Szabla i pałka gumowa

Cykl: Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 23)
Wydawnictwo: Kontra
żabot

Ściśle prywatnie: Napisawszy dużo w życiu, nigdy sobie nie wyobrażałem, żebym kiedykolwiek mógł zasiąść do napisania tego artykułu. Wiedza bowiem, a wyobraźnia o wiedzy, to są dwa różne kontynenty, oddzielone oceanem. Oceanu niepodobna przekroczyć za pomocą muskułów własnego ciała. A więc, każdy wie, że umrze. To jednak, co nazywa wyobraźnią śmierci własnej, w istocie nie jest żadną wyobraźnią, a tylko schematem podręcznika szkolnego geografii. Gdzieś, tam, gdzie nigdy nie byłem i nigdy nie widziałem, uprawiają ludzie jakieś banany. Pan Bóg nam tej wyobraźni zaoszczędził łaskawie, bo, jak sądzę, z nią nie moglibyśmy żyć. Jak zaoszczędził nam zrozumienia bytu i wszechświata, początku i końca, po co, dlaczego i kiedy… Bo tego umysł by nasz nie mógł strawić. Powiedział: macie sobie filozofię i bawcie się w szklance wody. Starczy z was.

I ludzie się bawią. Czytają Einsteina. Zrobią plamę od wina na nowej marynarce – prosto od krawca, i martwią się… «Daj spokój wreszcie! Co to znaczy wobec wieczności… He, he, he!» Ot, do czego przyrównujemy wieczność w naszym przerażającym braku wyobraźni. I tylko czasami, czasami, bardzo rzadko się zdarza, nagle, po długich latach, gdy z kimś się przerozmawiało zda się o wszystkim już, ktoś powie: nie ma go. – Jak to nie ma?! – Zwyczajnie, nie ma, umarł. – Wtedy zażarzy się na ułamek sekundy żarówka wyobraźni, zgaśnie zaraz, ale pozostawi szok.

źródło opisu: http://wydawnictwo-kontra.net/Mackiewicz/Books%20Black/szabla.html

źródło okładki: http://wydawnictwo-kontra.net/Mackiewicz/Books%20Black/szabla.html

Dawid | 2018-06-24

Napiszę to, bo nie wydaje się oczywiste (sam nie byłem pewien, co kupuję): książka jest zbiorem publikacji - głównie z londyńskich "Wiadomości" i głównie recenzji. Relatywnie ciekawa, na tyle na ile ciekawe mogą być recenzje. Czytając książkę można odtworzyć stosunki, jakie panowały na emigracji i chyba to jest największą jej wartością (obok historycznych dygresji autora). Warto przeczytać, ale radzę zostawić sobie tę książkę na koniec, gdyż pojawiają się nawiązania do innych książek Mackiewicza (wywiady, odpowiedzi na listy).