Królowa Śniegu. Książeczka dźwiękowa

Okładka książki Królowa Śniegu. Książeczka dźwiękowa praca zbiorowa
Okładka książki Królowa Śniegu. Książeczka dźwiękowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Seria: Książeczka dźwiękowa [Olesiejuk] bajki
bajki
Książeczka dźwiękowa [Olesiejuk]
Wydawnictwo Olesiejuk
2015-01-01
2015-01-01

1964

Kiedy Jaś był maleńki, odwiedziłam moją chrześniaczkę, która nie miała wtedy jeszcze roku i zauważyłam, że nie tylko uwielbia książki (co podobno ma po chrzestnej :-)),ale do tego furorę robią u niej książeczki dźwiękowe. Od razu z tyłu mojej głowy pojawiła się myśl, że warto byłoby zaopatrzyć Jasia w takie lektury, aby sprawdzić, czy u niego również zdadzą egzamin. Nie zastanawiałam się długo nad konkretnym tytułem - błyskawicznie zdecydowałam się na "Jasia i Małgosię", bajkę znaną wszystkim, a do tego bliską memu sercu ze względu na imię, jakie nosi mój syn. Szybko przekonałam się, że to strzał w dziesiątkę, po czym zakupiłam kolejne lektury tego typu.

Gerda i Kaj to przyjaciele, którzy często spotykali się z opowieściami o Królowej Śniegu zamieniającej serca w bryłkę lodu. Kiedy Kaj spotyka tę złą kobietę, staje się nieczuły i okrutny nawet dla najbliższych. Królowa Śniegu zabiera go do lodowego pałacu, z czym nie może pogodzić się jego przyjaciółka. Gerda wyrusza na poszukiwanie przyjaciela, spotykając na swojej drodze starą kobietę, pewną małą rozbójniczkę oraz dobrą Laponkę. Dziewczynka w końcu odnajduje Kaja - jej gorące łzy spadające na jego twarz rozpuszczają lodowe serce chłopca....

Ta książeczka to skrócona wersja znanej historii, która idealnie nadaje się dla maluszków. Nie zawiera zbyt wielu szczegółów, a jedynie najważniejsze wydarzenia, jakie napotkały bohaterów. Na szczęście jest ona bardziej przystosowana do małych czytelników i nie zawiera tylu drastycznych momentów jak pierwowzór.

Na uwagę zasługują wydania tych książek. Twarda kartonowa oprawa przetrwa każde gniecenie, rzucanie czy próby pogryzienia jakiejkolwiek strony. Kolorowe ilustracje przyciągają wzrok i nadają się do zabawy w pokazywanie tego, co znajduje się na obrazku czy odszukiwanie konkretnych elementów. Z boku książki znajduje się plastikowy element z głośniczkiem oraz przyciskami, z których po naciśnięciu wydobywa się głos. Małe paluszki kilkumiesięczniaków nie mają jeszcze tyle siły, aby samodzielnie tego dokonać, ale już roczne dziecko radzi sobie z tym bez większych problemów. Do zestawu dołączone są baterie, dzięki czemu od samego początku można słuchać przedstawianej historii.

Książeczki dźwiękowe to wspaniała alternatywa dla zwykłych lektur oraz niebywała pomoc dla rodziców, którym niekiedy głos odmawia już posłuszeństwa. Uwielbiam czytać swojemu dziecku, jednak czasami przydaje się parę minut spokoju - co prawda Jaś preferuje podawanie książek mamie, która ma trzymać je wszystkie naraz, ale może istnieją dzieci, które potrafią bawić się same. ;-) Jaś bardzo mocno interesuje się tym, co mówi lektor i uśmiecha się, gdy słyszy swoje ulubione części tekstu.

Na rynku dostępne są różnorodne historie z lektorem - od popularnych baśni po współczesne historyjki, jakie warto znać. Na pewno warto rozejrzeć się za bajkami w takiej formie, ponieważ jest to wspaniałe urozmaicenie dziecięcej biblioteczki.

"Królowa Śniegu" to baśń, którą zna chyba każdy maluch. Mimo iż powstała dość dawno bo w 1844 roku nadal cieszy się ogromną sympatią i popularnością nie tylko wśród najmłodszych. Hans Christian Andersen opowiedział w niej losy kochającego się rodzeństwa Gerdy i Kaja. Niestety chłopiec pod wpływem czaru władczyni lodowej krainy Królowej śniegu staje się zły. Opuszcza siostrę i wyrusza w ślad za złą królową. Siostra jednak bardzo kocha brata i zrobi wszystko aby znów był sobą, znów był wolny, szczęśliwy i dobry...

Historię tę, przygotowaną z myślą o najmłodszych kilkuletnich dzieciach, można od niedawna podziwiać również sięgając po książeczkę pt. "Królowa Śniegu. Książeczka dźwiękowa". Wersja bajki może nie jest najdłuższa, ale zawiera każdą ze znanych dzieciom scen. Z czytania, które najczęściej spoczywa na moich barkach, tym razem w całości byłam zwolniona. Do każdej ze stron książeczki adresowany jest jeden z kolorowych guziczków na panelu dźwiękowym. Tekst, który znajduje się bowiem na jednej z sześciu rozkładówek odtwarzany jest po jego wciśnięciu w całości. Tego jeszcze moje maluchy nie widziały, nie muszę więc mówić, że były zachwycone i bajeczka w ostatnim czasie odsłuchiwana była już tyle razy, że niemal nauczyłam się jej na pamięć ;)

Wydanie jest estetyczne, kolorowe i co równie ważne solidne. Głos, który najmłodsi usłyszą naciskając kolejne przyciski należy do Hanny Kinder-Kiss i muszę przyznać, że przyjemnie go posłuchać.

Moje dziewczyny są publikacją oczarowane. W sumie nie dziwi mnie to gdyż z jednej strony książeczka prezentuje się fantastycznie, bajka napisana jest w sposób ciekawy a odtwarzana baśń jest jedną z ich ulubionych. Bez wątpienia taka lektura przyciągnie do siebie najmłodszych maluchów ale i tym nieco starszym, które potrafią już samodzielnie czytać, również sprawi wielką frajdę. Polecam, chociażby na mikołajki ;)

• Czytam dziecku
  • Biblioteczka dzieci