Posłaniec

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
The Messenger

Nowa powieść autora bestsellerowej "Złodziejki książek"! Poznajcie Eda Kennedy’ego – przeciętnego taksówkarza, kiepskiego karciarza, pechowca w miłości. Mieszka w ruderze na przedmieściach, dzieli się kawą ze swoim psem Odźwiernym i darzy uczuciem koleżankę Audrey. Jego życiem rządzą spokojna rutyna i brak perspektyw – do chwili, gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank. I wtedy...

I wtedy pojawia się pierwszy as.

Wtedy Ed zostaje Posłańcem.

Tak oto wybrany, wędruje przez miasto, pomagając i cierpiąc (jeśli to konieczne), aż pozostanie już tylko jedno pytanie – kto stoi za jego misją? Posłaniec to tajemnicza wędrówka w poszukiwaniu przeznaczenia. Porusza i trzyma w napięciu aż do ostatniego zdania

Mocna, dynamiczna, ciekawie napisana... upajająca i intrygująca lektura. "Reading Time"

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

źródło okładki: Nasza Księgarnia, 2009

Kiwi_Agnik | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

"Czasami ludzie są piękni. Nie z wyglądu. Nie w tym, co mówią. W tym kim są..."

Magiczna, zaskakująca i mądra książka, która rozbudza nadzieję, dodaje odwagi i przywraca wiarę w ludzi.

Początek książki mnie męczył, czytałam bez entuzjazmu, stale powielając myśl, że to nie mój klimat, nie moje poczucie humoru...
Myślałam, że do mnie nie trafi.
Jednak trafiła.
I bardzo mocno mnie oczarowała.

GraceSuarez | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Będąc w empiku nabyłam tak zwany 'dwupak', w którym znajdował się 'Posłaniec' i 'Złodziejka książek'. Jako, że o tej drugiej słyszałam, postanowiłam wziąć się za pierwszą a najlepsze zostawić na deser :)

Ed Kennedy ma dziewiętnaście lat i jest raczej życiowym nieudacznikiem. Zarabia na życie jako taksówkarz, mieszka ze starym psem, Odźwiernym. Nie widzi sensu egzystencji, nie snuje marzeń, nie chce wyrwać się z marazmu codzienności. Nie robi nic, by poprawić swój los. Ale to właśnie Ed Kennedy któregoś dnia zostaje posłańcem. Otrzymuje kartę – asa karo – z trzema adresami. Musi udać się pod nie i odgadnąć, dlaczego został tam skierowany. Tak zaczyna się tajemnicza i pełna zwykłych-niezwykłych przygód misja Eda, misja, która pozwoli mu pomóc wielu ludziom: samotnym, zagubionym i bezradnym.

Książka zwraca uwagę na drugiego człowieka oraz jego problemy. Przypomina jak niewiele potrzeba aby sprawić komuś radość. Jest to przyjemna opowieść, którą czyta się bardzo szybko.

słoneczko | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Po przeczytaniu „Złodziejki książek”, która mnie zauroczyła, postanowiłem sięgnąć po inne książki Zusaka. Książka zupełnie inna, poruszająca odmienny temat.
Plusy:
- ciekawa fabuła, rozdziały na podstawie rozpisania talii kart;
- dobry pomysł na wiadomości przekazywane na kartach do gry;
- napisana lekkim nieskomplikowanym językiem, bez zbędnych opisów, czyta się świetnie;
- pokazanie, że człowiek nie powinien zamykać się w sobie, powinien żyć wśród innych i dla innych;
- to jasne, każdy ma swoje problemy, ale nie bądźmy obojętni, może ktoś nam pomoże;
- czasami zwykły uśmiech sprawia komuś radość;
- książka może dla nastolatków, ale z przesłaniem dla ludzi w każdym wieku;
- jak niewiele trzeba aby zmienić swoje życie, zmienić siebie;
- nie bądź zwykłym „Edem”;
- intrygujące zakończenie.
Minusy:
- trochę słaby i mało dynamiczny początek;
- nastoletni bohaterowie, którzy zachowują się jak „starzy tetrycy”.
Ogółem książka dobra.
Polecam.

Strega | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Przeczytawszy " Złodziejkę książek" sięgnęłam po "Posłańca" i to nie był zbyt dobry pomysł. Postawiłam poprzeczkę tak wysoko, że pierwsze rozdziały tej książki zupełnie mnie rozczarowały. Nie znalazłam w nich nic interesującego! Jednak po ich przebrnięciu wciągnęłam się całkowicie.

Główny bohater, Ed Kennedy jest nieudacznikiem i ofiarą losu, bez ambicji i bez większych perspektyw na lepsze życie. Jednak pewnego dnia jego życie się zmienia. Najpierw znajduje się centrum wydarzeń, jest świadkiem nieudanego napadu na bank, a potem zaczyna dostawać karty - asy z zapisanymi wiadomościami. Czasem są to nazwiska, czasem wskazówki, przy których musi się trochę wysilić. Ed w życie każdego z tych ludzi wnosi coś dobrego, a każdy taki dar zmienia i jego.

Pewnie każdy, kto przeczytał " Złodziejkę " będzie porównywał te dwie książki, to chyba nieuniknione. Warto samemu przeczytać i ocenić. Mnie spodobał się pomysł na dokonanie przemiany bohatera i pokazanie, że w naszym życiu liczą się...

Lilian | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, 5_Zusak
Przeczytana: 22 marca 2015

Piękna, wzruszająca , mądra książka. Nie czytałam jeszcze żadnej powieści tak pełnej dobroci, empatii, ludzkiej życzliwości. A przecież bohater to zwykły chłopak o niskiej samoocenie, postrzegany przez matkę jako ten najmniej zaradny z rodzeństwa, przyjmujący z pokorą to co przynosi los. To „tylko Ed”, który pija kawę z własnym, starym psem, jest beznadziejnie zakochany a na co dzień jeździ taksówką i nie ma właściwie żadnego celu w życiu.
A poprzez swoje drobne czyny robi jednocześnie tak wiele. Nie zawsze musi rozwiązać wszystkie problemy osób, do których dociera z posłaniem, ale co najważniejsze daje im promyk nadziei , radości i perspektyw na dalsze życie. Może większość sytuacji z książki wydaje się banalna i naiwna , ale właśnie w tych prostych codziennych zdarzeniach kryje się wiele mądrości , ludzkich przeżyć i dobroci serca.
Końcówka? Nie wiem co o niej myśleć, jakoś nie pasuje mi do całości …a może właśnie bardzo pasuje …hmm … czas odczytać swoją kartę…

Montgomerry | 2010-05-14

Krótko? Bardzo dobra i bardzo wciągająca lektura. Jest to pierwsza książka autorstwa Australijczyka Marksa Zusaka, z którą się zetknęłam. Na pewno nie ostatnia. Świetna proza. Po przeczytaniu pierwszych stron nie można tej książki ot tak sobie odłożyć na półkę. Trudno się od niej oderwać, choć na moment.

Bohaterem powieści jest Ed Kennedy, dziewiętnastolatek, chłopak o ciemnych włosach, opalonej skórze i brązowych oczach oraz zarysowanych mięśniach. Taksówkarz z podrobioną datą urodzenia na dokumencie. Ed to przyjaciel Marva, Ritchego i Audrey, w której zresztą jest głęboko zakochany i której pragnie. Miłość bez wzajemności jak na razie. Ed jest przeciętniakiem, czyli pije, czwartkowe wieczory spędza w karcianym towarzystwie, mieszka w domu z dykty na przedmieściach. Jego współdomownikiem jest pies Odźwierny, siedemnastolatek, którego Ed bardzo kocha, z którym dzieli się kawą z dużą ilością cukru, do którego jest przywiązany, mimo że ten okropnie śmierdzi. Ed ma telewizor, który...

książek: 1947

Po przeczytaniu „Złodziejki książek” M. Zusaka byłam bardzo ciekawa kolejnej powieści tego autora. Gdybym w pierwszej kolejności zapoznała się z książką „Posłaniec” być może moja ocena byłaby wyższa, ale póki, co nic nie jest w stanie przebić „Złodziejki książek”, która stała się jedną z moich ukochanych powieści.

„Posłaniec” to ciekawa książka o tym, jak z prostego, mało ambitnego człowieka można przeobrazić się w kogoś wartościowego, wrażliwego na ludzką krzywdę i czerpiącego satysfakcję z niesienia pomocy zwyczajnym ludziom. Powieść napisana bardzo lekkim i prostym językiem, jednakże niosąca głębokie przesłanie, skłaniająca do refleksji, do zastanowienia się nad samym sobą.
Gorąco zachęcam do jej przeczytania, to wbrew pozorom bardzo mądra powieść, pokazująca, że na każdym etapie naszego życia możemy coś zmienić, wystarczy rozejrzeć się dookoła, dostrzec innych ludzi, od czasu do czasu wyciągnąć do kogoś pomocną dłoń, choćby tylko po to by poczuć się kimś lepszym.

Nina | 2018-04-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Tak bardzo się bałam, że po Złodziejce Książek żadna z kolejnych książek autora nie da rady i chyba dlatego Posłaniec czekał na swoją kolej w bardzo długiej kolejce. O JA GŁUPIA! Posłaniec dał radę, znakomicie dał radę!
To oczywiście zupełnie inny klimat, kompletnie inna tematyka, a jednak bardzo mi bliska, i zapewne bliska większości z nas. Temat drugiego człowieka i nas zamykających się tylko w naszym małym świecie, bo nam się nie chce... Nie chce nam się otworzyć oczu na innych, koncentrujemy się tylko na sobie, nie chcemy wiedzieć, że inni mają problemy i czasami mały gest wystarczy, żeby komuś odmienić życie. Ed Kennedy nie chciał nigdy odmieniać życia innych ludzi, on został do tego zmuszony i świetnie sobie z tym poradził. A był przeciętnym, nic nie znaczącym w swoich oczach kierowcą taksówki.
Ilu z nas jest takim Edem?
Ja czasami bywam i przyznaję to ze skruchą.
Książkę polecam.

Hipek | 2016-05-19
Przeczytana: maj 2016

Psychodeliczny styl. Szybko zrozumiałem, dlaczego na okładce wydawca podkreślił, że ta książka jest napisana piórem Złodziejki książek. Nawet z tym zapewnieniem, trudno w to uwierzyć... Mi czytała się bardzo trudno. Tyle o stylu. A co do zawartości? Jest to rzecz o otaczającym nas świecie, o tym, jak codziennie mijamy dziesiątki, może setki innych ludzi, każdy ma swoje problemy. Ale my zamykamy się na siebie i bezrefleksyjnie zgadzamy się realizować narzucony nam przez Wielkiego Kawalarza scenariusz życia. A może warto zdobyć się na bunt, bunt wyrażony bezinteresownym zainteresowaniem się innym człowiekiem...?

michall_1985 | 2017-11-27
Przeczytana: listopad 2017

Ed Kennedy jest przeciętniakiem,ma 19 lat,mieszka z psem w prowincjonalnym miasteczku.Pracuje w korporacji taksówkarskiej,gdzie zarabia na utrzymanie i drobne przyjemności takie jak alkohol.Jedyną rozrywką dla niego jest gra w karty z trójką przyjaciół:Audrey,w której jest beznadziejnie zakochany,Marvinem oraz Ritchie'm.
Nudne życie głównego bohatera i jego przyjaciół zmienia się,gdy Ed udaremnia napad na bank.Zostaje lokalnym bohaterem.Niedługo po tym dostaje tajemniczą przesyłkę,a mianowicie kartę do gry Asa w kolorze karo.Na karcie znajdują się 3 adresy.Rozpoczyna się gra z tajemniczym nadawcą,która odmieni życie całej czwórki.

To pierwsza książka Zusaka,którą przeczytałem.Podobała mi się charakterystyka głównego bohatera,ponieważ czasem odnajdywałem w nim siebie samego."Osiągnięcia" życiowe,relacje z rodziną i innymi ludźmi,życiowe wybory.To wszystko było mi bliskie.Ale dosc tej wiwisekcji.

W książce autor zastosował narrację pierwszoosobową,świat widzimy oczami Eda,opisuje...