Klinika

Wydawnictwo: G+J
Der Seelenbrecher
978-83-61299-69-1
literatura niemiecka, zbrodnia

Trzy kobiety, wszystkie młode, piękne i pełne życia, giną bez śladu. Wystarcza tydzień w rękach psychopaty, którego prasa nazywa Łamaczem. Kiedy zostają odnalezione, są całkowicie złamane psychicznie, w żaden sposób nie można się z nimi porozumieć. Jakby były pochowane w swoich ciałach. Klinika psychiatryczna odcięta od świata przez śnieżną zawieruchę. Łamacz znów się uaktywnia. Podczas...

Klinika psychiatryczna odcięta od świata przez śnieżną zawieruchę. Łamacz znów się uaktywnia. Podczas przerażającej nocy udowadnia, że ucieczka jest niemożliwa. Czy przywiezionego do kliniki młodego mężczyznę cierpiącego na amnezję łączy coś z psychopatycznym mordercą?

Perzka | 2014-01-13
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Na szczycie wzgórza porośniętego zielenią, na obrzeżach Berlina, znajdowała się stara opuszczona willa. Kiedyś budynek ten był oficerskim kasynem dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących na tych terenach. W latach 90-tych psychiatra, profesor RaBfeld zakupił ów budynek, wyremontował i otworzył w nim klinikę Teufelsberg, w której leczono zaburzenia psychosomatyczne. Miejsce, w którym rozegrała się cała akcja książki.

W okolicach Berlina giną młode kobiety, które w niedługim czasie zostają odnalezione. Nie noszą żadnych oznak torturowania fizycznego, jednak nie można nawiązać z nimi kontaktu.
Są przytomne, rozumieją co się do nich mówi, ale same nie mogą odpowiedzieć na zadawane pytania. Jedyną dziwną wskazówką są karteczki, które trzymają w dłoniach, a na nich zapisana
treść zagadki. Za każdym razem innej. Zagadki niebanalnej, którą rzeczywiście trudno jest rozszyfrować ( mnie się nie udało) .
„Wyrzuć mnie, jeśli mnie potrzebujesz. Wróć po mnie, jeśli nie jestem ci już...

Kiwi_Agnik | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

"Im bardziej będziesz walczył, tym głębiej upadniesz"

Mam problem w ocenie tej książki, bo zaczęła mi się podobać dopiero pod koniec.

Fabuła jest interesująca i w pewnym sensie oryginalna, a książka napisana jest prostym językiem, bez zbędnych opisów "przedłużaczy".

Wielkie uznanie dla autora za potęgowanie napięcia i zmienianie akcji.

Powieść mnie zaskoczyła w końcowych rozdziałach i to bardzo pozytywnie, na pewno sięgnę jeszcze po twórczość Pana Fitzka.

Pierwsze co rzuca się w oczy to groźny napis na okładce: "dalsza lektura jedynie pod nadzorem lekarza". Boicie się już?

Bo ja zamiast strachu poczułam satysfakcję i... ulgę. Uff! W końcu moje pięcioletnie męki uczelniane na coś konkretnego się przydadzą - w końcu dentysta też lekarz, może i robol budowniczo-wiertniczy, ale zawsze! :)

A tak na poważnie - od razu uprzedzam, że "Klinika" to, jak się zaskakująco okazało, jednak nie mój klimat i całość podobała mi się średnio. Główny zarzut - autor popełnił zakończenie jakiego nie znoszę - przegadane kilkanaście stron wyjaśnia łopatologicznie całą zagmatwaną intrygę. Przyznam się, że pewne rzeczy mnie zaskoczyły, ale też w trakcie czytania zupełnie nie starałam się rozwiązać samodzielnie tej zagadki. Jedynym wartym uwagi elementem był dla mnie przeprowadzany w książce eksperyment, chociaż kim jest prowadzący go domyśliłam się w trakcie, niestety.
Może ta historia ma ręce i nogi, ale spodziewałam się czegoś mocniejszego.
Moja ocena...

Bożena | 2014-06-12
Przeczytana: czerwiec 2014

Para studentów - Patrick i Lydia - biorą udział w odpłatnym, medycznym eksperymencie, który polega na analizie dokumentacji pewnego pacjenta i wydaniu swojej opinii na temat tego skomplikowanego przypadku. Z pozoru wydawałoby się prosta sprawa ale czy na pewno bez skutków ubocznych?
Całą historię poznajemy z kilku perspektyw po pierwsze czytając razem z parą studentów akta medyczne pacjenta, po drugie z bieżących wydarzeń jakie mają miejsce w klinice psychiatrycznej Teufelsberg. A tymczasem w niewyjaśnionych okolicznościach giną młode kobiety, jak się okazuje padły one ofiarą niejakiego Łamacza, który nie gwałci, nie torturuje, nie zabija ale niszczy psychikę swoich ofiar do tego stopnia, że zostają one jak gdyby "pochowane w swoich ciałach"...
W wieczór wigilijny Łamacz zaczyna polować na następną ofiarę, tym razem w odciętej od świata - przez zamieć śnieżną - klinice Teufelsberg. I teraz zaczyna się horror dla kilku pacjentów i nielicznej obsady personelu pozostałego na święta...

Marzin | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Fitzek to mistrz w wciągania, czytelnika w swoje psychologiczne rozgrywki. Jego książki posiadają genialne i całkowicie zaskakujące zakończenie. Od takich książek ciężko przejść obojętnie .

Dama_Karo | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Jeżeli lubisz, kiedy w książce robią z Ciebie imbecyla, to trafiłeś wprost idealnie!

Klinika jest fantastycznie napisanym thrillerem psychologicznym, który od pierwszych stron trzyma w napięciu i sprawia, że trudno się od niego oderwać. Sebastian Fitzek jako mistrz thrillerów psychologicznych sprawia, że czytelnik zapomina o otaczającym go świecie i z zapartym tchem śledzi losy bohaterów chcąc jak najszybciej poznać rozwiązanie intrygi.
Autor już na okładce ostrzega, że „Klinikę” powinno się czytać pod opieką lekarza… Zaintrygowana opisem i zaskakującym ostrzeżeniem postanowiłam podjąć ryzyko. Muszę przyznać, że nie oczekiwałam zbyt wiele, ale od kiedy zaczęłam czytać nie mogłam już przestać.

Akcja toczy się wielotorowo. Pierwszy wątek, z którym możemy się utożsamić to test, którego nie powstydziłby się Philip Zimbardo (prowadził on kontrowersyjny eksperyment więzienny, który stał się na tyle niebezpieczny dla zdrowia uczestników, że został przerwany przed czasem). Profesor...

Pierwsza i jak na razie jedyna książka pana Sebastiana Fitzeka jaką
miałam okazję przeczytać jakiś czas temu.
Czas nadrobić zaległości biorąc pod uwagę, że na półce stoją sobie
dwie i czekają na swoją kolej.
Ale do rzeczy.
"Klinika" to rewelacyjnie napisany thriller psychologiczny.
I to ostrzeżenie zamieszczone na okładce książki "dalsza lektura jedynie pod nadzorem lekarza". Nie ukrywam zaintrygowało mnie to.
Pomyślałam: coś się będzie działo!
I działo się, działo.
Od początku do końca miałam wrażenie, że pan Fitzek bawi się ze mną w kotka i myszkę. Tylko, że mnie ta zabawa bardzo się podobała.
I poproszę o jeszcze.
Autor wpadł na ciekawy pomysł jeśli chodzi o fabułę książki.
Genialny pomysł.
Niesłabnące napięcie, galopujące tempo i obezwładniający strach.
I ten dreszczyk emocji. No i dobry ( poprawka ) bardzo dobry thriller
gotowy.
Jedno z moich wielu pragnień to mieć swój własny egzemplarz w domowej
bibliotece.
Gorąco polecam.

SeVIIen Sins | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

"Dalsza lektura jedynie pod nadzorem lekarza"

Sebastian Fitzek na dobre zagościł w mojej, skromnej biblioteczce. Zarówno Pasażer 23 jak i genialny Odprysk znacząco podniosły poprzeczkę zarówno autorowi, jak i pozostałym lekturom z gatunku, które prędzej czy później wpadną mi w ręce. Więc, od razu zaznaczam – Miałem od tej pozycji bardzo wygórowane oczekiwania.

Casper jest pacjentem naszej, tytułowej Kliniki. Zanim tu jednak trafił został znaleziony zmarznięty i nieprzytomny. Ma problem z odzyskaniem pamięci, ale z czasem powoli zaczyna sobie przypominać szczątkowe fragmenty swojej przeszłości. Niespodziewanie on i reszta pensjonariuszy zostają odcięci od świata i zamknięci w tym skromnym sanktuarium dla obłąkanych razem z seryjnym mordercą. Czy uda im się przetrwać noc?

Tajemnicza atmosfera towarzyszy nam od pierwszych stron. Śnieżyca za oknem, wyludniony psychiatryk postawiony na uboczu i.... psychopata, nazywany Łamaczem, przez swój nietypowy sposób egzekucji. Fabuła jest...

To moje drugie spotkanie z twórczością Sebastiana Fitzk’a, które niestety nie okazało się już tak trafione jak to pierwsze. Książka pt.: „Klinika” to kolejny psychothriller tego twórcy, który niestety nie zrobił na mnie tak dobrego wrażenia jak książka pt.: „Terapia”, dzięki której zainteresowałam się twórczością tego autora. W tej powieści początek jest ciekawy i intrygujący, natomiast w dalszej części nie jest już tak interesująco. Mam wrażenie, że autora poniosła fantazja i fabuła wymknęła się troszkę spod kontroli, przez co książka momentami była mało wiarygodna, nielogiczna, śmieszna a nawet nudna. Przyznam, iż autorowi udało się trochę zrehabilitować niespodziewanym zakończeniem, dzięki któremu dodałam jedną gwiazdkę oceniając ten thriller. Niemniej jednak nie skreślam talentu Pana Fitzk’a i sięgam po kolejną jego książkę mając nadzieję na moc wrażeń, zajmującą fabułę, dreszczyk emocji, ciekawą podróż w głąb ludzkiej psychiki oraz nieoczekiwane zakończenie, jednym słowem...

wiejskifilozof | 2014-07-20

Moje pierwsze spotkanie z twórczością autora jest bardzo udane.Klinika ro udany,rasowy thriller który może zadowolić każdego najbardziej wymagającego czytelnika.
Czyta się go lekko i szybko.A po przeczytaniu zostawia świetne wrażenie,trzyma w napięciu od samego początku.
Bohaterowie są przedstawieni tam bardzo obrazowo.
Fabuła również mi się bardzo podobała.
Warto przeczytać.