Granice względności. Opis metafizyczny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
filozofia, etyka
Dan

Zwycięski esej pierwszej edycji konkursu organizowanego przez Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi. Autor porusza w swojej książce problem względności, jednocześnie odnosząc go do pojęć metafizycznych i zagadnień takich jak świadomość, myślenie, prawda, czas, czy przestrzeń. Jest to także próba przybliżenia dotychczasowego paradygmatu pojmowania względności w sposób metafizyczny oraz propozycja nowego spojrzenia na tę kwestię.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN) 2014

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN) 2014

Dan | 2015-12-14

Zagadnienia, którymi zajmuje się Marcin Poręba w książce „Granice względności”, to prawdziwa crème de la crème abstrakcyjnych dociekań: Wittgensteinowski problem kierowania się regułą (dokładnie naświetlony w porywającym wykładzie Kripkego), twierdzenie o niezupełności, redukcja qualiów. Słowem – to wszystko, co sprawia, że pocą się nam dłonie, policzki czerwienieją, a krew szybciej krąży w tętnicach. I dlatego tylko siedem gwiazdek, ponieważ lepiej można było rozplanować dramaturgię wywodu, przejrzyściej zmiksować wątki, zapewnić większą dobitność puentom, przy czym nie tyle są to uchybienia autora, co raczej nieuniknione skutki ekspresowego tempa powstawania tekstu tak wymagającego treściowo. W każdym razie odnotowujemy obecność fragmentów, w których płonie żywy ogień (szczególnie w rozdziale czwartym i posłowiu), a sama idea utożsamienia pojęć i wrażeń będzie się domagać dalszego obracania w myśli. Polecam.