Kot, który pchnął śledztwo na właściwe tory

Tłumaczenie: Zuzanna Byczek
Cykl: Kot, który... (tom 17) | Seria: Dobry kryminał
Wydawnictwo: Elipsa
The Cat Who Blew the Whistle
kot, kryminał

Odrestaurowany parowóz, zakupiony przez Floyda Trevelyana, jest najnowszą atrakcją Moose Country. Ale powszechna ekscytacja zabytkową lokomotywą ustępuje oburzeniu, gdy Trevelyan znika, a wraz z nim grube miliony należące do inwestorów. Qwill stara się rozwikłać zagadkę. zniknięcie biznesmena wiąże się z tajemniczym zabójstwem w przydrożnym barze. z pomocą Koko i Yum Yum chce udowodnić, że trop, którym podąża policja, jest fałszywy.

źródło opisu: Elipsa, 2008

źródło okładki: Elipsa,2008

Siedemnasty tom kocich opowieści to bowiem historia amerykańskiej kolei w pigułce. Tym ciekawsza, że jak się okazuje, opowiadająca również, a może nade wszystko, o jej zaskakujących ofiarach.
Odrestaurowany parowóz, zakupiony przez Floyda Trevelyana, lokalnego biznesmena, jest najnowszą atrakcją Moose County. Czarny korpus, mosiężne okucia połyskujące w słońcu, sześć potężnych kół i dym buchający z lejkowatego komina – właśnie tak prezentuje się najnowsza mieszkanka sąsiadującego z Pickax Sawdust City; słynna lokomotywa parowa numer dziewięć, zwana pieszczotliwie „Dziewiątką”. Jednak powszechna ekscytacja zabytkowym pojazdem znika, kiedy państwowa komisja finansowa wydaje decyzję o zamknięciu Spółdzielni Kredytowej Trevelyana. Aktywa zostają zamrożone do momentu wyjaśnienia sprawy, zaś sam Floyd Trevelyan zostaje oskarżony o defraudację. Rzekomo zniknęły miliony dolarów należących do jego klientów. Zniknął też prezes instytucji oraz jego sekretarka. Jednak Qwill nie wierzy, że...

Tilek7 | 2014-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak zwykle przy całej serii "Kot, który..." i tą część czytało się wyśmienicie, choć miałam wrażenie, że tym razem autorka potraktowała śledztwo skrótowo. Z powątpiewaniem podeszłam do finału, kiedy to Qwill - za podpowiedzią swojego genialnego kota - oznajmił policji, żeby szukali mężczyzny, nie kobiety (słabo uzasadnione, mocna nadinterpretacja wskazówek Koko).

Bardzo fajne opisy zachowań kotów, również w relacji z ich wąsatym właścicielem. Śmiałam się w głos przy scenie jak Pan Q zwrócił uwagę Koko, na co kot w odwecie prędko wskoczył na półkę z książkami i zrzucił książkę pt. "Idiota". Genialne i takie "kocie".

Minusy:
- znowu dużo gadania o teatrze - czy w każdej części od kiedy Qwilleran ufundował powstanie teatru musi być mowa o sztukach, jakie wystawiają i w kółko, na okrągło ten teatr?? - zdecydowany przesyt - za dużo!

Annshka | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016