Kurier ze Stambułu

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
historyczna, literatura polska
Piegowata

Marcin Trzciński, były konfederat barski, wraca po wieloletnim wygnaniu do Polski, która właśnie przeżywa wstrząs pierwszego rozbioru. Nie jest mu jednak dane cieszyć się powrotem w rodzinne strony. Okazuje się, że ojciec Marcina znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ruszając mu na ratunek, Trzciński zostanie wplątany w wir wielkiej międzynarodowej polityki, której skutkiem może być ocalenie lub całkowity upadek państwa polskiego.

„Kurier ze Stambułu” to opowiedziana z epickim rozmachem powieść historyczna, w której pełna napięcia i zwrotów akcja przeplata się z barwnym opisem dworów monarszych Francji, Rosji i Turcji i autentycznymi opowieściami ilustrującymi życie wyższych sfer końca XVIII wieku.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: księgarnia PWN

Katarzyna | 2016-08-26

Jak mnie ta książka wymęczyła...
Uwielbiam powieści historyczne. Bardzo cenię Sienkiewicza, Dumasa, Kraszewskiego, Stachniak... "Kurier..." jednak mnie do siebie nie przekonał.
Na początek muszę przyznać, że wyczuwam elokwencję i erudycję autora. I bardzo dobrze, że wziął się za pisanie powieści nienaukowej. Niestety, trafił jednak do fatalnego wydawnictwa. Wyrządzono tam wielką szkodę jego prozie. Po pierwsze, choć przeczytałam w życiu kilkaset książek, to po raz pierwszy zobaczyłam tu, że dialogi można upchnąć jeden za drugim, ciurkiem, bez entera (nie umiem tego opisać, to trzeba zobaczyć). Boże, to czyta się koszmarnie (nie ze względu na treść, ale jakość zapisu). Chyba oszczędzano w ten sposób na papierze, ale nic to nie dało, bo książka jest mimo to obszerna. Jeśli taki zapis dialogów utrzymany byłby w całej książce, to może bym to jakoś przełknęła, ale bywały strony, gdzie te dialogi zapisano zupełnie poprawnie, czyli każdą wypowiedź od nowego wersu. Czyli chwilami ktoś...

Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Napisana dowcipnym językiem historia mocno osadzona w realiach epoki między I a II rozbiorem Polski. Przybliża epokę, ale również świetnie pokazuje podobieństwa ze współczesnością, zasady prowadzenia polityki niewiele się zmieniły!

Karolina | 2016-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 2016 rok

Świetnie się czyta. Naprawdę fajna książka z polską historią w tle.

kryloc | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Bardzo dobra powieść historyczno-przygodowo-awanturnicza i ciekawska. Aż sięgnęłam do źródeł żeby skonfrontować treść z zapomnianą szkolną wiedzą:) Warto!

Grot | 2016-01-22

Bardzo dobra powieść. Dla osób, które lubią książki w historycznym tle wyśmienita pozycja. Akcja dzieje się w czasach rozbiorów Polski (druga połowa XVIII wieku), choć nie tylko w naszym kraju, ale także w Rosji, Francji i Turcji. Mamy tu zarówno wartką akcje, wątki miłosne, przygodowe a wszystko wyśmienicie zobrazowane poprzez nawiązanie do historii.

Szczególna godna uwagi jest atmosfera panująca w chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej, opis zwyczajów, obyczajów, zjazdów szlacheckich itp. Bednaruk w wyborny sposób ukazał postać rosyjskiej carycy Katarzyny, jej wyrafinowanie, bezwzględność np. rozkaz dla odrzuconego kochanka, aby poszukał jej młodszego kochasia, a przede wszystkim w sposób w jaki realizowała swoje cele polityczne z nieszczęsnym udziałem naszego króla 'Stasia' (Stanisław August Poniatowski).

Również wart uwagi jest wątek francuski, ukazanie dość niekonwencjonalnych zwyczajów tamtejszego monarchy (perypetie łóżkowe i przebieranie się za innych ludzi).

I...

Piegowata | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Świetna! Dawno nie czytałam powieści historycznej, która jest warta zapamiętania. To jedna z tych książek, które pochłania się w jeden dzień i chce się więcej.
Główny bohater wzbudza sympatię. Chociaż bywają momenty, w których zastanawiałam się, jak sama postąpiłabym w podobnych sytuacjach, co było jednym z powodów tego, że tak bardzo wciągnęłam się w jego historię. Możliwość zobaczenia, czego jeszcze doświadczy Marcina.
A sama historia? Dobrze przemyślana, ze zgrabnymi opisami, które nie ciągnął się przez 10 stron, zostawiając czytelnika za sobą, ale oddają klimat tamtych czasów.