Zagubieni książęta

Tłumaczenie: Natalia Wiśniewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
A Confusion of Princes
primrose

Nadludzka siła. Nieśmiertelność. Miano Księcia Galaktycznego Imperium. Czy można marzyć o czymś więcej? Gdy Kemri zostaje wybrany na Księcia, szybko przekonuje się, że Książęta są w ciągłym niebezpieczeństwie. Kto jest dla nich największym zagrożeniem? Inni Książęta. Każdy marzy o tym, by zostać Imperatorem. Najprościej osiągnąć to, zabijając lub dyskwalifikując najgroźniejszych konkurentów w...

Gdy Kemri zostaje wybrany na Księcia, szybko przekonuje się, że Książęta są w ciągłym niebezpieczeństwie. Kto jest dla nich największym zagrożeniem? Inni Książęta. Każdy marzy o tym, by zostać Imperatorem. Najprościej osiągnąć to, zabijając lub dyskwalifikując najgroźniejszych konkurentów w drodze do władzy. Jak wszędzie i tutaj obowiązują zasady, ale zasady można przecież nagiąć, a nawet złamać.

Kemri jako zdolny uczeń zostaje wciągnięty do tajnej organizacji, dbającej o sprawy Imperium i wysłany na misję specjalną. Na zgliszczach galaktycznej bitwy spotyka młodą kobietę. Rejni zmienia spojrzenie naszego bohatera na Imperium, pretendentów to tronu i jego samego. Jednak Kemri jest Księciem. Nawet gdyby chciał zostawić Imperium za swoimi plecami, jego życiem kierują siły, które mają sprecyzowane plany co do przyszłości naszego bohatera. Czy Kemri wygra walkę o swoje życie? Czy znów stanie się człowiekiem i wróci do ukochanej?

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2016

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Meggie | 2016-02-11

Przynależność do grupy Książąt niesie ze sobą pewne udogodnienia i zaszczyty, ale równie wiele niebezpieczeństw. W walce o tron Imperium bierze udział aż dziesięć milionów kandydatów, co jest równoznaczne z intrygami, zabójstwami i wieloma próbami łamania przyjętych zasad. Liczy się inteligencja, siła, ale w tym wypadku także również wiele szczęścia. Kemri jest jednym z Książąt, więc mimowolnie bierze udział w tej zawiłej i grożącej śmiercią grze. Jest jednym z trybików potężnej machiny i jego losy z pozoru są z góry określone, tak jak i decyzja o kolejnych odrodzeniach. Czy w jego życiu jest miejsce na osobiste plany? Czy można zmienić swoje przeznaczenie?

Czekałam z niecierpliwością na tę książkę. Po przeczytaniu serii o Starym Królestwie (Sabriel, Lirael, Abhorsen, Clariel) brakowało mi zarówno bohaterów, jak i świata, który autor wykreował. Z jego kolejną książką wiązałam więc duże oczekiwania szczególnie, że zachęcająco wyglądał już jej opis na okładce jak i oprawa graficzna....

Zakładka | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Do tej książki zabierałam się dość długo. I w zasadzie nie wiem dlaczego. Autor był dla mnie kompletnie nie znanym człowiekiem, więc nie wiedziałam czego się spodziewać. Może było to spowodowane wyglądem zewnętrznym książki. Umówmy się- okładka nie powala. Jak dla mnie wygląda jakby była stworzona jakieś 15 czy 20 lat temu. To nie są standardy XXI wieku. Dodatkowo czcionka jaka została tu zastosowana, jest dość mała i miałam wrażenie, że przez nią czyta mi się wolniej niż zwykle.

Takiego typu fantastyki jeszcze nie czytałam. Ta historia była dla mnie oryginalna i ciekawa. Nie zachwyciła mnie swoją fabułą, ale czytało się ja przyjemnie. Oczywiście przeszkadzało mi to, że ciągnęła się jak flaki z olejem i brakowało wartkiej akcji, ale w gruncie rzeczy nie była zła. I gdyby był to pierwszy tom serii, to jestem pewna że nie kontynuowałabym jej, gdyż nie jestem ani trochę zainteresowana dalszymi losami bohaterów. Na szczęście kolejnych części nie ma!

Bardzo przeszkadzały mi imiona...

Caroline Livre | 2016-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2016

Kemri już jako niemowlę został odebrany rodzicom, by w przyszłości służyć Imperium jako Książę. Zarówno jego umysł, jak i ciało zostały poddane modyfikacjom genetycznym tak, aby chłopak był możliwie najszybszy, najbardziej sprawny i przede wszystkim ponadprzeciętnie inteligentny.

Gdy podczas skomplikowanej procedury, Kemri w końcu zostaje Księciem, ze zdziwieniem odkrywa, że takich jak on jest znacznie więcej. A inni tylko czekają na jego drobne potknięcie, byle tylko móc zlikwidować potencjalnego konkurenta w walce o władzę Imperatora.

"Chociaż od dawna wyobrażałem sobie dzień, w którym zostanę pełnoprawnym Księciem, nigdy nawet nie przeszło mi przez myśl, że znajdę się o włos od śmierci i będę musiał uciekać."

Tymczasem chłopak zostaje wysłany na tajemniczą misję. Przypadkowo poznaje Rejni, dzięki której zaczyna widzieć świat z zupełnie innej perspektywy. Jednak Imperium ma wobec Księcia ściśle określone zamiary. Czy uda mu się wpłynąć na własną przyszłość i zmienić jej...

jeke | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Garth Nix jest australijskim pisarzem znanym polskim czytelnikom dzięki trylogii ,,Sabriel", ,,Lireal", ,,Abhorsen" i siedmiotomowej serii ,,Klucze do królestwa". Wkrótce będzie miała swoją premierę kolejna powieść autora z gatunku fantastyki pt.,,Zagubieni książęta".

Kemri wkrótce po pierwszych urodzinach został odebrany rodzicom i nigdy nie dowiedział się kim byli, ani z jakiego świata pochodzili. Ze względu na wrodzone predyspozycje został jednym z dziesięciu milionów Książąt, którzy władali Imperium tworzącym szeroki pierścień w galaktyce obejmując ,,ponad siedemnaście milionów systemów, dziesiątki milionów zamieszkanych światów i biliony czujących istot, w większości ludzi wywodzących się ze starej Ziemi."

Kemri zanim został Księciem spędził kilka lat zanurzony w biotechowej brei, pogrążony w śnie. W tym czasie stymulowano jego umysł poprzez programy edukacyjne i rozwojowe, a wirusy przetwarzały jego DNA, by zmienić oraz udoskonalić każdą część ciała. W przestrzeni...

Tibora | 2016-02-06
Przeczytana: 01 lutego 2016

Kolejna książka tego autora, która porywa w zupełnie inny świat i daje kilka godzin wytchnienia od rzeczywistości.

Nie jest to b. głęboka historia, ale ma "to coś" co sprawia, że odkładam skończoną książkę z uśmiechem na twarzy.

Kemri już jako niemowlę został odebrany swoim rodzicom i rozpoczął swoje szkolenie na Księcia. W całej galaktyce znajduje się dziesięć milionów osób takich jak on, którzy zostali starannie wyłonieni spośród wszystkich mieszkańców. Jednak chłopak bardzo szybko przekonuje się, że życie Księcia nie jest usłane różami i pod żadnym względem nie przypomina bajki. Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku i Kemri będzie musiał zrobić wszystko, aby utrzymać się przy życiu. Chłopak wstępuje do Marynarki Wojennej, mimo iż największym jego marzeniem były międzygalaktyczne podróże. Jednak jest to jedyne wyjście, które może zapewnić mu przetrwanie. Czy Księciu uda się odnaleźć w nowym oraz brutalnym świecie?

„Niestety, brak pokory nie sprzyjał przetrwaniu.”

Imperium jest najbardziej potężną siłą w galaktyce i nikt nie chciałby być na jego celowniku. Kiedy zaczynają się wybory na nowego Imperatora, to życie Kemriego staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Rozpoczyna się niezwykle...

Kiedy spodoba mi się to, jak pisze jakiś autor, trzymam się go mocno i chwytam za wszystko, co napisał. Po lekturze Starego Królestwa wiedziałam, że Garth Nix jest jednym z moich ulubieńców i będę czytać wszystko, co postanowi stworzyć. Bardzo się ucieszyłam, gdy zobaczyłam w zapowiedziach tę książkę. Nie jest to początek żadnej seri1, co trochę mnie zdziwiło. Miło jest jednak dla odmiany złapać za coś, co kończy się od razu.

Kemri jest Księciem. Nie jedynym, oczywiście. W Imperium jest ich ogromna ilość. We wczesnym dzieciństwie są odbierani rodzicom, przechodzą gruntowne przemiany i po pewnym czasie stają się pełnoprawnymi członkami Imperium. Mogą żyć wiecznie, dzięki połączeniu z Imperialnym Umysłem, który monitoruje ich działania i, gdy są godni, przywraca ich do życia. Kemri myślał, że jego życie będzie przypominało bajkę, pełną przygód, honorowych pojedynków i sukcesów. Okazuje się jednak, że jest w ciągłym niebezpieczeństwie, a jego wrogami są inny Książęta.

Dzięki...

zaczytanywksiazkach | 2016-01-19

„Prawda może mieć różne oblicza, Wasza Wysokość.”

O autorze:

Garth Nix to australijski pisarz znany polskim czytelnikom z trylogii Sabriel, Lirael, Abhorsen oraz siedmiotomowej serii Klucze do królestwa.

Po książkę sięgnąłem dlatego, że zaciekawił mnie opis. Nie słyszałem wcześniej o tym pisarzu, chociaż ma bogaty dorobek. Czy było warto zacząć przygodę z jego utworem?

Spodziewałem się czegoś lepszego. Pozycja ta nie jest zła, ale nie wywarła na mnie ogromnego wrażenia. Pomysł jest oryginalny i ciekawy, aczkolwiek średnio wykonany, język lekki i nawet główny bohater dobrze stworzony. Było za mało emocji, akcji oraz nie dostrzegłem problemów moralnych i głębszego przesłania, co w powieści młodzieżowej powinno grać pierwsze skrzypce. Jestem lekko zawiedziony, ale nie żałuję przeczytania tej książki głównie ze względu na postacie, które w niej występowały.

Kemri zostaje Księciem. Bardzo go to cieszy, ponieważ myślał, że będzie miał wiele przywilejów oraz jego życie na pewno...

illyrian | 2016-01-24

Kemri jest Księciem Imperium. Został zabrany rodzicom niedługo po urodzeniu, by przejść szereg ulepszeń czyniących go nadludzko silnym i sprawnym, a także w pewnym sensie nieśmiertelnym. Jeśli Książę w momencie śmieci wykaże się odwagą bądź będzie niezwykle ważną osobą, może zostać  przywrócony do życia. Nie traci przy tym swoich wspomnień, po prostu ma wrażenie, że wybudził się z bardzo długiego snu. Kermri umarł trzy razy i trzy razy się odrodził. Na kartach książki poznajemy historię jego trzech śmierci i życia pomiędzy nimi.

Garth Nix jest australijskim pisarzem, znanym w Polsce z trylogii o Starym Królestwie, która ponad rok temu powróciła na rynek w nowej szacie graficznej. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z tą trylogią, jednak nie przeszkodziło mi to w sięgnięciu po nową książkę tego autora, której akcja rozgrywa się w przestrzeni kosmicznej, wypełnionej Książętami i Księżniczkami rywalizującymi o tron Imperatora.

Kemri jest głównym bohaterem powieści, ale i jej...

MocnoSubiektywna | 2016-02-13

Jeżeli ktokolwiek czytał o Starym Królestwie nie zdziwi się, że w jego twórczości można się zakochać. Nikt też nie będzie miał wątpliwości dlaczego bez zwłoki sięgnęłam po Zagubionych Książąt. Zawsze jednak gdy czuje tak wielką ekscytację boje się, że nowa książka sprawi więcej rozczarowania niż przyjemności, wiecie jak to jest… „Z wielką mocą przychodzi wielka odpowiedzialność”. Tak, tak drodzy pisarze Was też to dotyczy.

Każdy chce być Księciem. Każdy Książę czy Księżniczka ma się za kogoś wyjątkowego, ważniejszego od reszty ludzkości. Mimo, że są ich miliony. Zarządzają oni Imperium, ale nimi rządzi Imperator który dzięki Imperialnemu Umysłowi widzi wszystko i wszędzie. Każdy kandydat na Księcia jest wybierany bardzo starannie, a jego szkolenie zaczyna się od odebrania rodzinie i zamoczenia go w biotechowej papce tak by odpowiednio stymulować jego umysł, wgrywać mu dokładnie opracowane programy oraz modyfikować DNA by ulepszyć każdy aspekt jego fizyczności. Gdy nastaje...