Uff, nie spaliłem Kopenhagi

Wydawnictwo: Postindustrial Design House
lotnictwo
Kasiolkowa

Bogdan Likus. Swego czasu był jednym z najzdolniejszych i wyróżniających się pilotów w Siłach Zbrojnych Wojsk Lotniczych PRL. Należał do grupy polskich pilotów, którzy z Hermaszewskim typowani byli do lotu w kosmos. Uczestnicząc w pamiętnej defiladzie z 22 lipca 1974 roku, z Gierkiem na trybunie, przy szybkości około 720 km/h, wraz z kolegami na Su-20 przeleciał wzdłuż ulicy pomiędzy Domem Towarowym Centrum a Pałacem Kultury. Był pierwszym pilotem, który na lotnisku wojskowym w Pile lądował samolotem Su-22M4. Był najmłodszym polskim pilotem wojskowym, który w 1978 roku w Lidzie na Białorusi należał do grupy pierwszych polskich pilotów wojskowych szkolonych w Związku Radzieckim do zrzucenia "specawiabomby" - "specAB" - tak Rosjanie nazywali bombę atomową. Tam też dowiedział się o swoim przyszłym zadaniu w wojnie między Układem Warszawskim a państwami paktu NATO - miał zrzucić bombę atomową na Kopenhagę i Lubekę. Wielokrotnie ćwiczył samolotami odrzutowymi loty na wysokości około 100 metrów. Mimo 69 lat nadal jest czynnym pilotem cywilnym.

źródło opisu: Postindustrial Design House, 2015

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!