Warszawa

Seria: Moje wspaniałe miasto
Wydawnictwo: Tako
warszawa

„Warszawa” powstała według koncepcji i projektu wybitnej polskiej graficzki Grażki Lange. Książkę ilustrują fotografie wykonane przez artystkę. Wizja stolicy jaką snuje Lange przypomina misterną układankę wspomnień, snów, marzeń i okruchów codzienności. Efekt ten osiągnęła zapraszając do wspólnego projektu dwudziestu sześciu autorów, którzy napisali o życiu stolicy, współtworząc w ten sposób poetycką mozaikę ludzkich spraw. Wśród autorów tekstów znaleźli się pisarze, twórcy książek dla dzieci, a także reżyserzy, scenarzyści, dziennikarze i malarze. Publikację uzupełnia zestaw lekkich not biograficznych, w których zawarto informacje o związkach autorów z Warszawą.

Forma „Warszawy” przywodzi na myśl szkatułę o wielu dnach, książkę-zabawkę, książkę-zagadkę – dosłownie i w przenośni. Każda prawa strona albumu ma zamykane do wewnątrz skrzydełko, na którym widnieje fotografia zamkniętego pudła lub szkatułki. Obok znajduje się jedna z 28 literackich opowieści. Po rozłożeniu skrzydełka („otworzeniu pudełka”), oczom czytelnika ukazuje się ukryta pod wiekiem „zawartość”, czyli fotograficzna niespodzianka w postaci: kolekcji kamyków, biletów, znaczków, kluczy, guzików...

„Warszawa” jest niecodzienną książką ilustrowaną, w której młody czytelnik odnajdzie odzwierciedlenie swoich dziecięcych pasji kolekcjonerskich, a dojrzały – zachwyci się konceptem labiryntu ludzkich spraw odnalezionych w gąszczu huczącej stolicy. Grażka Lange pokazuje – alternatywny do wielkich problemów ekonomii, polityki i mediów – świat drobnych rzeczy, należących do warszawian lub ludzi odwiedzających Warszawę, którzy odeszli, lub do tych, którzy na zawsze zostaną w cieniu. Tym samym artystka prowokuje czytelnika do refleksji i odpowiedzi na pytanie: a czym dla mnie jest Warszawa?
Książka powstawała na zamówienie hiszpańskiej oficyny Media Vaca i ukazuje się w serii „Mi hermosa ciudad” / „Moje wspaniałe miasto” (przekład na język hiszpański: Abel Murcia). Wydania polskie i hiszpańskie mają premierę w 2015 roku.

źródło opisu: http://www.tako.biz.pl/warszawa.htm

źródło okładki: http://www.tako.biz.pl/warszawa.htm

_fantasquemagorie_ | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Kolekcja okruchów przeszłości. Kolekcja drobnych przyjemności. Znak czasów. Kalejdoskop ludzkich losów, pasji, marzeń i emocji zamknięty w jednej, filigranowej książeczce.

Niby o Warszawie, ale miejscówki, których dotyka (ogród Saski, Elektoralna, Park Skaryszewski, plac Konstytucji, Francuska, Paryska, "pełna komarów rzeka zapomnienia" w Wilanowie, oklejony brudem Dworzec Centralny, 60-letnie warszawskie Stare Miasto...) stają się głównie pretekstem do powrotu do przeszłości, do snucia ciepłych, nostalgicznych, wzruszających opowiastek oraz prezentacji migawek z obecnego, całkiem współczesnego, wbrew pozorom wcale nie usłanego różami stołecznego życia.

Niby dla dzieci, ale niejednego dorosłego może chwycić za serce.

Niby o mieście pożegnań, ale właściwie raczej o nie mieszkaniu we wspomnieniach tudzież o mieszkaniu w nie-wspomnieniach.

Zbiór około trzydziestu mini-historyjek traktujących o pozornie niepowiązanych ze sobą drobiazgach, wydarzeniach, pasjach, miejscach:...

Abdita | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016