Klinika

Wydawnictwo: G+J
Der Seelenbrecher
978-83-61299-69-1
literatura niemiecka, zbrodnia

Trzy kobiety, wszystkie młode, piękne i pełne życia, giną bez śladu. Wystarcza tydzień w rękach psychopaty, którego prasa nazywa Łamaczem. Kiedy zostają odnalezione, są całkowicie złamane psychicznie, w żaden sposób nie można się z nimi porozumieć. Jakby były pochowane w swoich ciałach. Klinika psychiatryczna odcięta od świata przez śnieżną zawieruchę. Łamacz znów się uaktywnia. Podczas...

Klinika psychiatryczna odcięta od świata przez śnieżną zawieruchę. Łamacz znów się uaktywnia. Podczas przerażającej nocy udowadnia, że ucieczka jest niemożliwa. Czy przywiezionego do kliniki młodego mężczyznę cierpiącego na amnezję łączy coś z psychopatycznym mordercą?

Aneta Wiola | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

LEKTURA JEDYNIE POD NADZOREM LEKARZA...
Nikt ich nie zgwałcił. Nikt ich nie torturował. Nie zabił. Przytrafiło im się coś znacznie gorszego...
Trzy młode kobiety: wszystkie piękne i młode, u kresu sił, giną bez śladu. Kiedy zostają znalezione, są całkowicie załamane psychicznie, niezdolne do wypowiedzenia jakichkolwiek słów. Nie wiadomo co im się przytrafiło. Nie wiadomo kim jest Łamacz (jak już został nazwany przez opinię publiczną). Dlaczego właśnie one padły ofiarą?

Na imię miał Caspar i nie wiedział kim jest. Trafił do zakładu psychiatrycznego z amnezją. Nie spodziewał się, że wpadnie w pułapkę Łamacza i że personel oraz pacjenci staną się zakładnikami psychopaty...

Genialna książka, strasznie wciągająca. Trzyma w napięciu do ostatnich stron. Zaskakuje, przyspiesza tętno i szokuje. Fitzek nie szczędził krwawych opisów oraz genialnych wytłumaczeń na wszystkie pytania czytelnika.
Autor powoli odkrywał pamięć głównego bohatera, byśmy mogli się z nim utożsamić. Czujemy się tak...

Perzka | 2014-01-13
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Na szczycie wzgórza porośniętego zielenią, na obrzeżach Berlina, znajdowała się stara opuszczona willa. Kiedyś budynek ten był oficerskim kasynem dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących na tych terenach. W latach 90-tych psychiatra, profesor RaBfeld zakupił ów budynek, wyremontował i otworzył w nim klinikę Teufelsberg, w której leczono zaburzenia psychosomatyczne. Miejsce, w którym rozegrała się cała akcja książki.

W okolicach Berlina giną młode kobiety, które w niedługim czasie zostają odnalezione. Nie noszą żadnych oznak torturowania fizycznego, jednak nie można nawiązać z nimi kontaktu.
Są przytomne, rozumieją co się do nich mówi, ale same nie mogą odpowiedzieć na zadawane pytania. Jedyną dziwną wskazówką są karteczki, które trzymają w dłoniach, a na nich zapisana
treść zagadki. Za każdym razem innej. Zagadki niebanalnej, którą rzeczywiście trudno jest rozszyfrować ( mnie się nie udało) .
„Wyrzuć mnie, jeśli mnie potrzebujesz. Wróć po mnie, jeśli nie jestem ci już...

Kiwi_Agnik | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

"Im bardziej będziesz walczył, tym głębiej upadniesz"

Mam problem w ocenie tej książki, bo zaczęła mi się podobać dopiero pod koniec.

Fabuła jest interesująca i w pewnym sensie oryginalna, a książka napisana jest prostym językiem, bez zbędnych opisów "przedłużaczy".

Wielkie uznanie dla autora za potęgowanie napięcia i zmienianie akcji.

Powieść mnie zaskoczyła w końcowych rozdziałach i to bardzo pozytywnie, na pewno sięgnę jeszcze po twórczość Pana Fitzka.

Bożena | 2014-06-12
Przeczytana: czerwiec 2014

Para studentów - Patrick i Lydia - biorą udział w odpłatnym, medycznym eksperymencie, który polega na analizie dokumentacji pewnego pacjenta i wydaniu swojej opinii na temat tego skomplikowanego przypadku. Z pozoru wydawałoby się prosta sprawa ale czy na pewno bez skutków ubocznych?
Całą historię poznajemy z kilku perspektyw po pierwsze czytając razem z parą studentów akta medyczne pacjenta, po drugie z bieżących wydarzeń jakie mają miejsce w klinice psychiatrycznej Teufelsberg. A tymczasem w niewyjaśnionych okolicznościach giną młode kobiety, jak się okazuje padły one ofiarą niejakiego Łamacza, który nie gwałci, nie torturuje, nie zabija ale niszczy psychikę swoich ofiar do tego stopnia, że zostają one jak gdyby "pochowane w swoich ciałach"...
W wieczór wigilijny Łamacz zaczyna polować na następną ofiarę, tym razem w odciętej od świata - przez zamieć śnieżną - klinice Teufelsberg. I teraz zaczyna się horror dla kilku pacjentów i nielicznej obsady personelu pozostałego na święta...

Pierwsze co rzuca się w oczy to groźny napis na okładce: "dalsza lektura jedynie pod nadzorem lekarza". Boicie się już?

Bo ja zamiast strachu poczułam satysfakcję i... ulgę. Uff! W końcu moje pięcioletnie męki uczelniane na coś konkretnego się przydadzą - w końcu dentysta też lekarz, może i robol budowniczo-wiertniczy, ale zawsze! :)

A tak na poważnie - od razu uprzedzam, że "Klinika" to, jak się zaskakująco okazało, jednak nie mój klimat i całość podobała mi się średnio. Główny zarzut - autor popełnił zakończenie jakiego nie znoszę - przegadane kilkanaście stron wyjaśnia łopatologicznie całą zagmatwaną intrygę. Przyznam się, że pewne rzeczy mnie zaskoczyły, ale też w trakcie czytania zupełnie nie starałam się rozwiązać samodzielnie tej zagadki. Jedynym wartym uwagi elementem był dla mnie przeprowadzany w książce eksperyment, chociaż kim jest prowadzący go domyśliłam się w trakcie, niestety.
Może ta historia ma ręce i nogi, ale spodziewałam się czegoś mocniejszego.
Moja ocena...

Magnis | 2019-03-16
Przeczytana: 10 marca 2019

Łamacz dusz to mój powrót do thrillerów Sebastiana Fitzeka, którego książki uwielbiam czytać. Wcześniej miałem przyjemność czytać pod inną nazwą jako Klinikę i zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Dlatego chciałem powtórnie zmierzyć się z nią oczekując w tym przypadku znów dawki grozy, dreszczyku emocji i zaskakujących zwrotów akcji mogących zaskoczyć mnie w każdej chwili. Cieszę się z możliwości przeczytania powtórnie i miałem nadzieje, że pozytywne wrażenia pozostaną nadal.
Caspar jest pacjentem znanej kliniki położonej w ustronnym miejscu. Nie pamiętający wydarzeń, ciężko ranny i mający amnezje chce dowiedzieć się o swojej przeszłości. W mediach są podawane wiadomości o Łamaczu dusz, który porwał trzy kobiety i zostały na pozór znalezione martwe za życie. Nie wiadomo co było przyczyną wydarzeń, ale brak z nimi kontaktu, bo zniszczono je psychicznie. Pewnego dnia zdarza się wypadek, w którym z obrażeniami trafia na oddział Jonathan Bruck i kierujący autem kierowca. Wszyscy...

Nina | 2018-12-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Im więcej czytam Fitzka, tym mniej mnie zaskakuje. Mogę stwierdzić z całą pewnością, że jego pierwsze książki są zdecydowanie mocniejsze i bardziej intrygujące. Łamacz dusz jest wznowieniem Kliniki, a ja bardzo się cieszę, że w końcu mogłam to przeczytać. Klinika jest albo nieosiągalna albo jej cena jest z kosmosu :)
Wracając do książki - jak to zwykle u Pana Sebastiana, nic nie jest takie jak się wydaje na początku. Im dalej w las tym ciemniej, tym mroczniej. Czytając zastanawiasz się, skąd autor bierze te pomysły; co jest z Tobą nie tak, że czytasz z wypiekami na twarzy, że nie możesz się oderwać, że chcesz więcej i więcej? Wydaje mi się, że jestem normalną osobą, więc czemu ciągnie mnie to tego psychodelicznego Fitzkowego świata? Zapłacę temu, kto mi na to pytanie odpowie 🤣
Tymczasem czekam na kolejną książkę autora.

SeVIIen | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

"Dalsza lektura jedynie pod nadzorem lekarza"

Sebastian Fitzek na dobre zagościł w mojej, skromnej biblioteczce. Zarówno Pasażer 23 jak i genialny Odprysk znacząco podniosły poprzeczkę zarówno autorowi, jak i pozostałym lekturom z gatunku, które prędzej czy później wpadną mi w ręce. Więc, od razu zaznaczam – Miałem od tej pozycji bardzo wygórowane oczekiwania.

Casper jest pacjentem naszej, tytułowej Kliniki. Zanim tu jednak trafił został znaleziony zmarznięty i nieprzytomny. Ma problem z odzyskaniem pamięci, ale z czasem powoli zaczyna sobie przypominać szczątkowe fragmenty swojej przeszłości. Niespodziewanie on i reszta pensjonariuszy zostają odcięci od świata i zamknięci w tym skromnym sanktuarium dla obłąkanych razem z seryjnym mordercą. Czy uda im się przetrwać noc?

Tajemnicza atmosfera towarzyszy nam od pierwszych stron. Śnieżyca za oknem, wyludniony psychiatryk postawiony na uboczu i.... psychopata, nazywany Łamaczem, przez swój nietypowy sposób egzekucji. Fabuła jest...

Hana | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

Wszystko jest lepsze od szaleńca z lutownicą. Fakt. Mężczyzna mówiący - Nie jestem kobietą. Nie potrafię robić dwóch rzeczy jednoczenie. Też fakt. Mimo faktów mam wrażenie, że Fitzek napisał książkę a potem ją pociął, wymieszał i takie puzzle podał nam czytelnikom. A my biedaki, czytamy i składamy te fragmenty w całość i szeregujemy je chronologicznie. Wyodrębniamy to co tu i teraz, to co ktoś napisał lub wymyślił kiedyś . I jeszcze musimy do snów i wizji się ustosunkować. Zmęczyłam się tekstami typu „wicie lat po lęku”, echami wspomnień Caspara, koszmarami sennymi, zmieniającymi się twarzami i trudnymi słowami (witrospekcja, technika chiropraktyczna itp.) Książka wydumana bardzo. Rozrywka wątpliwa.

Kryminalna | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017