Najpiękniejsze wiersze

Wydawnictwo: Egmont Polska
poezja
iza122

Miłość, radość, zachwyt, strach, bunt, mierzenie się ze sobą i ze światem – pięćdziesiąt skrzących emocjami wierszy wybranych spośród przebogatej twórczości mistrza słowa. Poezja Tuwima, zawsze aktualna i świeża, w zbiorze „Najpiękniejsze wiersze” zyskuje nowe znaczenia dzięki doskonałej oprawie graficznej.

źródło opisu: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/literatura/p,najpi...(?)

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/literatura/p,najpi...»

iza122 | 2015-12-10
Na półkach: Przeczytane, Książki 2015
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Julian Tuwim to jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Najbardziej znaną częścią jego twórczości są wiersze dla dzieci. Kto nie zna utworu "Lokomotywa", "Pan Hilary" czy "Słoń Trąbalski". Jednak twórczość Tuwima, to nie tylko wiersze dla najmłodszych.

Wydawnictwo Egmont Polska zrobiła niespodziankę fanom twórczości Tuwima, ale i także tym, którzy są zainteresowani jego utworami i wydało pięćdziesiąt najpiękniejszych wierszy poety.

Tomik wydany jest w twardej okładce oraz kolorowej oprawie graficznej. Wybrane wiersze są o miłości, radości, strachu czy buncie. Czytając utwory Tuwima możemy zauważyć jak ciekawie i lekko poeta bawi się językiem - słowami.

Osobiście nie jestem fanką poezji,bardzo rzadko czytam wiersze, ale jeden utwór ze zbioru szczególnie przypadł mi do gustu. - "Nagłe spojrzenie". Jest taki czasowy, dogłębny i "bezpośredni". Zacytuje fragment;

"Ludzie baryły, ludzie zwierzęta,
Żerdzie, przedmioty poprzebierane,
Drewna chodzące, kto...

Poppapraniec | 2016-05-13
Na półkach: Przeczytane, Nie oddam!
Przeczytana: 13 maja 2016

W wybranych pięćdziesięciu wierszach zarówno problematyka jak i trudność interpretacji są różnorodne. Były wiersze, które rozumiał taki laik jak ja, ale w trakcie lektury napotykałem też utwory trudniejsze, gdzie przydatne w poprawnej interpretacji były liczne internetowe analizy (nie spodziewałem się spotkać ich aż tylu). "Najpiękniejszych wierszy" nie zrozumie się w pełni bez odpowiedniego przygotowania. Autor jest mistrzem gry słów, symboli, wiele utworów odnosi się też do jego relacji z innymi artystami, czy też samej historii Tuwima. Ten zbiór wierszy raczej nie posłuży za lekturę dla zabicia nudy. Pamiętajcie jednak, że mówi to kompletny żółtodziób w dziedzinie poezji. Uważam jednak, że warto się z nią zapoznać.

Wydawnictwu Egmont należą się wielkie brawa nie tylko ze względu na umiejętne dobranie najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima, ale także ze starań włożonych w odświeżenie tych utworów poprzez szatę graficzną. Szczególnie urzekła mnie okładka, która w całej swej...

Niekulturalna | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Julian Tuwim jest jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie jednym z moich ulubionych, poetów. Obecnie najbardziej znany jest dzięki swoim wierszom skierowanym do młodszego odbiorcy. Niewielu jednak wiem, że Tuwim słynął z ciętego języka i nie bał się w nawet dosadny sposób wyrażać swojej opinii. Wydawnictwo Egmont postanowiła wybrać pięćdziesiąt pełnych emocji teksów z pośród całej plejady genialnych utworów i dodać do nich elegancką szatę graficzną. Nie odnalazłam tutaj moim prywatnych ulubieńców, ale i tak cieszę się, ze ten tomik wpadł w moje ręce.

Tomik „Najpiękniejsze wierze” wydany został w twardej, beżowej okładce, którą zdobią różowe akcenty, głównie kwiatowe. Wiersze podzielono na kilka działów, z których każdy wyróżnia się inny kolorem. W środku znajdziemy też sporo delikatnych, minimalistycznych grafik, które zdecydowanie ucieszą oko każdego estety. Wszyscy wiemy, że nie należy oceniać po okładce, ale tutaj ona zdecydowanie uprzyjemnia lekturę.

„Najpiękniejsze...

testolandia | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Zbiór Najpiękniejsze wiersze składa się z czterech rozdziałów: "A ja słowa światu miotam" (12 wierszy), "Pieśń o smutku kosmicznym, prastarym …" (24 wiersze), "Ryczy Symfonia wieków" (6 wierszy) oraz "Do wielkiej radości i wielkiego rytmu" (8 wierszy). Niestety spis treści nie uwzględnia podziału wierszy na części, a szkoda. Byłoby bardziej przejrzyście.
Pięćdziesiąt nietuzinkowych wierszy traktuje o miłości zachwycie, radości, strachu, buncie, walce ze światem i ze sobą. Mamy tu cały przekrój emocji. Nad poezją Tuwima chwilę się trzeba zatrzymać, zastanowić. Nie są to utwory do biernego czytania. Wymagają od nas zaangażowania, refleksji.

Dodatkowym atutem pozycji jest niebanalne wydanie. Oprawa graficzna jest w stylu retro, bardzo klimatyczna. Książka posiada twardą okładkę, grube kartki i czytelną czcionkę. Część wierszy zdobi drobny rysunek (symbol, kwiat). Znajdziemy tu również całostronicowe ilustracje. Całość bardzo dobrze się ze sobą komponuje i...

Kosz_z_Książkami | 2015-12-27

„Miłość, radość zachwyt, strach, bunt, mierzenie się ze sobą i ze światem – pięćdziesiąt skrzących emocjami wierszy wybranych spośród przebogatej twórczości mistrza słowa. Poezja Tuwima, zawsze aktualna i świeża” – opis zawarty na okładce bardzo treściwie przedstawia zawartość tego dzieła. W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która nigdy nie słyszała chociażby jednego wiersza tego autora. Ponadczasowość utworów wynosi Juliana Tuwima ponad innych autorów. Jeżeli pragniecie przypomnieć sobie uniwersalizm i piękno jego dzieł, to „Najpiękniejsze wiersze” zebrane w przepięknym wydaniu będą świetnym powrotem do lat dzieciństwa.

Najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima do wydawnictwa Egmont to klasyka w czystej postaci. Zbiór ponadczasowych, wyselekcjonowanych utworów autora został uzupełniony przepiękną oprawą graficzną. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jej jakość, ale także o minimalizm, prostotę oraz przesłanie, jakie ze sobą niesie. Wtrącenia graficzne urozmaicają lekturę,...

sweetdream | 2016-01-26
Przeczytana: 2016 rok

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Kiedy słyszymy nazwisko Julian Tuwim od razu na myśl przychodzą nam najsłynniejsze wiersze dla dzieci. Nie znam osoby, która nie kojarzyłaby „Lokomotywy”, czy „Abecadła”. Jednak nie każdy spotkał się z twórczością tego poety przeznaczoną dla dorosłych odbiorców. Warto zatrzymać się w natłoku codziennych spraw i poświęcić chwilę na czytanie tej wyjątkowej poezji.

„Najpiękniejsze wiersze” są zbiorem 50 utworów, napisanych przez Tuwima. Tematyka jest bardzo różnorodna – miłość i szczęście przeplatane ze strachem i buntem. Czasem można się uśmiechnąć, zadumać, a czasem przerazić trafnością porównania. Niektóre wiersze są zaskakująco bezpośrednie. Nie brakuje odniesień do Boga i polemiki ze Stwórcą. Mi najbardziej do gustu przypadł utwór pt. „Zawieja”:

„Miłość mnie szuka po mieście,
Miłość w zielonym berecie.
Przepadłem jak kamień w wodę.
Gdzie jestem? Wy może wiecie?

Spod zielonego beretu
Strzępek wichury w złocie:
Ptak nieprzytomny z...

Magda | 2016-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2016

Choć niektóre wiersze mnie przerosły, chyba ze względu na brak wiedzy, to większość pozytywnie mnie zaskoczyła - jak bardzo aktualne, choć już dość starej daty wiersze :)
Błyskotliwe, zabawne, lekkie. Zdecydowanie warto sięgnąć.

mleczny_gołowąs | 2018-01-25
Na półkach: Przeczytane, Poezja..
Paula | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018