Historia życia Toma Jonesa, t.2

klasyka

źródło okładki: zdjęcie własne

jaremah | 2018-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Czyta się rewelacyjnie. Nawet nie wiem kiedy pękło ponad 1000 stron. W drugim tomie, pod koniec szczególnie, trochę drażniąca była dla mnie nieskazitelność pewnych bohaterów, która ich prawie odrealniała (nie zdradzam których). Spodziewałem się też trochę innego zakończenia, jednak wydaje mi się, że kończąc tak, a nie inaczej, Fielding puścił do czytelnika oczko. Mimo wszystko lektura naprawdę przednia, pełna ciekawych i odkrywczych niekiedy dygresji na temat wzorców ludzkich zachowań, aktualnych w każdej epoce. Moim ulubionym bohaterem jest dziedzic Western. A u Toma podoba mi się to, że drobne przygody łóżkowe nie miały żadnego związku z jego głównym, nieskalanym tak przyziemnymi uciechami uczuciem do bogdanki ;-)

Doracy | 2016-05-14

Moja ocena sprzed laty, kiedy byłam nastolatką i przeczytałam tę książkę (oceniam oba tomy). Pamiętam że nieźle się przy niej bawiłam, ale nie wiem jak odebrałabym ją dziś. Nie przeczytam jej jednak powtórnie, bo moja półka ugina się pod ciężarek książek do przeczytania. Jeśli się na nią skusisz - życzę przyjemnej lektury.