On Her Majesty&s Secret Service

Okładka książki On Her Majesty&s Secret Service Ian Fleming
Okładka książki On Her Majesty&s Secret Service
Ian Fleming Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: James Bond (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
James Bond (tom 11)
Penguin Books
2004-01-01
2004-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki The James Bond Omnibus 004 Ian Fleming, Yaroslav Horak, Jim Lawrence
The James Bond... Ian Fleming, Yarosl...
Okładka książki The James Bond Omnibus 003 Ian Fleming, Yaroslav Horak, Jim Lawrence
The James Bond... Ian Fleming, Yarosl...

Tak patrząc wstecz na przeczytane do tej pory książki o przygodach agenta 007 to ta jest zdecydowanie najlepsza. Sam fakt, że scenarzyści filmu "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości" wykorzystali aż tyle wątków z książki pokazuje, że uznano, iż zasługuje na w miarę wierną adaptację.

Czyta się, ale głównie przez sentyment do Bondów. Stare filmy uwielbiam, chociaż dziś się już ich oglądać nie da. Nowe toleruje, poza ostatnim, którego nawet nie obejrzałem do końca. Książki na szczęście wciąż da się czytać.

To dopiero moja druga książka autora. Jest OK. Bez rewelacji. Kilka przegięć i skrótów. Bez większych niedorzeczności. Nie ma gadżetów.

Bond jest bardziej ludzki. Mniej gwałciciel, bardziej romantyk. Nadal umie wszystko, ale też dostaje po głowie. Daje radę.

Bond jest...

163/150/2020
Ten Bond w moim rankingu to jeden z lepszych. Napisany na początku lat 60-tych, a już pojawia się w nim wątek broni biologicznej. Jest też trochę hipnozy, która chyba nie działa aż tak, jak opisał to Fleming, ale zdaje mi się, że był to okres fascynacji tą metodą leczenia. U Columbo też była bohaterką jednego odcinka, pamiętacie? Poza tym „W tajnej służbie…” są również wyjątkowe z powodu ożenku 007. Długo tym mężem nie pobył, bo żona od razu w dniu ślubu, w podróży poślubnej dostaje kulkę od dwójki złych z tej powieści. Złymi są znowu ci z Widma/Spectre. W książce wspomniana jest Ursula Andress (jako jedna z gwiazd odwiedzających szwajcarskie Alpy) – a to dlatego, że została ona opublikowana w 1962 – w roku premiery filmowego „Doktora No”.
Z ciekawostek: Stavro Blofeld (szef Widma) urodził się w 1908 r. w Gdyni. Ciekawe, czy Fleming miał na myśli tą maluśką wioskę, czy nie spodziewał się, że dzisiejsza Gdynia wystartowała w latach 20-tych?
„Niech wyhoduje sobie obfite, przepyszne włosy na tej swojej pięcie achillesowej, aż staną się tak bujne, że potknie się na nich.” – obrazowe, co?
„… co utwierdziło Bonda w przekonaniu, że rybka połknęła nie tylko haczyk z przynętą, ale również linkę i spławik.”
A co do filmu. 1. Jest dość wierną ekranizacją powieści. 2. Ucieczka Bonda z alpejskiej siedziby Widma jest dużo mniej spektakularna niż opisana w powieści. 3. Jako 007 wystąpił George Lazenby – pierwszy i ostatni raz. 4. Stavra Blofelda gra Telly Savalas, czyli porucznik Kojak.

163/150/2020

Cholera, niby człowiek wiedział jak książka się skończy, bo film dosyć wiernie ją odtworzył (jedyna rola George'a Lazenby'ego jako Bond),ale i tak na końcu robi się smutno😢 tylko kamień by się nie wzruszył. Naprawdę warto ten tom przeczytać, gdyż opowiada o jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Bonda, które ukształtowało go już na zawsze, czyli o jego ślubie. Zmagania Bonda z Blofeldem są solą tych książek ☺️

Dobrze i przyjemnie się czyta, początek jakiś nie wciągający i potem miejscami nuży, ale to miejscami bo tak dostałem ciekawą i wciągającą historie i ciekawą intrygę.

Bardzo lubię książki o Bondzie, ale jego spojrzenie na kobiety jest dla mnie trochę zbyt szowinistyczne.

To po prostu Bond:)

To po prostu Bond:)

Moja pierwsza przygoda z Panem Jamesem Bondem i od razu świetne trafienie. Powieść wciąga i zaskakuje. Jeśli dodać do tego bardzo dobrych bohaterów osobliwy humor wyjdzie z tego książka naprawdę warta polecenia.

Dobra, to tytułem wstępu. Rozwijając - solidna powieść szpiegowska, bardziej zbaczająca w stronę głównego bohatera, niż tego, jak te całe operacje są planowane i wykonywane - klasyczny Bond którego kochamy z filmów. Pomysł na książkę ciekawy, Bond całkiem normalnie - nie ratuje świata, ale Europę (na razie),walczy nie z ruskimi, ale z terrorystami.

Jedna z najlepszych części o przygodach tajnego agenta.

Jedna z najlepszych części o przygodach tajnego agenta.

"W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości" to jedna z nielicznych dobrych książek napisanych przez Fleminga. Pod pewnymi względami stanowi lustrzane odbicie pierwszego tomu cyklu, "Casino Royale" - bardzo wyraźna struktura trójaktowa podąża podobną ścieżką, identycznie rozmieszcza akcenty i nawet zaczyna się w tym samym kasynie, sugerując, że Fleming zdecydował się na ten wybieg świadomie. Akt pierwszy nie przypomina standardowego bondowskiego wprowadzenia - zamiast wylać na czytelnika wiadro ekspozycji w gabinecie M, Fleming wodzi go przez chwilę za nos, nim wyklaruje się główny wątek, przy okazji wyłaniając emocjonalny trzon historii. Akt drugi to uczciwa opowieść szpiegowska, rozsądnie odmierzająca suspens i zmierzająca ku serii niezłych scen akcji, choć przyprawiona paroma głupotkami (patrz: Fleming nie odróżnia alergii od fobii, a także z przekonaniem pisze o skuteczności hipnozy). Powieść rozsypuje się dopiero w akcie trzecim, który trąci już typową dla serii literacką amatorszczyzną, co osłabia nieco wydźwięk dramatycznego finału - ta nuta wybrzmiała znacznie lepiej w "Casino Royale".

• Thriller/sensacja/kryminał

Ian Fleming W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości Zobacz więcej