Towarzysze Milczenia t. II

Les Compagnons du Silence
Hachette Polska
2009-01-01
2009-01-01

Na początku XIX wieku Kalabria po latach nieszczęść powodowanych wojnami, epidemiami i klęskami żywiołowymi przeżywa swój rozwkit za sprawą hrabiego Mario Monteleone, przedstawiciela jednego z najznacniejszych włoskich rodów, zwolennika ruchów wyzwoleńczych i wielkiego mistrza Towarzytwa Szlacheckiej Kuźni. Jego mocna pozycja przysparza mu jednak wrogów, dotykają go nieszczęścia osobiste (najpierw syn, a po kilku latach bliźnięta znikają w niewyjaśnionych okolicznościach),trafia do więzienia, zostaje ułaskawiony, mimo to w 1815 podstępnie zostaje zamordowany. Towarzystwo Kuźni przekształca się w Związek węgla i żelaza, który ma na celu pomścić śmierć Mario. Po siedmiu latach nóż kalabryjski przeszywa serce zabójcy, misja zostaje spełniona jednak Związek nie zostaje rozwiązany, z roku na roku stając się coraz mocniejszą organizacją znaną pod nazwą “Towarzystwo Milczenia”. W chwili zakładania liczyła siedmiu członków,w szczytowym momencie ta liczba przekraczała dwadzieścia tysięcy. Być może Paul Feval przedstawił narodzinny wloskiej mafii, która znana jest z działalności właśnie w regionach Neapolu i Sycylii ? Pisarz stworzył powieść wielowatkową ale wszystkie się splatają w trakcie i, przede wszystkim, w końcowej części powieści, prowadząc do zakończenia, które odkrywa i wyjaśnia przyczyny niesczęść Mario i ujawnia osoby za nie odpowiedzialne.
Można stwierdzić, że to dwutomowe dzieło jest ponadczasowe - opisany tam potężny rządzacy układ kontrolujący policję, sądownictwo i lobbujący na dworze królewskim ,ukazana organizacja,swoista grupa trzymająca władzę której głównymi celami są, pod przykrywką działalności na rzecz dobra obywateli, bogactwo i tron, można je wkomponować w dzisiejsze realia, porównać układ ten do rządów niektórych państw (w XX wieku charakterystyczne głównie dla państw postkolonialnej Afryki, w XXI niestety zaczyna ten trend być zauważalny w Europie). Ciężko przypuszczać aby Feval miał intencje wizjonerskie, ale dostrzec można tu dostrzec przestrogę do czego może prowadzi nepotyzm, “beton”, niekompeteni ludzie na decydenckich stanowiskach współpracujacy ze sobą w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Wątek polityczny, choć pewnie inny byłby odbiór tej powieści w czasach spokojniejszych, elementy powieści kryminalnej, połączone z fabułą trzymającą w napięciu do ostatniej strony czynią z “Towarzyszów Milczenia”, pozycji słabo znanej wśród polskich czytelników (a szkoda),lekturę niebanalną i zdecydowanie godną polecenia.

• Najsłynniejsze powieści historyczne - Hachette
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY