Noc w bibliotece

Cykl: Panna Marple (tom 2) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Body in the Library

Inne wydania

W rezydencji państwa Bantrych zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Nikt nie wie, kim ona jest ani jakim cudem trafiła do Gossinghton Hall, ale mieszkańcy St. Mary Mead kierują swoje podejrzenia na pułkownika Bantry'ego. Dolly Bantry, oburzona zarzutami pod adresem męża, o pomoc w rozwiązaniu zagadki prosi przyjaciółkę, Jane Marple. Tymczasem na policji zjawia się kobieta, która rozpoznaje ofiarę jako swoją kuzynkę, Ruby Keene, tancerkę z hotelu Majestic. Jane Marple i Dolly Bantry wyruszają w drogę, aby rozwiązać tajemnicę śmierci dziewczyny. Okazuje się, że w hotelu Majestic przebywa rodzina Jeffersonów, z którymi Ruby zdołała się zaprzyjaźnić. Głowa rodziny, starszy i schorowany pan Jefferson jest tak zafascynowany młodą przyjaciółką, że postanowił przepisać jej cały swój majątek, wydziedziczając rodzinę. Czy właśnie to było motywem zbrodni?

źródło opisu: publicat.pl

źródło okładki: publicat.pl

pietruszka | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Ah ta panna Marple. Polubiłem ją. Przesympatyczna starsza osóbka o języczku żmii i niewinnym błękitnym spojrzeniu dzierlatki. I umyśle zapędzającym stare policyjne wygi do kąta. Tytuł nietrafiony zresztą oryginalny to "Ciało w bibliotece". Piękna blondynka uduszona w prywatnej bibliotece w domu pułkownika Bantry'ego. Tropy prowadzą do pobliskiego zdeprawowanego filmowca i ekskluzywnego hotelu. Klasyczny kryminał angielski. KLASYCZNY. Nie mogę sobie darować pewnego cytatu. Ot takie plotki wiejskie w angielskim stylu dwóch kumoszek :)
"Przypominasz sobie ostatni dzień lipca ? Wrzask i śpiewy, okropny hałas i wszyscy, obawiam się byli pijani. I tan bałagan, te rozbite Kieliszki, to wszystko straszne. Na drugi dzień jak mi opowiadała starsza pani Blake, jakaś młoda osoba leżała w wannie i spała, będąc - że tak powiem - zupełnie goła!
Pani Bantry zauważyła pobłażliwie:
- To prawdopodobnie ludzie z filmu.

lacerta | 2012-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Jak to zwykle bywa w kryminałach Christie zagadka trudna do rozwiązania, a gdy już się dostanie odpowiedź do ręki wszystko wydaje się być tak logiczne, że aż człowiek dziwi się sobie, że na to nie wpadł.
Książka strasznie mnie zaciekawiła na samym początku, ale szczerze mówiąc pod koniec jakby mi się trochę "przejadła". Chociaż panna Marple jak zwykle niezastąpiona.

Kalissa | 2017-06-29
Przeczytana: czerwiec 2017

Co to była za PERFIDNA zbrodnia! Aż brakuje mi słów - by wyrazić, co poczułam na koniec!

Nie zgadłam, kto jest zbrodniarzem. Źle wybrałam nawet motyw!

A kiedy panna Marple - tak jakoś w środku książki - powiedziała, że wie, kto morduje, poczułam się bardzo nieswojo!:)

Ale mimo wszystko - nie mogę zgodzić się z panną Marple - że należy z podejrzliwością podchodzić do ludzi i, z zasady, nie wierzyć w to, co mówią.:) Zbytnia podejrzliwość może zatruć życie podobnie jak zbytnia naiwność.

Jak zwykle kryminał Agathy Christie nie do rozwiązania. W trakcie książki zmieniałam kilkanaście razy typowanego zabójcę, a od koło 100 strony byłam już niemal pewna, jednak nie trafiłam. Akcja przebiega troszkę wolno, jednak końcówka wyśmienita. Dopiero ostanie strony wyjaśniają zagadkę.

W domu pułkownika Bantry'ego zostaje znaleziona martwa kobieta. Ślady wskazują na uduszenie. Pani Bantry jest podekscytowana, ale zarazem pragnie wyjaśnić zagadkę. Dlatego postanawia sprowadzić pannę Marple, aby przeprowadziła własne śledztwo.
Denatka okazuje się pracować dla hotelu Majestic razem ze swoją kuzynką, która potwierdza tożsamość denatki.
W kamieniołomach zostaje odnaleziony spalony samochód wraz z ciałem.
Przez pewien czas śledztwo stoi w miejscu, ale panna Marple skutecznie naprowadza na ślady, które okazują się małymi szczegółami na które nikt nie zwracał uwagi.
Na jaw wychodzą też nieoczekiwane fakty, iż jeden z gości hotelu pan Jefferson miał zamiar adoptować denatkę i zmienił...

tvinge | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Agatha Christie, "Noc w bibliotece". Zagadkę kryminalną rozwiązuje tu sympatyczna staruszka, panna Marple. W bibliotece jej znajomych zostaje znalezione ciało młodej tancerki, Ruby Keene. Jakim cudem się tam znalazła, skoro nie była w jakikolwiek sposób związana z tą rodziną? Dlaczego i co najważniejsze PRZEZ KOGO została zamordowana? Zagadka jest trudna. Książka nie zrobiła na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia, bo przeczytałam już naprawdę wiele powieści tej autorki, i choć wszystkie czyta mi się przyjemnie, to wciąż mam nadzieję, że jeszcze kiedyś trafi w moje ręce książka w stylu "Dziesięciu małych murzynków", albo "Morderstwo w Orient Expressie", podczas których czytania nie mogłam oderwać wzorku od tekstu do momentu aż nie przeczytałam w całości, i których niesamowitej, niestandardowej intrygi dosłownie nie sposób zapomnieć. "Noc w bibliotece" na pewno nie zapadnie w mojej pamięci w ten sposób, określiłabym ją jako standardowy kryminał Agathy Christie. Co nie zmienia faktu, że...

Natalia | 2014-03-04
Przeczytana: 02 marca 2014

Kolejna rewelacyjna książka pani Agathy Christie, ale czego można się spodziewać po królowej kryminałów.
"Noc w bibliotece" mówi o zamordowanej młodej kobiecie, która została znaleziona w bibliotece pułkownika Bantry'ego. Żona pułkownika, by rozwiązać zagadkę prosi o pomoc swoją starą znajomą Jane Marple. Czy i tym razem uda jej się prześcignąć policję i rozwiązać zagadkę morderstwa bez większych problemów?

Miłośnik takich książek, znajdzie w niej wszystko co jest potrzebne do dobrego kryminału. Polecam wszystkim!

Lagrema | 2012-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2012, Nnn

W bibliotece domu państwa Bantry zostały podrzucone zwłoki młodej dziewczyny. Spośród grona podejrzanych panna Marple stara się wyłonić mordercę.

Dla mnie wartością kryminału jest niemożność odgadnięcia do samego końca, kto jaką odgrywa rolę w danej zbrodni. Chociaż akcja tej książki nie rozgrywa się w oszałamiającym tempie, to jednak krok po kroku zmierzamy do zaskakującego rozwiązania.

Polecam miłośnikom Pani Christie.

wiejskifilozof | 2014-10-26

Fajny tytuł.Od razu widać,że może być ciekawie.No i było,już pierwsza strona tego super kryminału zdradza,że coś się super wydarzy.
I miałem rację,zwłoki młodej dziewczyny.Kobieta została uduszona.
Czyli oto chodzi w dobry kryminale.
Nikt nie wie kim,ta młoda dama jest.
Czyli brawo pani Agato,tak trzymać.
Ciekawe czy sam rozwiąże zagadkę ? Zacząłem się zastanawiać.
I nie udało mi się,byłem zaskoczony że mordercą jest ...
Zapraszam do lektury :-)

Anna | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Polubiłam pannę Marple.
Mam kompleks, że nie jestem taka bystra jak ona.
Znowu świetna zagadka, błyskotliwe rozwiązanie i oczywiście znowu dałam się zrobić w konia.
Jak ja mogłam do tej pory panny Marple nie czytać??

Inez | 2013-09-19

Czas spędzony z powieściami Agathy Christie nigdy nie jest czasem straconym. W każdej swojej odsłonie panna Jane Marple otwiera oczy czytelnika na szczegóły, które z pozoru wydają się nieznaczące - dostrzega każdy grymas twarzy, kształt paznokcia czy też "znikający" sprzed kominka dywan... Pomimo tego, że łączące się ze sobą fakty ostatecznie tworzą racjonalne, spójne rozwiązanie, także tym razem dałam się zwieść i nie potrafiłam samodzielnie do niego dotrzeć. Może następnym razem się uda...

Znak kryminał 300x500