Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia.

Seria: Na szlaku
Wydawnictwo: Sorus
podróże, anegdoty, historie
Clarie

Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia to zbiór opowieści z podróży autorki, która samotnie z plecakiem przemierza Azję, trafiając również na Papuę oraz Wyspę Wielkanocną. „Nie pytajcie, proszę, czy się nie boję podróżować sama. Co chwila ktoś mi zadaje to pytanie. Nie. Nie boję się. Czego tu się bać? Jak ma ci spaść cegła na głowę, to spadnie – niezależnie od tego, czy jesteś sam, czy w...

„Nie pytajcie, proszę, czy się nie boję podróżować sama. Co chwila ktoś mi zadaje to pytanie. Nie. Nie boję się. Czego tu się bać? Jak ma ci spaść cegła na głowę, to spadnie – niezależnie od tego, czy jesteś sam, czy w towarzystwie. Czy w Polsce, czy na drugim końcu świata” – pisze Katarzyna Maniszewska i zabiera czytelnika w podróż po krajach, ale przede wszystkim tradycjach i zwyczajach, historii i wierzeniach odwiedzanych kultur. Jest to też podróż muzyczno-literacka, bo autorka wplata w opowiadane historie odniesienia do literatury i muzyki, które stanowią swoisty lejtmotyw książki.

Wraz z autorką zwiedzamy Waranasi śladami Marka Twaina, poznajemy zwyczaje pogrzebowe mieszkańców Tana Toraja, prowadzimy lekcję w wiejskiej szkole w Laosie, trafiamy do opozycjonistów na Borneo, jemy serce kobry w Wietnamie, a karaluchy w Kambodży, odwiedzamy Papuasów, zgłębiamy tajemnicę moai na Wyspie Wielkanocnej, a w Indonezji ledwie uchodzimy z życiem, dzięki łutowi szczęścia. „A łut szczęścia jest nie do przecenienia w samotnych podróżach” – podkreśla autorka i po lekturze jej książki trudno się z tym nie zgodzić.

Katarzyna Maniszewska dzieli się z czytelnikami nie tylko swoimi, często zabawnymi, przygodami i perypetiami po drodze, ale przede wszystkim otwiera oczy na bogactwo kulturowe współczesnego świata. Odnosi się także do sytuacji społeczno-ekonomicznej odwiedzanych regionów, dobitnie pokazując, że choć żyjemy w zglobalizowanym świecie, o wielu problemach nie mamy pojęcia. A jednocześnie, chociaż zwyczaje, wierzenia czy nawet stopień rozwoju cywilizacyjnego pozostają tak różnorodne, to ludzie są tak naprawdę tacy sami – nawet w najdalszych zakątkach globu.

źródło opisu: http://www.sorus.pl/ksiazka/podroznik-bez-powodu-lut-szczescia/

źródło okładki: http://www.sorus.pl/ksiazka/podroznik-bez-powodu-lut-szczescia/

czytamiogladam | 2018-09-15
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Książki podróżnicze nie należą do moich ulubionych, jednak ta od samego początku w jakiś niewyjaśniony sposób ciągnęła mnie do siebie.

Na samym początku autorka nam wyjaśnia i tłumaczy dlaczego podróżuje sama, czy się boi, co ją tchnęło do samotności w podróżach. Jakby się tak zastanowić to ma sporo racji... Ileż to razy denerwowało mnie, że musiałam iść na kompromis z osobami, z którymi podróżowałam. Czy nie lepiej byłoby samemu wybrać się w podróż w nieznane?

W książce "Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia" treść jest przeplatana niejednokrotnie z różnymi zdjęciami z podróży. Jedne są lepsze, inne gorsze, ale widać, że autorka chciała zwrócić nimi uwagę na dość istotne aspekty. Mnie osobiście zszokowało zdjęcie czaszki ludzkiej, w której wetknięte zostały papierosy.

Bardzo mi się spodobało, że autorka nie sili się na upiększanie rzeczywistości. Jeśli pot leje się ciurkiem po plecach, to tego nie ukrywa. Jeśli pokój hotelowy to zabita deskami dziura, to tak właśnie było.

Z...

katarzynczyta | 2017-11-15
Przeczytana: maj 2017

Fragment opinii:
„Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia” poświęcony jest podróżom w kraje azjatyckie, które autorka zwiedzała na przestrzeni kilku lat. Znajdziemy tu rozdziały między innymi o Borneo, Birmie, Laosie, Indiach czy Sri Lance. Choć same rozdziały są dosyć krótkie (chciałoby się więcej), to i tak są naprawdę kompletne. Ciekawe miejsca, ciekawi ludzie, których autorka spotyka, ich historie, zwyczaje miejscowych ludności składające się na ich kulturę, informacje historyczne, społeczne czy gospodarcze, upodobania kulinarne w danych regionach a także niejednokrotnie jej perypetie związane z noclegami czy podróżą – to wszystko znajdziecie w tej książce.

EmiliaTeofila Nowak | 2016-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 17 czerwca 2016

"- Podróżujesz sama?
- Tak.
- Ale wszystko z tobą w porządku?"

Takie pytania spotykają autorkę, gdziekolwiek by nie pojechała. Niesamowita kobieta, która samotnie i bez planu dociera do najodleglejszych zakątków świata. Godne podziwu.

Poza tym: książka super napisana i super wydana, a recenzję znajdziecie tu: http://fabryka-dygresji.blogspot.com/2016/06/katarzyna-maniszewska-podroznik-bez.html