Magazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2015 (229)

Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
czasopisma
allison

Miesięcznik o książkach. W tym numerze m.in.: Ranking drukarń Tradycyjnie na jesieni redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” ogłasza wyniki rankingu najlepszych w Polsce drukarń dziełowych. Już po raz dwunasty poprosiliśmy wydawców o ocenę współpracy z rodzimymi zakładami drukarskimi. W odpowiedzi nadeszło ponad 80 głosów. O tym, które miejsce zajmuje drukarnia, decydują liczba oddanych...

Miesięcznik o książkach.
W tym numerze m.in.:
Ranking drukarń

Tradycyjnie na jesieni redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” ogłasza wyniki rankingu najlepszych w Polsce drukarń dziełowych. Już po raz dwunasty poprosiliśmy wydawców o ocenę współpracy z rodzimymi zakładami drukarskimi. W odpowiedzi nadeszło ponad 80 głosów. O tym, które miejsce zajmuje drukarnia, decydują liczba oddanych głosów i punkty. Przyznaje się je za pięć cech: jakość wykonywanej produkcji, terminowość realizowania zleceń, elastyczność na prośby i sugestie klienta, jakość kontaktów interpersonalnych oraz z satysfakcja z zakresu świadczonych usług. Nasz ranking wskazuje największe zalety drukarń, a jednocześnie cele, które wymagają ciągłego udoskonalania. Mamy nadzieję, że ranking stanowi ważną wskazówkę dla wydawców przy wyborze partnera, który stworzy najwyższą jakość dla ich prac

Kotwica, która nie pozwala odpłynąć

Zaczęłam pisać „Annę May” we wrześniu 2012 roku, a skończyłam w listopadzie 2014 roku, czyli łącznie trwało to dwa lata, oczywiście z milionem przerw i załamań, ponownych powrotów. Sama fabuła powstawała wcześniej, wraz z narodzinami mojej córki, Elżbiety. Byłam w ciąży i czytałam wszystko, co mi wpadło w ręce, w tym całe mnóstwo literatury kobiecej. Mówi się, że kobiety w tym okresie są bardziej „pobudzone” i można powiedzieć, że ja właśnie taka byłam. Przyśniła mi jedna scena z „Anny May” i po prostu, bez większego zastanowienia, zaczęłam pisać. Cała „Anna May” to jest spontaniczne pisanie. To taka wewnętrzna potrzebna wyrzucenia z siebie pewnej historii – z Agnieszką Opolską, autorką powieści „Anna May”, laureatką konkursu Literacki Debiut Roku, rozmawia Ewa Tenderenda-Ożog

Książki miesiąca

„Honor mi nie pozwala” Wacława Holewińskiego i „Sąsiedzi naziści” Erica Lichtblaua
„Frassati Gawrońscy” Jacka Moskwy i Krystyny Kalinowskiej-Moskwy oraz „Dialogi o naprawie Rzeczypospolitej” Krzysztofa Szczerskiego i Leszka Sosnowskiego

Proponujemy także

• Piankowe niebo
  • Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
  • Nierozłączki. Heca z opiekunką
  • Szczypta nadziei
  • Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Maszyny takie jak ja

8,18 (33 ocen i opinii)
Piankowe niebo
Cathy Cassidy

0 (0 ocen i opinii)
Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować
Daniel Jerzy Żyżniewski

8 (2 ocen i opinii)
Nierozłączki. Heca z opiekunką
Annie Barrows

8 (3 ocen i opinii)
Szczypta nadziei
Agnieszka Olejnik

0 (0 ocen i opinii)
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

Anna Sokalska

7,2 (10 ocen i opinii)
allison | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Było to moje pierwsze spotkanie z tym czasopismem. Wrażenia? Takie sobie, bo żaden tekst nie rzucił mnie na kolana.

Dużo jest tu informacji o nowościach, głównie w formie recenzji i reklam. Opinie o książkach napisane są na różnym poziomie - od skrótowych kilku zdań po profesjonalne teksty.
Kilka tytułów mnie zainteresowało, przede wszystkim nowe książki Holewińskiego i Zawioły.

Rozmowy z autorami to w większości "kilka pytań do". Są tu może 2-3 prawdziwe wywiady z pisarzami, ale - jak dla mnie - zbyt powierzchowne, by mnie mogły porwać i naprawdę zaciekawić.

Temat numeru to drukarnie - zbyt rozwlekły i podany w mało strawnej formie, bardziej interesujący wydawców niż czytelników.

Z ciekawości można przejrzeć rankingi bestsellerów oraz kronikarskie zapiski dotyczące ważnych nagród (Nobel, Nike). W tym temacie jednak nie dowiedziałam się niczego nowego.

Dla moli książkowych takie czasopismo to na pewno jakaś kopalnia wiedzy, więc - mimo wspomnianych wad - polecam. Sądzę,...