8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Elevander

Badając rzymską literaturą agronomiczną znajdujemy się w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ posiadamy bogatą bazę źródłową. Stanowią ją zachowane traktaty wspomnianych powyżej autorów, poświęcone problematyce rolnej oraz liczne fragmenty pochodzące z tych dzieł, które nie ocalały. Jednak literatura ta do tej pory nie doczekała się pełnego i całościowego opracowania polskojęzycznego, chociaż pojawiły się już odrębne prace monograficzne poświęcone twórczości Katona, traktatowi Sasernów, a także poematowi dydaktycznemu Wergiliusza oraz traktatowi Rerum rusticarum libri tres Warrona. Również w najnowszej historii literatury rzymskiej znajdujemy tylko krótkie informacje biograficzne dotyczące poszczególnych autorów. Prezentowana monografia ma ukazać rozwój rzymskiej literatury poświęconej rolnictwu i tym samym wypełnić w polskim piśmiennictwie filologicznym istotną w tym względzie lukę.

źródło opisu: https://www.umk.pl/badania/monografie/Mikolajczyk_Rzymska_literatura/

źródło okładki: https://www.umk.pl/badania/monografie/Mikolajczyk_Rzymska_literatura/

Elevander | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Do naszych czasów przetrwało kilka łacińskich traktatów agronomicznych. Profesor Mikołajczak, który wszystkie je przełożył na język polski, był więc w sposób naturalny predestynowany do tego, by ująć monograficznie dzieje tego gatunku na gruncie rzymskim. Autor wychodzi od wyrażonej we wstępie opinii na temat kluczowej roli rolnictwa nie tylko dla gospodarki, ale i narodowego ducha Rzymian i następnie przedstawia w ujęciu chronologicznym kolejnych pisarzy zajmujących się tym tematem. Każdy z nich został opisany w osobnym rozdziale, przy czym rozdziały te mocno różnią się długością, bowiem profesor Mikołajczyk objął w tej pracy także autorów zachowanych fragmentarycznie (głównie w postaci cytatów u kolejnych pisarzy agronomicznych). Co więcej, zamieścił też bilingwiczne cytaty i testimonia, a nie były one dotąd dostępne po polsku.

W rozdziałach poświęconych autorom zachowanym w całości (Katon, Warron, Kolumella, Palladiusz) profesor Mikołajczyk omawia nie tylko stronę literacką,...