8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Damian2902

Bardzo ciekawa publikacja, przede wszystkim dla ludzi związanych z Bydgoszczą. Składa się z dwóch zasadniczych części: opisu merytorycznego gwary miejskiej bydgoszczan i słownika. W pierwszej części autor przedstawił najpierw samą Bydgoszcz poprzez jej historyczno-kulturowo-językowe wyróżniki i obraz tego miasta zawarty w kilku powieściach, których jest ono swoistym bohaterem, by następnie przejść do charakterystyki gwary bydgoskiej, dla której wstępem są rozważania o gwarze miejskiej wśród odmian polszczyzny. Część druga została opracowana jako słownik w układzie rzeczowym. Podzielony on jest na jedenaście rozdziałów, z których dziesięć gromadzi słownictwo związane ze sobą nadrzędną treścią (tematem), a ostatni, zatytułowany Varia, zawiera wyrazy, które trudno było zaklasyfikować do któregoś z wyznaczonych tematów.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.ukw.edu.pl/gwara-miejska-bydgoszczan/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.ukw.edu.pl/sklep/bestseller...»

Emsi | 2016-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Odkąd dowiedziałam się, że mój profesor napisał taka książkę, czekałam na okazję, aby wreszcie ja przeczytać (szczególnie, że w ostatnim czasie temat gwary Bydgoszczy stał się mi bliski). Udało się! Przyznaję, że słownik przejrzalam wyłącznie w celu odnalezienia poszczególnych słówek, które używane były i są nadal u mnie w domu. Część pierwszą przeczytałam jednak bardziej uważnie.

Jednym z moich czytelniczych celów na najbliższe lata jest poznanie dzieł literackich pisanych o Bydgoszczy i okolicach, a dzięki tej pracy dowiedziałam się o wielu pozycjach, do których może nigdy bym nie dotarła.

Uważam, że to bardzo dobre opracowanie, chociaż mogło być bardziej obszerne. :-)