rozwiń zwiń

Legendy polskie

Okładka książki Legendy polskie
Elżbieta CherezińskaRafał Kosik Wydawnictwo: Allegro Seria: Legendy Polskie Allegro baśnie, legendy, podania
193 str. 3 godz. 13 min.
Kategoria:
baśnie, legendy, podania
Seria:
Legendy Polskie Allegro
Wydawnictwo:
Allegro
Data wydania:
2015-11-30
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-30
Liczba stron:
193
Czas czytania
3 godz. 13 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394105723
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Antologia polskiego cyberpunka Paweł Majka, Łukasz Orbitowski, Tobiasz Piątkowski, Robert J. Szmidt, Robert M. Wegner
Ocena 7,1
Antologia pols... Paweł Majka, Łukasz...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #12 Kacper Adamski, Redakcja Magazynu Biały Kruk, Artur Grzelak, Piotr Kurek, Karol Ligecki, Wiktor Orłowski, Olaf Pajączkowski, Artur Szyndler, Mateusz Tokarski, Marlena Urbaniak, Robert M. Wegner
Ocena 7,3
Magazyn Biały ... Kacper Adamski, Red...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
484 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
733
33

Na półkach: , ,

Poza ostatnim opowiadaniem, Orbitowskiego, które jest autentycznie poruszające, broniłoby się wszędzie i "robi coś" z językiem - coś bardzo ciekawego - pracuje jakoś nad nim, to cóż: to przeciętnie.

Mamy tutaj właściwie mniej bądź bardziej zgrane wprawki literackie, ćwiczenia stylistyczne, które coś tam z legendami robią, niektóre więcej (Cherezińska - bardzo ciekawy world-building, szkoda, że fabuła się zagubiła, szkoda, że niektóre wątki całkowicie niepotrzebne), niektóre mniej, niektóre wręcz ten swój retelling przeprowadzają tak schematycznie, po linii oporu tak małego, że aż boli (Śnięci Rycerze, na przykład - chociaż tutaj trzeba pochwalić próbę zrobienia czegoś z językiem - czy pierwsze opowiadanie, o Panu Twardowskim, które wali odbiorcę kliszami tak niskimi, bohaterami tak płaskimi, stylem tak bezbarwnem, że chce się wyć... pozostałe opowiadania nie są tak złe, na szczęście).

Retelling sam w sobie nie jest sztuką znów wybitnie trudną - ma się już linię fabularną. Ale jak to z prostymi rzeczami bywa, zrobić go naprawdę dobrze jest już trudno.

Za to ujawniony już film - Smok - naprawdę się mi podoba. Fajnie odchodzi od opowiadania, które ekranizuje. Odchodzi z sensem, bo usuwa to, czego w takiej krótkiej formie wizualnej nie dało się po prostu ciekawie opowiedzieć. Wrzuca za to celną krytykę/ironię na media społecznościowe, której w oryginale nie ma - i ogólnie zdecydowanie z większym biglem ta narracja w filmie leci, fabułą jest wyraźniejsza, zdecydowanie pomogło też zrezygnowanie z ramy powieści w postaci opowieści przedszkolanki (która to rama jest w samym opowiadaniu po prostu fatalna; zabija napięcie, rozbija tekst, zabiera znaki, które można było wrzucić na jaśniejsze nakreślenie bohaterów, a poza tym wali nas tym Wawelskim po głowie, jakby autor sądził, że czytelnicy to durnie). Ma trochę problemów z językiem (jak i oryginalne opowiadanie zresztą), styl gdzieniegdzie kuleje, ale to bardzo porządny kawałek lekkiej rozrywki. Technicznie sprawny.

Jak z drugim filmem będzie - się przekonamy.

EDIT: z drugim filmem jest tak, że znowu interpretuje najpierw legendę, a potem to nowe opowiadanie ZNACZNIE lepiej niż samo opowiadanie. Efekty ładne, przeniesienie akcji już po dobrze "skraca" fabułę, od razu nas wrzuca w środek wydarzeń, a te wszystkie typowo polskie akcenty na Księżycu - herbata w kubeczkach z koszyczkiem! dywan! - plus ścieżka dźwiękowa (w pierwszym filmie też bardzo dobra) - fantastyczne.

Gdyby miało angielskie podpisy, to bym próbowała wokół tego rozkręcić jakiś mały, okołoyuletidowy fandom w przyszłym roku. ;)

Poza ostatnim opowiadaniem, Orbitowskiego, które jest autentycznie poruszające, broniłoby się wszędzie i "robi coś" z językiem - coś bardzo ciekawego - pracuje jakoś nad nim, to cóż: to przeciętnie.

Mamy tutaj właściwie mniej bądź bardziej zgrane wprawki literackie, ćwiczenia stylistyczne, które coś tam z legendami robią, niektóre więcej (Cherezińska - bardzo ciekawy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    624
  • Chcę przeczytać
    591
  • Posiadam
    121
  • E-book
    30
  • Ebook
    23
  • Fantastyka
    21
  • Teraz czytam
    15
  • Ebooki
    11
  • Fantasy
    10
  • 2015
    9

Cytaty

Więcej
Robert M. Wegner Legendy polskie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także