Wyzwanie czytelnicze LC

Kilka godzin do szczęścia

Cykl: Do szczęścia (tom 1)
Wydawnictwo: Edipresse
Obyczajowa, miłość, rodzina
Patricia

Anna wiedzie spokojne życie aż do dnia, gdy w skrytce w biurku znajdzie listy, z których wynika, że była adoptowanym dzieckiem.Żeby wyjaśnić tę historię rodzinną, jedzie na Kaszuby, zabierając ze sobą córkę Kasię i wnuczkę Elizę.Ciepła opowieść o sile kobiecej przyjaźni i więzów rodzinnych, a także o tym, że miłość przychodzi w najmniej spodziewanym momencie wystarczy się na nią otworzyć.

źródło opisu: http://www.granice.pl

źródło okładki: http://www.granice.pl

eduko7 | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Ciekawa i pozytywna opowieść. Mimo iż pokazuje poplątane losy ludzkie, to czyni to w sposób subtelny. Wyraża wiarę w ludzi i odnosi się do cech przypisywanych dawniej Polakom – gościnności, bezinteresownej chęci pomocy. Przykład może stanowić głębia zawarta w prostych słowach: „Bo my ze sobą rozmawiamy, a jak ktoś poprosi, żeby nawet komuś obcemu pomóc, to pomagamy! Znaczy się , że ten obcy to już jakby swój!” Wielopokoleniowa przyjaźń, coraz bardziej cementujące się zrozumienie. Tyle optymizmu, z którego czytelnik może czerpać bez reszty. Jest też tajemnica, która wyznacza początkowo tor akcji. Później trochę schodzi na boczny tor, ustępując miejsca nowym wątkom. Dodatkowym plusem są opisy piękna ziemi kaszubskiej. Delikatna zachęta do odwiedzania bardziej i mniej znanych zakątków tego regionu. Chętnie zajrzę nie tylko do drugiego tomu, aby dowiedzieć się tego, co w pierwszym nie zostało ujawnione, ale też zrobię wszystko, by lepiej niż dotąd poznać Kaszuby.

Początek bardzo ciekawy. A potem zaczęło się robić coraz bardziej nudno i nieciekawie.
Gdy Anna dowiaduje się przez przypadek, że była tylko adoptowanym dzieckiem, jedzie na Kaszuby razem z dorosłą córką i wnuczką szukać swoich korzeni.
I właśnie ten wątek sprzed lat jest najciekawszy ....niestety bardzo krótki.
A potem to już takie przynudzanie o życiu na Kaszubach i o kiełkującym uczuciu wszystkich trzech pań.
Czytałam i czekałam kiedy wreszcie zacznie się coś ciekawego dziać.
Niestety się nie doczekałam.
Cała fabuła taka przewidywalna, do tego bardzo rozwlekła i w zasadzie o niczym.
Trzy pokolenia kobiet i trzy spojrzenia na świat, na przyjaźń i na miłość.
Nie porwała mnie ta powieść.Muszę przyznać, że bardzo się przy niej wynudziłam. Zastanawiałam się co chciała nam przekazać autorka pisząc w zasadzie o niczym.
Na pewno nie sięgnę po dalszą cześć.

Gosia | 2017-11-26
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 26 listopada 2017

Trudno określić czy podobała mi się ta książka. Strasznie nierówna, początek ciekawy a czym dalej tym nudniej, poza tym jest strasznie długa. Anna odnajduje listy swojej matki, w których wyjawia jej pewną historię.
W ślad za tym, Anna wraz z córką i wnuczką postanawiają odbyć podróż i odszukać miejsca i ludzi, którzy znali rodzinę Anny. Gdyby skrócić książkę o połowę, byłaby do strawienia a jeszcze do przeczytania są dwa następne tomy.

Biblioteczka Rudej | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Anna, Kasia i Eliza trzy kobiety,które łączą więzy rodzinne,bo to matka, córka i wnuczka.Hmmm....no i właśnie podejrzewam, że gdyby nie to,że akcja dzieje się na moich ukochanych Kaszubach to nie dałabym rady skończyć.Niby wszystko jest spójne i poukładane,ale......

Agnieszka Garncarczyk | 2018-03-12
Przeczytana: 12 marca 2018

Rok 1938 na Kaszubach zostanie zapamiętany jako chwila dramatu , który rozegrał się w czasie burzy w rodzinie Zalewskich.W wyniku uderzenia pioruna zaczyna się palić pole, a wśród niego dwoje dzieci wiozące maleńką Basię w wózku. Na miejscu pojawiają się przypadkowo Jutka i Janek, którzy udawali się do Niemiec.
Po latach Anna odnajduje w starym biurku paczkę listów , a w nich zaskakującą informację , ze nie jest tą za którą się uważa...
Może i można się przyczepić o to ,że autorka zbytnio rozwleka opisy Kaszubskiej mentalności. Może i komuś się nie podoba skupianie się na malowaniu pejzaży Gdyni, ale ja akurat uwielbiam te tereny i do Gdyni wracam z sentymentem i dziką radością. Dzięki tej powieści mogłam ponownie znaleźć się na Skwerze Kościuszki, na Helu , a bohaterki poszukujące swojego miejsca na ziemi sprawiły ,że zapachniało wakacjami i urlopem.

Grażyna Este | 2016-05-24
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

W zasadzie to nie bardzo wiem, czy jestem tą książką zachwycona. Ciekawie się zaczyna, potem przenosimy się w czasy współczesne. Jest to niewątpliwie powieść o kobiecej przyjaźni, pełnej ciepła i zrozumienia. Anna /najstarsza - babcia Elizy i matka Kasi/ postanawia wyjaśnić tajemnicę rodzinną, gdy odkrywa, że była adoptowanym dzieckiem. Wyjeżdża na Kaszuby i tam powoli odnajduje swoje miejsce. Sporo tutaj nieprzewidzianych sytuacji /a może i przewidywalnych/, bo wszystko powoli się wyjaśnia, odnajduje się bliska osoba z dzieciństwa, pojawia się "dawna miłość". Również wnuczka znajduje szczęście. Sporo optymizmu w tej książce, a może tego właśnie szukamy w "szarym życiu". Trochę jednak chwilami byłam znużona kolejnymi stronami /choć bardzo lubię objętościowe lektury/. Zanim pojawi się druga część, pewnie będę od nowa wracać do pierwszego tomu. A może jednak nie?...

zabielka | 2018-12-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Ciężko.
Najbardziej przeszkadzały mi w tej książce wyliczania ulic.
co mi po informacji o 20 ulicach którymi w danym momencie szła bohaterka jak w ogóle nie znam miasta w którym ona przebywa????
niby fajne opisy przyrody, kilka fajnych sytuacji.
jednak ciężko się czytało.
No nic. Polecam wyrobić sobie własną opinię. :)
Pozdrawiam

OliwiaDiana | 2018-12-28
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Anna - zaginione dziecko kaszubskiego małżeństwa. Po wielu latach poznaje prawdę o swoim pochodzeniu i wyrusza w podróż na Kaszuby z córką i wnuczką, żeby poznać miejsce gdzie mogła dorastać, żyć i spełniać swoje marzenia, gdzie mieszkała zanim niszczycielska burza i pożar zabrały ją z tego miejsca.

Jestem osobą bardzo rodzinną więc zaciekawiła mnie książka, która opowiada o losach matki, córki i wnuczki, które są ze sobą bardzo zżyte, ale niestety jestem rozczarowana.

Czytając "Kilka godzin do szczęścia" trochę zmęczyłam się ilością bohaterów, opisami zabytków, zamków i różnych miejsc.

Historia bardzo przekoloryzowana i naciągana, za dużo przypadków i zbiegów okoliczności, które wpływają na szczęśliwe życie bohaterek.
Mimo wszystko książkę czyta się szybko (może dlatego, że nie zmusza do myślenia).

beataj | 2016-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2016

Bardzo sympatyczna opowieść z głębokimi korzeniami. Zagmatwane ludzkie losy, wyraziści bohaterowie, dawne dzieje i wartka akcja powodują, że ciężko się oderwać. Do tego piękna kaszubska przyroda i ciepłe uczucia płyną z każdej strony tej powieści. Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom.

Renata | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Początek książki bardzo obiecujący. W dalszej części spodziewałam się więcej na temat poszukiwania prawdziwej matki Anny, opisów trudności z tym związanych oraz przeżyć główne bohaterki i jej rodziny. Przeczytałam natomiast opis romansów, niezbyt barwnych i gdzieś tam przewijał się element poszukiwania swoich korzeni przez Annę.