Ciacho

Sześć opowiadań napisanych przez współczesnych polskich pisarzy: Elżbietę Cherezińską, Roberta Wegnera, Łukasza Orbitowskiego, Rafała Kosika, Kubę Małeckiego i Radka Raka, inspirowanych wybranymi legendami. Czytelnik ma zatem szansę odwiedzić sześć odrębnych światów zbudowanych przez autorów. Wśród opowieści znajdą się zarówno historie alternatywne, przewrotne sci-fi, jak i humoreska o...

o zabarwieniu patriotycznym.

Książka wydana jako ebook w formatach PDF, mobi i pub od 30 listopada do pobrania bezpłatnie ze strony legendy.allegro.pl.

1. Jakub Małecki - Zwyczajny gigant

źródło opisu: http://legendy.allegro.pl/

źródło okładki: http://legendy.allegro.pl/

Krzysztof | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Legendy polskie to zbiór kilku historyjek i bardzo słabych ilustracji. Sam film Bagińskiego może miał dobre efekty, ale właściwie nie widzę sensu tracenia czasu na takie projekty. Facet stracił kilka miesięcy, by robić allegro.pl reklamę. Zbiorek można pobrać za darmo, a jak coś jest za darmo to o poziom dzieła jest adekwatny do ceny. Zebrano znane i cenione nazwiska, które dostarczyły nam słabiutkie teksty reinterpretujące znane legendy, co nikomu nie jest potrzebne. Dla obrony twórców wspomnę, że nawet Stephen King napisał coś na zamówienie Kindle'a. Legend polskich nikomu nie będę odradzał tylko z jednego powodu, można je dostać za darmo i chyba to jest jedyny powód, by po nie sięgnąć.

Beremis | 2016-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Za samą inicjatywę allegro wielkie gratki. Fajnie, gdyby więcej takich mecenasów, co za pisanie płacą było.
A same opowiadania? Jak to w zbiorach, jedno lepsze, drugie gorsze. Jednemu takie a drugiemu inne. Głowy nie urywa, ale i czasu poświęconego lekturze nie jest żal.

Jakub Małecki "Zwyczajny gigant". Największy plus to powiedzenie historii z perspektywy żony Pana Twardowskiego. Takie "Marzenia i tajemnicy" Pani Wałęsowej ;-)
Elżbieta Cherezińska "Spójrz mi w oczy". Inspirowane Bazyliszkiem. Bardzo fajny klimat, trochę orientalny, ale dalej nasz, swojski. Nieźle to połączone i opowiedziane.
Radek Rak "Kwiaty paproci". Jakoś nie przypadło mi to gustu. Coś zgrzyta.
Rafał Kosik "Śnięci rycerze". Inspirowane legendą o śpiących rycerzach i w prosty sposób tłumaczące, dlaczego nie ruszają na ratunek Polsce, mimo tylu jej kłopotów. Całkiem, całkiem.
Robert M. Wegner "Milczenie owcy". Inspirowane Smokiem wawelskim. O, całkiem oryginalne podejście do tematu. Ale żeby to było najlepsze...

McRap1972 | 2016-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2016
Przeczytana: 01 listopada 2016

Bardzo udany zbiór opowiadań.

Pomimo kiepskich ocen na LC (niezrozumiałe), zdecydowałem się przeczytać darmowy zbiór opowiadań. Do lektury przekonały mnie nazwiska moich Mistrzów ... Małecki i Orbitowski jak zawsze dali radę. Ich opowiadania: "Zwyczajny gigant" (Małecki) i "Niewidzialne" (Orbitowski)są tu zdecydowanie najlepsze. Dla Łukasza Orbitowskiego podziękowania za kolejną wizytę w Rykusmyku.

Obok tych dwóch świetnych opowiadań, mamy jeszcze trzy dobre historie. Są to: "Spójrz mi w oczy" Cherezińskiej, "Kwiaty paproci" Raka i "Śnięci rycerze" Kosika.

Jedynym zgrzytem jest opowiadanie Wegnera "Milczenie owcy". Niestety nie byłem w stanie przeczytać tego bełkotu.

Proszę, nie sugerujcie się tym, że książkę wydano za darmo. Autorzy naprawdę się przyłożyli (po za jednym) i stworzyli coś ciekawego.

Moja ocena to 7/10. Gdyby wyłączyć z tego zbiorku opowiadanie Wegnera, ocena na pewno byłaby wyższa.

Szczerze polecam.

Meszuge | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Wydany w formie e-booka przez grupę Allegro zbiorek sześciu opowiadań s-f inspirowanych starymi polskimi legendami. Do tego miernej jakości ilustracje. Sprawia to razem wrażenie eksperymentu albo wprawek, ćwiczeń w pisaniu.
Niewątpliwą zaletą jest to, że za darmo.

Bacha85 | 2015-12-09
Przeczytana: grudzień 2015

Największy polski internetowy serwis aukcyjny Grupa Allegro starannie dba o jak najlepszy, niekojarzący się jedynie z konsumpcjonizmem wizerunek. Od kilku miesięcy możemy podziwiać reklamy serwisu, w których wartości rodzinne są znacznie ważniejsze niż cokolwiek, co można nabyć za pieniądze. Natomiast z końcem listopada pojawił się projekt „Legendy polskie”. Tym razem specjaliści od marketingu przy współpracy Platige Image oraz Fish Ladder stworzyli projekt łączący w sobie literaturę i film. „Legendy polskie” to póki co dwa krótkometrażowe filmy wyreżyserowane przez Tomasza Bagińskiego oraz sześć opowiadań zebranych w antologii pod tym samym tytułem..

„Legendy polskie” to zbiór znanych prawie każdemu starych opowieści, uwspółcześnionych i przekazanych w niestandardowych odsłonach. Z ogromnej ilości rodzimych podań nowych wersji doczekało się sześć z nich. Są to historie pana Twardowskiego, Bazyliszka, Kwiatu paproci, śpiących pod Giewontem rycerzy, Smoka Wawelskiego i żywej wody....

Grzechoteczka | 2015-12-09

Poza ostatnim opowiadaniem, Orbitowskiego, które jest autentycznie poruszające, broniłoby się wszędzie i "robi coś" z językiem - coś bardzo ciekawego - pracuje jakoś nad nim, to cóż: to przeciętnie.

Mamy tutaj właściwie mniej bądź bardziej zgrane wprawki literackie, ćwiczenia stylistyczne, które coś tam z legendami robią, niektóre więcej (Cherezińska - bardzo ciekawy world-building, szkoda, że fabuła się zagubiła, szkoda, że niektóre wątki całkowicie niepotrzebne), niektóre mniej, niektóre wręcz ten swój retelling przeprowadzają tak schematycznie, po linii oporu tak małego, że aż boli (Śnięci Rycerze, na przykład - chociaż tutaj trzeba pochwalić próbę zrobienia czegoś z językiem - czy pierwsze opowiadanie, o Panu Twardowskim, które wali odbiorcę kliszami tak niskimi, bohaterami tak płaskimi, stylem tak bezbarwnem, że chce się wyć... pozostałe opowiadania nie są tak złe, na szczęście).

Retelling sam w sobie nie jest sztuką znów wybitnie trudną - ma się już linię fabularną. Ale...

mieszka | 2017-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Inicjatywa Allegro - bardzo dobra. Mówię o całości - o opowiadaniach, filmach, audiobooku. Po raz pierwszy mam chyba do czynienia z mecenatem we współczesnej kulturze tak szeroko zakrojonym i przynoszącym tak wartościowe efekty.
Legendy polskie to zbiór opowiadań i jak każdy (niemal! - nawet jeśli dotyczy to jednego autora) - jest nierówny. Ale czas poświęcony lekturze na pewno nie jest stracony.
Po kolei.
Jakub Małecki "Zwyczajny gigant" - opowiadanie zwyczajne, bez fajerwerków, ale fakt prowadzenie narracji z punktu widzenia żony Twardowskiego to świetny pomysł. Dobre warsztatowo i literacko.
Elżbieta Cherezińska "Spójrz mi w oczy". To bardzo fajne połączenie czasów Jagiellonów z wątkiem orientalnym i współczesnością. Opowiadanie inspirowane legendą o Bazyliszku. Najprecyzyjniej skomponowane z 6 opowiadań ze zbioru. Podobała mi sie konstrukcja i pomysł a także i to, że pojawił się problem. Problem, który w czasach Anny Jagillonki był poważny z punktu widzenia ciągłości...

goldwind | 2016-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 maja 2016

Nie powiem, sam pomysł w sobie wydał mi się ciekawy, niestety miałam nadzieję, że będą przynajmniej odrobinę odbiegać od oryginałów, bym przynajmniej poczuła się zaskoczona w niektórych momentach. Niestety opowiadania nie były szczególnie ujmujące, a obrazki je uzupełniające były wyłącznie... mierne?

Jedno opowiadanie, wśród tego gąszczu opowieści, mnie urzekło. Było to "Spójrz mi w oczy" Elżbiety Cherezińskiej. Pomimo że wcześniej znałam opowieść o bazyliszku, to autorka potrafiła mnie zaskoczyć, a dodatkowo zafascynować obrazem Polski wykreowanym w opowiadaniu. Współczesna monarchia, Szkoła Paziów i bazyliszek, który i mnie zwiódł swym spojrzeniem. Naprawdę udane uwspółcześnienie tej legendy.

Również opowiadanie Roberta M. Wegnera - Milczenie owcy - inspirowane opowieścią o Smoku Wawelski, zasługiwało na chwilę uwagi. Było opowiedziane z punktu "owieczki". Ciekawa koncepcja, to trzeba przyznać. Trochę miejscami się gubiłam, ale i tak było całkiem niezłe.

Adrianna | 2017-03-24
Przeczytana: 21 marca 2017

Ogólnie podobał mi się cały zbiór opowiadań. Z niektórymi autorami spotkałam się po raz pierwszy. I naprawdę jestem zadowolona. Autorzy przedstawili całkiem ciekawe, nowe wersje legend.
Ale jedno opowiadanie bardzo mnie poruszyło. Mówię tutaj o "Niewidzialne" Łukasza Orbitowskiego. Sam początek trochę mnie zniechęcił... Opowiadanie jest napisane z punktu widzenia 12-latka, który prowadzi vlogi. Pojawia się slang i przyznam szczerze, że niektórych słów nie potrafiłam rozszyfrować. Jednak opowiadanie mnie pochłonęło. To był jednak dobry wybór, że narratorem jest dziecko. Jego perspektywa zmienia odbiór utworu. Dzięki temu opowiadanie ma podwójną wartość. I przyznam się, że przy samej końcówce ciężko mi było powstrzymać łzy. Łukasz Orbitowski jest mistrzem.

Kryanka | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony każde opowiadanie jest bardzo dobre i zupełnie różne od pozostałych. Z drugiej - trochę czułam, że pisane są pod wytyczne i na zamówienie, brakowało im iskry. Najbardziej podobał mi się tekst Kosika, który podszedł do swojego tematu z humorem i dystansem.

Popieram idee ożywiania polskich legend a także sponsorowanie pisarzy przez biznes, bo nie widzę nic złego w snobowaniu się książkami w kraju tak mało czytającym. Brawa dla Allegro za wspieranie czytelnictwa, mam nadzieję, że zapoczątkują pewien trend.