Sędzia Di i tajemnica jeziora

Okładka książki Sędzia Di i tajemnica jeziora Robert Van Gulik
Okładka książki Sędzia Di i tajemnica jeziora
Robert Van Gulik Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Sędzia Di (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Sędzia Di (tom 3)
Państwowy Instytut Wydawniczy
2006-01-01
2006-01-01

Jakoś sucho. Chyba tak bym to określił. Sama intryga pewnie ciekawa, choć nie doceniam pewnie jej jak należy, bo nie jestem fanem kryminałów. Można się czegoś dowiedzieć o dawnych Chinach. To na plus. Ale generalnie mam wrażenie, że facet nie potrafi pisać. Nie zżyłem się z bohaterami. Nie poczułem atmosfery miasta. Nie przeczytam innych z tej serii.

Trudno wybrać najlepszą książkę Roberta Van Gulika z sędzią Di w roli głównej, ale gdyby koniecznie musiała którąś wskazać, to byłby to "Sędzia Di i tajemnica jeziora". Doskonały relaks z chińskich plenerach gwarantowany!!!

Powrót do sędziego Di to trochę jak powrót do kryminałów Agathy Christie: w jakiś staroświecki sposób działają uspokajająco, przepełnione wiarą w istnienie ustalonego porządku tego świata i rządzących nim praw.

Wiem, że perypetie Sędziego Pokoju są oparte na faktach, ale tak jak w posłowiu, życie pisze nieprawdopodobne historie i nawet najwybitniejszy z najwybitniejszych nie wpadłby na takie rozwiązanie zagadek, gdyż powiązań było tam wiele. Prosty język, bardzo dobrze czyta się i nie trzeba brnąć, szkoda mi tylko, że nie myślę na tyle logicznie bym sama mogła łączyć wątki.

Sędzia Di się nudzi i marudzi. A potem żałuje, że marudził, bo wszytko dzieje się na raz. A wielki spisek zagraża całym Chinom - no i stanowisku sędziego. Zagadki się wikłają. Akcja pędzi. Super.
Dla porządku: "Sędzia Di i tajemnica jeziora" - 4 książka wg chronologii wydarzeń, 4 napisana w cyklu.

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą),które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

Bardzo dobry kryminał, jak każde dzieło Roberta van Gulika. Jestem jego wielką fanką.

Bardzo ciekawa ksiazka.Pojawia się kilka wątków z kolejnymi zdrodniami, które musi rozwiązać sędzia Di.Polecam

• Kryminały
  • Kryminał