawiodła. W sposób prosty i czytelny mówi o tym, o czym trudno nawet nam - dorosłym - czasem rozmawiać.
Zdania, które chyba najbardziej zapadły mi w pamięć z całej książki to "Ludzie są różni - duzi i mali, grubi i chudzi, biegają szybko lub wolno, lubią jeść czekoladę albo szpinak i lubią niespodzianki albo ich nie lubią. Ale właśnie to jest fajne w ludziach - każdy z nas jest inny. Dlatego nigdy nie jest nudno." I jest to dla mnie chyba najważniejsze zdanie z tej książki. Jestem przekonana, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego dorosłego i każdego mniej-dorosłego, który chce lepiej zrozumieć innych ludzi!