Sytuacja prawna osób transpłciowych w Polsce - raport z badań i propozycje zmian

Wydawnictwo: Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Fundacja Trans-Fuzja
Reminiscencja

Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie monitoringu kilkudziesięciu akt sądowych dotyczących postępowań w sprawie prawnej zmiany płci celem zebrania rzeczywistych informacji o  stanie przestrzegania w  nich podstawowych standardów praw człowieka  – prawa do prywatności, wolności od nieludzkiego i poniżającego traktowania, poszanowania życia rodzinnego. Badanie było (obok badań przeprowadzonych...

Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie
zmiany płci celem zebrania rzeczywistych informacji o  stanie przestrzegania

Badanie było (obok badań przeprowadzonych przez prof. E.Holewińską – Łapińską)
jednym z pierwszych tego typu działań w Polsce i objęło postępowania prowadzone
w ostatnich latach. Wyniki kwerendy akt sądowych oraz wywiady z osobami transpł-
ciowymi, które mają za sobą doświadczenia kontaktu z polskim wymiarem sprawiedliwości (lub zamierzają w najbliższym czasie rozpocząć procedurę sądowej zmiany płci metrykalnej), wykazały ogromną potrzebę uproszczenia tych postępowań, odformalizowania
ich, a  także, przede wszystkim, dostosowania ich do najnowszych
osiągnięć w zakresie medycyny, socjologii i standardów ochrony praw człowieka. Nie
bez przyczyny w raporcie znalazła się także analiza rozwiązań ustawowych funkcjonujących już z powodzeniem w innych krajach. Przykłady tych legislacji wyznaczają z  pewnością kierunek, w  którym powinien dążyć polski ustawodawca podejmując próbę uregulowania tej nierozwiązanej do chwili obecnej kwestii.

źródło opisu: fragment wstępu, Fundacja Trans-Fuzja, 2013

źródło okładki: http://transfuzja.org/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!