Kacper Ryx i Król Żebraków

Cykl: Nazywam Się Ryx (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo JaMa
Shalavilla

Ginie Król Żebraków, nieformalny przywódca przestępczego podziemia. Stolica Polski staje się widownią bezpardonowej walki pomniejszych hersztów o tytuł królewski i panowanie nad hultajskim i wszetecznym Krakowem. Miastu grozi totalny chaos, z którym szczupłe siły porządkowe nie mogą sobie poradzić, zwłaszcza że akurat trwa bezkrólewnie, a niektórzy rajcy są podejrzani o konszachty ze...

Miastu grozi totalny chaos, z którym szczupłe siły porządkowe nie mogą sobie poradzić, zwłaszcza że akurat trwa bezkrólewnie, a niektórzy rajcy są podejrzani o konszachty ze złoczyńcami. Jedyną nadzieją umęczonych obywateli jest zatem Kacper Ryx-Turopoński. Czy jednak sławny inwestygator J.K.M. poradzi sobie i tym razem? Nigdy dotąd nie zmierzył się z tak wielkim i trudnym problemem.

Opowiadanie Król Żebraków, napisane jako literackie uzupełnienie gry planszowej pod tym samym tytułem, jest pierwszym z nowej serii pod wspólnym tytułem Nazywam Się Ryx. Już niedługo ukaże się następne: Szatan w klasztorze.

KACPER RYX POWRÓCIŁ!

źródło opisu: JAMA Mariusz Wollny, 2015

źródło okładki: http://www.koobe.pl/3617189,ebook,kacper-ryx-i-krol-zebrakow.htm

Ewa | 2017-03-03

Jeśli komuś mało Kacpra Ryxa, to autor ukłonił się do niego w tej serii. Wielki powrót i bardzo dobrym stylu, z bardzo zaskakującym zakończeniu.

Qxajo | 2017-02-23
Przeczytana: 02 marca 2016

mroczne spływające ściekami uliczki Krakowa pełne zabijaków i złodziejaszków i wśród nich Kacper Ryx wspaniały inwestygator uzbrojony po zęby, nieustraszony szermierz i bohater

aanyaa | 2016-07-16
Przeczytana: 03 lipca 2016

Jako wielka fanka Kacpra Ryksa nie mogłam sobie odmówić I tomu cyklu "Nazywam się Ryx". Mariusz Wollny przywraca nam "starego, dobrego" Ryksa. Za to w krótkiej formie i to jako dodatek (a może wstęp?) do gry planszowej o tym samym tytule. Muszę przyznać, że stęskniłam się za tym inwestygatorem JKM, jak również za resztą postaci :)
Zabity zostaje Król Żebraków. Na miejsce zbrodni zostaje wezwany Kacper Ryx-Turopoński. Stateczny doktor, który za przyzwoleniem żony wraca do swojej dawnej profesji. I próbuje rozwiązać chyba najtrudniejszą zagadkę w swojej karierze. Wiele tropów, a wszystkie jakby nie do końca chciały się wyjaśnić. Tyle dróg do rozwiązania, a jakby nie właściwe. Czy dowiemy się kim jest morderca Króla Żebraków? Czy wszystko dobrze się skończy?
Wartka akcja. Wiele zagadek. Znane postaci. Bardzo dobra!

jakijacek | 2016-07-06

Krótkie opowiadanie. Ciekawe. Bardzo oryginalnie napisane. Polecam.

Lubię czytacLC | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

To kolejne już spotkanie z Kacprem Ryxem, krakowskim inwestygatorem. Jego kryminalne przygody zapoczątkowała seria, która w 2015 roku zaowocowała powstaniem gry planszowej. Z tej też okazji, autor pokusił się o stworzenie dalszych losów Ryxa, które to w postaci opowiadania stały się integralną częścią gry. Jednak, ani gracze, ani czytelnicy nie tracą jeśli ograniczą się tylko do jednej z ww form. Podobnie jest z książkami i opowiadaniami. Jeśli ktoś do tej pory nie miał przyjemności wędrować po uliczkach Krakowa i okolic z XVI wieku, wraz z Ryxem, może zacząć przygodę od najnowszego opowiadania. Mimo, że autor w wielu momentach nawiązuje do poprzednich części, nie przeszkadza to w żaden sposób w czerpaniu przyjemności z czytania. Czytelnik nie traci nie znając poprzednich przygód. Jednak aby mieć pogląd na całość, zachęcam również do zapoznania się z wcześniejszymi przygodami bohatera.

Jak na kryminał przystało już na samym początku opowiadania mamy dokonaną zbrodnie....

Katarzyna | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Kacper Ryx powraca. Tym razem w krótkiej formie. Opowiadanie koresponduje z grą planszową. Wracamy do czasów, gdy Kacper jeszcze pomieszkując w Rabsztynie zasadniczo skupia się na medycynie, mimo to z chęcią powraca do zarzuconej profesji inwestygatora. Spotykamy dobrze znanych bohaterów cyklu o Ryksie- Janka Grota, Kettlera, Niziołka, poznajemy okoliczności śmierci hutmana Trojana i kariery Mateusza Szarskiego, odkrywamy kim jest Francuzik i kto się pod niego podszywa, odwiedzamy najstarszą krakowską aptekę i willę Ludwika Jodoka Decjusza, a przynajmniej mamy takie złudzenie... Jak zwykle Mariusz Wollny doprawił opowieść garścią szczegółów z historii renesansowego Krakowa. Dla kacproholików- koniecznie

Albercik | 2016-05-11
Przeczytana: maj 2016

Krótkie opowiadanie ale cieszy. Ryx bardzo przypadł mi do gustu, dlatego ucieszyłem się, kiedy Mariusz Wollny puścił na księgarskie półki "takiego bączka". Ryx nic nie stracił ze swojej oryginalności i dalej cieszy czytelnika. Polecam, choć zawiodłem się, że tak szybko się skończyło... JAK SEN :)