Wróg bez twarzy

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Cykl: Jack Reacher (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
Tripwire
Reacher, Child, sensacja

Inne wydania

Jack Reacher dowiaduje się, że poszukuje go prywatny detektyw - na zlecenie kobiety, której nazwisko nic mu nie mówi. Detektyw zostaje zamordowany, a Jack postanawia wyjaśnić, co się za tym kryje. Okazuje się, że klientka detektywa to Jodie, córka jego byłego dowódcy generała Garbera. Kiedyś oboje łączyło uczucie. Na prośbę rodziców żołnierza zaginionego w Wietnamie generał zobowiązał się ustalić jego losy. Teraz zlecenie przejmuje Reacher. Trop prowadzi go do Hobiego - najbardziej bezwzględnego kryminalisty, z jakim miał dotąd do czynienia. Jodie i Jack stanowią dla niego śmiertelne zagrożenie...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, WWW

źródło okładki: Wydawnictwo Albatros, WWW

Paco | 2015-05-10
Na półkach: Przeczytane, LEE CHILD
Przeczytana: 10 maja 2015

Child błysnął. Mocna rzecz.
Trafiła kosa na kamień. Reacher na ,, godnego,, przeciwnika.
Tak samo twardzi, bezwzględni i stanowczy.
Różni ich jeden drobny niuans - sumienie.
Autor prowadzi dwa równoległe wątki akcji, a jeden ciekawszy od drugiego.
Fabuła wciąga i intryguje, bo nie ma tu miejsca na niepotrzebne wstawki.
Jest ciągłość, logika, konsekwencja i prostolinijność głównego bohatera ,z którym czytelnik szybko się utożsamia.
Któż z nas (panowie), nie chciałby nim być ? :)
A która z pań, nie poszłaby z nim na randkę ? :)
Czas poświęcony lekturze, będę wspominał ciepło...

wiejskifilozof | 2016-09-11

Wróg Bez Twarzy,to kolejna książka Lee Childa,którą dorwałem w bibliotece.
Jest to według mnie dobra lecz nie wybitna pozycja.
Mamy tu według mojej skromnej oceny,troszkę z mało scen walk.
Jakby Jack był osłabiony jak by mu nie chciało się walczyć.
Myślałem,że akcja w barze będzie lepsza.Ale raczej taka sobie była.

Jego główny wróg robi wrażenie,mężczyzna niepełnosprawny a przysporzył Jackowi wiele problemów.

Dla mnie też dobre były wyjazdy do Wietnamu.
Ale jednak,tego czegoś zabrakło mi w literaturze.
Więc tylko dobra ocena.

veinylover | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Jak zwykle: „książki akcji” o Reacherze trzymają swój poziom. Ta oczywiście także. Nie będę powtarzał opinii pozytywnych, które wygłaszałem już przy innych książkach tej serii.
Czego mi brakowało w tej książce? Mianowicie jednej rzeczy. Autor sporo czasu i miejsca poświęcił perypetiom małżeństwa Marilyn i Chestera Stone. Brakuje mi w książce zamknięcia tej właśnie historii, tego wątku.
Czy fakt, że nie zainteresowali się losami swojego bądź co bądź wybawcy przebywającego w szpitalu trzy tygodnie oznacza bezduszność „nagrodzoną” brakiem zainteresowania autora finałem ich kłopotów. Osobiście spodziewałem się, że Jodie zajmie się ich finansami na koniec książki i „uszczknie” coś w rodzaju nagrody-gratyfikacji finansowej dla Reachera.
Moim zdaniem stałym niedociągnięciem całej serii (prawie, z wyjątkami) są zaniedbania autora w kwestii sytuacji finansowej Reachera. Autor powinien o Jacka lepiej zadbać. To taki mój trochę żart-nieżart.
Poza tym nie mam nic do dodania. Książka...

gwiazdka | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 01 lutego 2015

Ta część bardzo mnie zaciekawiła, śledztwo prowadzone przez Reachera było interesujące, akcja miała właściwe tempo. I nieważne, że w połowie powieści czytelnik był mniej więcej zorientowany, w jakim kierunku to wszystko zmierza, ale już tak skonstruowane są książki Childa, czytelnik wyprzedza bohaterów. Za to ciągle czekałam na pewne wyjaśnienia, których sama nie mogłam sobie dopowiedzieć i to właśnie stanowiło o atrakcyjności „Wroga bez twarzy". Język książki i schemat bardzo podobne do innych z serii, poza tym już zauważyłam, że najlepiej jest czytać serię chronologicznie, ale niewielka tragedia, gdy ktoś, tak jak ja, skacze po tytułach.

No i jeszcze bohaterowie, podobają mi się ich profile, które podaje nam Child, zarówno ci źli- a potrafią być naprawdę wredni, chociaż pewien schemat wcielonego zła w książkach Childa jest powielany, jak i dobrzy, tacy zwykli, normalni ludzie, niekoniecznie święci, ale budzący sympatię i o to w tym chodzi.

Troszkę lepiej niż dobrze.

Stokrotka | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

„Wróg bez twarzy” to trzecia część przygód Jacka Reachera, byłego majora Żandarmerii Wojskowej. Tym razem bohater zostaje wplatany w sprawę z przeszłości, sięgająca czasów wojny w Wietnamie. Pojawia się również piękna kobieta, Jodie Garber - córka zmarłego generała, którą Jack znał już, gdy była nastolatką. Jest także sadystyczny czarny charakter, którego zamiłowanie do przemocy i okrucieństwa przekracza wszelkie możliwe wyobrażenia.
Książkę czyta się naprawdę dobrze, akcja wciąga, a finał w WTC robi wrażenie.

Paweł | 2016-03-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 26 marca 2016

Kolejny raz (dopiero trzeci) muszę przyznać, że spotkanie Reachera na stronicach książki Lee Childa jest czymś bardzo ciekawym i ponadczasowym. Jest przede wszystkim niesamowitą przygodą, gdzie my sami możemy przypatrywać się różnorakim przygodom: tym fajnym i tym bardzo niebezpiecznych.
Jack Reacher po raz kolejny stanie twarzą w twarzą z historiami, które przeraziły wielu przed nim. Stanie w obliczu śmierci wielu osób i ogromnej machiny zła, która miksuje nieprawdę na szczeblach wojskowych. Główny bohater książki cofnie się do przeszłości i spotka bliską mu osobę, która będzie przyczyną rozgrywających się wydarzeń. Wojskowi bohaterowie, kret w szczeblach wojskowych, zaginiony żołnierz, Wietnam i dawna miłość: to wszystko, a może tylko tyle odnajdziemy w tej książce. Akcja nie zwalnia, fabuła trwa w najlepsze. Mrożące krew w żyłach zażyłości pojawiają się w każdym rozdziale. Lektura ,,Wroga bez twarzy" przyprawia nas o zdumienie, zaskoczenie, ciarki na plecach i wiele wiele...

Kacper | 2016-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Każdą przeczytaną książkę Lee Childa, z Jackiem Reacher'em w roli głównej przeczytałem bardzo szybko i za każdym razem gdy kończyłem było Mi smutno, że to już koniec.
Powinienem wytłumaczyć w czym tkwi fenomen tych powieści, otóż krótko: w głównym bohaterze!
Jack Reacher to błyskotliwy, inteligentny i zabawny mężczyzna, który po zwolnieniu ze służby wojskowej tuła się po świecie. Jest ogromnym facetem ... 190 cm wzrostu ... 100-110 kg wagi ... nie boi się nikogo i niczego!
Jest człowiekiem "wolnym" w pełnym Tego słowa znaczeniu, nie posiada telefonu, domu, rodziny, obowiązków, w dodatku stara się być "niewidzialny" z Tego powodu nie korzysta z kart kredytowych, często posługuje się zmyślonym nazwiskiem, któregoś z prezydentów.
Moim zdaniem jest on osobą, którą większość z Nas w głębi serca chce zostać!

emindflow | 2015-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2015

Cykl z Jackiem Reacherem rozkręca się.
Ta część, podobnie jak poprzednie, nie powala jakąś szczególną oryginalnością, a jednak czyta się ją znakomicie.
Motyw traumy związanej z wojną w Wietnamie niezmiennie powraca w literaturze amerykańskiej. Widać jak głęboko przeorał mentalność tamtego społeczeństwa.
Tym razem jak na powieść akcji było nieco mniej akcji, za to odrobinę więcej główkowania i według mnie całość na tym zyskała.
Czytając "Wroga bez twarzy" dostałem dokładnie to, czego oczekiwałem - świetną rozrywkę po całym dniu wyczerpującej pracy. W kolejce czekają kolejne tomy Lee Childa i jestem już prawie pewien, że gwarantują równie dużo emocji i przyjemności z lektury.
Zdecydowanie polecam, lepsza od większości przereklamowanych nowości.

Świetny thriller. Dobrze skonstruowana fabuła, ciekawy temat, mam na myśli los osób zaginionych w czasie wojny w Wietnamie. Powieść czyta się szybko i przyjemnie. Dostarcza emocji, takich jakie powieści sensacyjne powinny ze sobą nieść. Polecam.

MONIA | 2015-10-26

Coraz bardziej pałam sympatią do głównego bohatera ;D A po za tym to świetna akcja, szybko się czyta, na leniwe zimne wieczory ;)

Lee Child odpowie na Wasze pytania!

Zaczął pisać książki, gdy stracił pracę. Przez większość życia pracował w branży rozrywkowej i nie chciał tego zmieniać. Dlatego pomyślał, że będzie pisał dla tych, którzy są złaknieni rozrywki. Tak narodził się Lee Child, twórca słynnego cyklu o Jacku Reacherze. Chcielibyście go o coś zapytać? Teraz macie szansę!