Seniorzy w natarciu

Tłumaczenie: Patrycja Włóczyk
Cykl: Liga Seniorów (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Kaffe med rån
Ag2S

Co robi grupka emerytów, którzy nudzą się w domu opieki? Którzy nie mogą pogodzić się z jedzeniem bez smaku, z brakiem ruchu, ze złym traktowaniem i z tym, że cały czas się na nich oszczędza. I którzy przypuszczają, że lepiej im będzie w więzieniu. Zakładają Emerycką Szajkę, żeby tak jak Robin Hood zabierać bogatym i rozdawać potrzebującym! Märtha, Geniusz, Stina, Grabi i Anna-Greta...

Märtha, Geniusz, Stina, Grabi i Anna-Greta zatrzymują się w luksusowym hotelu, żeby okraść kilkoro zamożnych gości. Sprawy nieco się komplikują i wkrótce Emerycka Szajka zostaje wciągnięta w rozgrywki przestępczego światka. I właśnie wtedy seniorzy zaczynają rozkręcać się na dobre!

Przezabawna opowieść o tym, że prawdziwe życia zaczyna się około osiemdziesiątki!

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Aleksandra | 2016-12-11
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Powieść rozpoczyna się momencie, gdy jedna z głównych bohaterek ma sen. A że sny Marthy zazwyczaj się sprawdzają, staruszka traktuje sprawę bardzo poważnie. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że chodziło o napad, i to taki, w którym ona brała udział! Wraz z czwórką przyjaciół, którzy taka jak ona mieszkają w domu opieki postanawia zorganizować napaść. Twierdzą bowiem, że w więzieniu będzie się im żyło lepiej. Jednak nie wszystko jest takie proste, jak się wydaje.

Autorka już od pierwszych stron mocno skupiła się na odpowiedniej kreacji bohaterów. Chociaż wiele ich różni, łączy ich jedno - chęć do przygód i aktywnego życia. Nasi staruszkowie to nie niedołężni dziadkowie, którzy spędzają wieczory robiąc na drutach i narzekając na stare kości. Co to, to nie! Oni chwytają swoje chodziki i wyruszają w świat, by realizować swoje plany, bo jak twierdzą - na marzenia nigdy nie jest za późno. Nie sposób ich nie polubić i choć ich działania nie zawsze są zgodne z prawem...

Ania | 2016-10-12
Przeczytana: 12 października 2016

Warsztatowo książka jest bardzo słaba. Styl jest toporny, zdania sztuczne i pozbawione energii. ciągłe powtórzenia "złodziejski łup", złodziejski okup", "złodziejska szajka".
Autorka miała ciekawy pomysł, którego moim zdaniem nie udało się przelać na papier. Nie śmieszyły mnie przygody tytułowych seniorów. Bohaterowie są na siłę śmieszni i sympatyczni do bólu. W wyobraźni miałam obraz zdziecinniałych i oderwanych od rzeczywistości staruszków, a nie pełnych werwy, dziarskich seniorów.
Czytanie nie było rozrywką. Nie tarzałam się ze śmiechu.

książki_i_my | 2016-01-14

Kiedy tylko przeczytałem opis "Seniorów w natarciu" pomyślałem, że to książka dla mnie. Już sam niebanalny pomysł na fabułę wzbudza zainteresowanie. Po zapoznaniu się z kilkoma fragmentami (bo dobrą książkę można poznać już po paru stronach) utwierdziłem się w przekonaniu, że warto sięgnąć po powieść Cathariny Ingelman-Sundberg i zapamiętać nazwisko autorki. Prawa autorskie do "Seniorów w natarciu" sprzedano do 26 krajów, a opowieść doczekała się kontynuacji w postaci dwóch kolejnych tomów. Wkrótce nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukażą się kolejne powieści autorki.

Dom opieki przejmuje nowy właściciel. Z miejsca pojawiają się cięcia, jedzenie schodzi na psy, a mieszkańcy zostają pozostawieni samym sobie. Na taki stan rzeczy nie zgadza się Märtha i jej troje przyjaciół. Postanawiają odebrać to co im należne. Włamują się w nocy do biura dyrektora i robią imprezę. Jednak, jak to u starszych ludzi, szybko padają zmęczeni i zasypiają. Tak zastaje ich szef, gdy przychodzi rano do...

Anna-mojeksiążki | 2016-02-03

Dawno się tak nie ubawiłam jak podczas lektury tej książki. Okazuje się, że starość wcale nie musi być nudna i monotonna, o czym przekonujemy się poznając perypetie pensjonariuszy Domu Spokojnej Starości Diament.

Poznajcie Marthę, Stinę, Annę-Grethę, Geniusza i Grabiego - to piątka przyjaciół mieszkających w Diamencie, średnia wieku 80 lat.
Kiedy dom, w którym zdecydowali się spędzić resztę swego życia przeszedł w nowe ręce, zmienił się nie tylko dyrektor, ale zdecydowanemu pogorszeniu uległy warunki życia. Mieszkańcy otrzymują gotowe, mrożone dania, zamiast pełnowartościowych posiłków, mają ograniczone wyjścia na spacery i dostają otumaniające ich leki. Z pełnych życia osób stają się apatycznymi staruszkami, który tkwią w fotelach przed telewizorem i nic im się nie chce.
Na szczęście mają świadomość tych zmian i nie godzą się z nimi - postanawiają zadziałać. Pewnego dnia oglądają dokumentalny program na temat więziennictwa i stwierdzają, że więźniowie mają lepsze warunki od...

anetapzn | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Książkę przeczytałam w ciągu kilku godzin. Była dokładnie tym czego potrzebowałam - cudowną, ciepłą, przezabawną, ale i nie pozbawioną mądrości lekturą.
Bohaterowie książki, to grupa seniorów w wieku 70+, podopiecznych domu złotej jesieni życia:). Po przejęciu placówki przez nowego właściciela, tnie się koszty, znacznie się tnie. Niedogrzane pokoje, kiepskie jedzenie, brak rozrywek. Kiepsko, bardzo kiepsko. Seniorzy podupadają na zdrowiu, ale i psychice. Postanawiają niezwłocznie coś z tym, zrobić.
Märtha, Geniusz, Stina, Grabi i Anna-Greta zaczynają działać w myśl zasady: Jeden występek w ciągu dnia sprawia, że żołądek dobrze się ma.
79-letnia dama (bo inaczej tej pani nazwać nie można) rozpoczyna akcję poprawy życia.. napadem na szwedzki bank. A to dopiero początek. Szalonym pomysłom statecznej z pozoru gromadki, nie ma końca. Nic nie jest im straszne, a występki, które popełniają są dla nich rozrywką, ale i środkiem do osiągnięcia upragnionego celu i szansą na nowe stare...

Muminka | 2016-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Muszę przyznać, że ta lektura jest idealna na poświąteczny czas, gdyż, wywołując nieustanne napady wesołości, pomaga trawićwigilijne ( i nie tylko) potrawy. Co prawda daleko jej do "Stulatka", czy też wynurzeń Henryka Groena, ale w klmacie jest podobna. dziarska ekipa staruszków z jednego domu starości zauważa że warunki więzienne są o niebo lepsze niż to, co serwuje im dom opieku. Postanawiają więc zostać geriatrycznymi przestępcami i na początek zwijają dwa cenne płótna Moneta i Rubensa z muzeum. niestety dosć szybko je tracą, a próbując odzyskac stracone zdobycze, uruchamiają lawinę śmiesznych, niesamowitych perypetii. Oczywiście kibicujemy im w areszcie i podczas śledztwa, jak wodza za nos przedstawicieli prawa, jak mają coraz to ciekawsze plany na wykiwanie systemu. lekko zwariowana komedia, idealna na popołudniowa sjestę. Mnóstwo zabawnych nieporozumień, barwne postaci złodziejskiej szajki,
interesujące tło społeczne i odrobina luksusu, której zażywają pensjonaariusze domu...

bjd Dub | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2016, Audiobook
Przeczytana: 09 marca 2016

Dawno się tak nie uśmiałem przy czytaniu. Książka opowiada o piątce staruszków z domu opieki Diament w Sztokholmie. Postanawiają popełnić przestępstwo, aby trafić do więzienia, bo w telewizji widzieli, że więźniowie są lepiej traktowani od nich. Przez przypadek wychodzi im przestępstwo doskonałe. Nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale w miarę jedzenia ich apetyt rośnie.
Przyznam szczerze, że w mojej miejscowości jest pełno seniorów z wózeczkami i balkonikami i po lekturze tej książki już nie patrzę na nich tym samym okiem. Zawsze się do nich uśmiechałem i pozdrawiałem, ale teraz robię to z jeszcze większą przyjemnością.
Jeśli ktoś chce się rozerwać i poczytać o emerytach z zacięciem gangsterskim to polecam!

książkoholiczka | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Gorąco polecam!!! Bardzo pomysłowa piątka emerytów zamieszkujących dom spokojnej starości nie jest zadowolona z panujących tam warunków. Jedna z nich, Martha po obejrzeniu programu o więzieniach stwierdza, że trzeba popełnić jakieś przestępstwo i koniecznie się tam dostać. Emeryci wprowadzają ten plan w życie ale nie wszystko idzie po ich myśli. Rabunek w hotelu, napad na muzeum, próba obrobienia złodziei to nie jedyne co przychodzi im do głowy. Bawiłam się świetnie.

beataj | 2016-04-06
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

No cóż, nie tak śmieszna, jakby wynikało z opinii czy recenzji. A może to ja spodziewałam się czegoś innego, lepszego?

Izabela | 2016-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2016

Niezwykle lekka komedia kryminalna bez żadnego trupa w tle. Może nie jest aż tak zabawna, co "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął", ale potrafi poprawić humor - niewątpliwie. Akcja raczej wartka, dzięki temu nie sposób się tą książką znudzić. Zresztą wszystko zależy od czytelniczych oczekiwań. Co prawda wiele do życzenia pozostawia polski przekład, lecz raczej w ogólnym jej zrozumieniu nie stanowi on większego problemu. Myślę, że opisana w niej historia pewnej grupy staruszków jest niebanalna i w sam raz nadaje się na to, aby wypełnić nią sobie nieco nudnawe popołudnie. ;) Polecam gorąco ;)

Alek Rogoziński poleca na wakacje

Dzisiaj pięć zakurzonych książek na wakacje poleca Alek Rogoziński, autor bestsellerowej komedii kryminalnej „Jak Cię zabić, kochanie?” Alek z wykształcenia jest filologiem, z zawodu dziennikarzem, z pasji pisarzem kryminałów.