Dzieła wybrane - tom 1-5

Wydawnictwo: Czytelnik
1996
literatura piękna
Barbasia

Stachura owiany jest legendą. Obszerne pięciotomowe wydanie dzieł tego niezwykłego artysty ( tak, artysty ponieważ nazwanie Stachury tylko poetą lub pisarzem, nie oddało by pełnego obrazu jego twórczości) zawiera: Tom 1: Wiersze, poematy, piosenki, przekłady; Tom 2: Opowiadania; Tom 3: Powieści; Tom 4: Wszystko jest poezją; Tom 5: Fabula Rasa, Z wypowiedzi rozproszonych.

źródło opisu: http://antykwariat-mit.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ewagriusz | 2018-05-31

Wspaniałe. Nierówne czasem. Nie umiem jeszcze ocenić.

Może to kogoś zdziwić, ale bardzo lubię Missa pagana, czyli Mszę pogańską. Bidaj przymiotnik należy rozumieć dosłownie, z tym, że "pogańskość" Stachury to coś, jak u Poethena czy Juszczaka. Można też chyba napisać po prostu "dziki" (przynajmniej w dwóch znaczeniach) zachwyt przyrodą.

Ale jest też u Stachury więcej, rzecz jasna.

Czyżyk | 2018-03-28
Na półkach: Przeczytane, Kiedyś

Uwielbiam tego "kaskadera literatury", tego jednego z trzech niepokornych "poetów wyklętych", cierpiącego na nadwrażliwość i nadwzroczność oraz mającego wyostrzony słuch - doskonale wiemy, że takim osobom żyje się trudniej i ciężej, bowiem obserwując zawiłości tego świata, odczuwają dokuczliwy ból i cierpienie.
Jego twórczość towarzyszyła mi przez całą zbuntowaną młodość, a piosenki w interpretacji Marka Gałązki, który jak nikt inny utożsamia się z poetą, oddając właściwy sens i nastrój jego utworów, należą do mojego stałego repertuaru śpiewanego przy ognisku lub na żaglach.

Kajok | 2017-05-08
Przeczytana: 2012 rok

Czytałem wszystko jest poezja i niczego sobie. Na temat całości sie nie mogę wypowiedziec, poza tym, że mama mówi, że to było coś mieć te niebieskie wydania stachury. Stachure sie czytało. Czytało sie jak sie miało ochote na życie, na styl, na świat. I dobrze sie czytało ten tom trzeci, chyba. Raz że fraza pisarza nie zraża, a dwa że obraz polski, co ja jej niezaznałem, otrzymałem. :)

Yrr | 2016-06-14

Właściwie to tu nie ma co recenzować, albo ktoś zna twórczość Stachury i będzie zachwycony, albo niech nie sięga po tę pozycję. Jeśli ktoś nie zna i nie wie czy będzie zachwycony, to niech spróbuje i jeśli mu się spodoba, to ma wszystko najlepsze w pigułce.

Twórczość tego autora jest bardzo ciężko ocenić, ponieważ jest ona pełna poezji, jest trochę odzwierciedleniem jego szaleństwa (jeśli mogę użyć tego słowa), ma specyficzny klimat i język. To lektura dla kogoś, kto lubi zapaść w zadumę w czasie czytania i dać się ponieść poezji życia.

nina19 | 2016-02-20

W połowie lat 80. stałam po to wydanie w gigantycznym ogonku w księgarni na pl. Wilsona. I dla mnie już zabrakło. Jak to bolało może zrozumieć tylko ktoś, kto kiedykolwiek ogonkował w PRL-u po książki. W końcu załatwiła mi Stachurę koleżanka. Kiedyś była to lektura obowiązkowa dla każdego młodego inteligenta. A dzisiaj?