Przy wigilijnym stole

Wydawnictwo: Rebis
LubimyCzytać

Swoimi wspomnieniami dzielą się ludzie kultury, biznesu i Kościoła. Boże Narodzenie... Dlaczego jest dla nas tak ważne, chyba najważniejsze ze świąt? Czy sprawia to zimowa noc rozświetlona lampkami na choinkach, tradycyjne potrawy na wigilijnym stole i opłatek, którym dzielimy się z naszymi bliskimi? Bo tego wieczoru zawsze musimy być razem z nimi. I w Polsce, bo nigdzie na świecie Wigilia...

Swoimi wspomnieniami dzielą się ludzie kultury, biznesu i Kościoła.

Boże Narodzenie... Dlaczego jest dla nas tak ważne, chyba najważniejsze ze świąt? Czy sprawia to zimowa noc rozświetlona lampkami na choinkach, tradycyjne potrawy na wigilijnym stole i opłatek, którym dzielimy się z naszymi bliskimi? Bo tego wieczoru zawsze musimy być razem z nimi. I w Polsce, bo nigdzie na świecie Wigilia nie ma w sobie takiej magii.

Swoimi wspomnieniami z Danutą Śmierzchalską dzielą się w tej książce ludzie kultury, biznesu i Kościoła.

o. Maciej Zięba

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 789

Święta w zacnym towarzystwie

Święta to magiczny czas. Wspaniałe chwile spędzone w gronie rodziny i przyjaciół. Muszę przyznać, że nie zawsze rozumiałam, czułam ten specyficzny klimat, aż przyszedł czas, kiedy magia świąt dopadła i mnie. Czekam na nie cały rok. Czekam na wspomnienia. Czekam na karpia. Czekam na banalne prezenty i życzenia ze sztucznym uśmiechem. Nic absolutnie mi nie przeszkadza, nic nie denerwuje. Po prostu staram się przeżyć świąteczny czas w gronie tych, którzy zawsze byli i będą pomimo wszystko i ponad wszystko.

W tym roku po wigilijnej wieczerzy mogłam zawinąć się w ciepły koc z kubkiem gorącej herbaty i poczytać, a raczej posłuchać opowieści wigilijno-świątecznych ludzi znanych. Wydawać by się mogło, że ich Wigilie są lub były inne od naszych. Nic bardziej mylnego. Ci wszyscy znani, lubiani mniej lub bardziej przecież też są ludźmi i też czują, dokładnie tak jak my, zwykłe szaraczki.

Każda opowieść, wspomnienie jest jedyna w swoim rodzaju. Piękna, bo płynąca z serca. Niejednokrotnie osnuta rodzinną historyjką, dowcipem. Czuć w nich magię, tę najwspanialszą podszytą miłością, czułością i bliskością.

Nie spodziewałam się, że podczas tegorocznych Świąt będą mi towarzyszyły tak zacne osoby. Było mi niezmiernie miło wysłuchać opowieści Doroty Wellman, Katarzyny Miller, o. Macieja Zięby, Ireny Eris, Magdy Gessler, Elżbiety Dzikowskiej. Nie chcę wymieniać wszystkich, bo nie o to chodzi, nie chcę także opowiadać w imieniu autorów ich życia, bo to byłoby już niesmaczne. Chcę Was tylko zachęcić, abyście sięgnęli po książkę „Przy wigilijnym stole” Danuty Śmierzchalskiej i poczuli klimat Świąt.

Nie sposób nie wspomnieć o przepięknym wydaniu książki. Jest taka odświętna! Dopracowana w najmniejszym szczególe. Klimatyczna i zachęcająca do czytania. Ja osobiście byłam niesamowicie zaskoczona zarówno samym wyglądem zewnętrznym, jak i zawartością. Wzruszałam się, budziły się wspomnienia, czułam zapachy i tęsknotę za tym, co już nigdy nie wróci.

Polecam i jestem przekonana, że każdy czytelnik odnajdzie wśród tych znanych ludzi cząstkę samego siebie i swoich wspomnień. Jestem także pewna, że tym, którym brakuje wiary w magię świąt, książka ta pozwoli poczuć ten niesamowity i niepowtarzalny klimat chociażby na chwilę.

Iwona Migowska

BialyRumcajs | 2019-04-13

Po co to komu? Na co to komu? Zbiór nic nieznaczących wspomnień, które w większości zaczynają się od zdania "święta to dla mnie czas magiczny i pełny wspomnień...". Opowieści jak z przedświątecznych reklam, doprawione narzekaniem jak to w czasie komuny było źle (wy młodzi nie pamiętacie!). Tylko 3-4 historie wybijają się delikatnie ponad te świąteczne banały. Co na plus? Musze przyznać, że świetnie się czyta podczas ładowania się kolejnej tury w Warhammer Total War 2! I tylko tyle. Szkoda papieru.

eduko7 | 2015-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Trafiony wybór. Każda opowieść to gama innych przeżyć, wspomnień, smaczków. Wszystkie potwierdzają to, co jest i moim doświadczeniem, że nic nie zastąpi domowej atmosfery, wewnętrznego przygotowania na ten piękny czas. I nie jest ważne czy pogoda dopisze, co dookoła, ważne są poczucie wspólnoty, spokój i radość rodzinnego świętowania.
Warto się dzielić tymi opowieściami nie tylko przy świątecznym stole, może zachęcą naszych krewnych do snucia własnych wspomnień.