Bizancjum: Zarys dziejów

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Byzantium: the History
Bizancjum, historia, John, Haldon,
historyczna

Cesarstwo Bizantyńskie było jednym z najdłużej trwających imperiów w historii świata, istniało dziewięć stuleci i leżało na trzech kontynentach. Jego początkiem była wschodnia połowa późnego Cesarstwa Rzymskiego, a stolicą Konstantynopol - olśniewające miasto, leżące na granicy Europy i Azji. Krótka, ale wszechstronna historia Johna Haldona śledzi burzliwe losy tej historycznej zagadki,...

Krótka, ale wszechstronna historia Johna Haldona śledzi burzliwe losy tej historycznej zagadki, "straconego imperium", które przez tysiąc lat opierało się potędze islamu i które zachowało i przekazało nam literackie i językowe dziedzictwo starożytnej Grecji i Rzymu, a części wschodniej Europy - chrześcijaństwo w formie prawosławia. Autor opowiada o dziejach ciągłych podbojów jego ziem, ich odwojowywania oraz ostatecznego i całkowitego zniszczenia państwa przez Turków osmańskich w 1453 roku.

"W książce brytyjskiego historyka Johna Haldona polski czytelnik otrzymuje ten tak bardzo potrzebny, nowoczesny, a przy tym zwięzły zarys historii i kultury bizantyńskiej. Podstawowym celem J. Haldona, jednego z najwybitniejszych dziś znawców cywilizacji bizantyńskiej, nie jest omawianie poszczególnych wydarzeń - przewrotów, wojen, najazdów barbarzyńskich, w które obfitowała historia Bizancjum, lecz stworzenie całościowego wizerunku tego pańśtwa."

Doc. dr hab. Maciej Salamon,
Instytut Historii
Uniwersytetu Jagiellońskiego

źródło opisu: http://merlin.pl/

źródło okładki: http://merlin.pl/

Wojciech Detko | 2015-12-14

Książka jest dobrze napisana, autor zna się na rzeczy. Doskonale nakreślono historię Bizancjum od narodzin do upadku. Jedynym problemem może być dość ciężki język naukowy jakiego użył autor.

Bartosz Peruń | 2018-05-04
Natalia | 2018-02-25