Księga umarłych

Cykl: Pendergast (tom 7)
Wydawnictwo: G+J
The Book of the Dead
Księga, umarłych

Diogenes zwraca skradzioną Nowojorskiemu Muzeum Historii Naturalnej kolekcję diamentów... roztrzaskanych w drobny pył. By odwrócić uwagę od skandalu, dyrekcja muzeum decyduje się na udostępnienie publiczności egipskiego grobowca Senefa. Kiedy trwają przygotowania do wielkiej gali otwarcia ekspozycji, rozpoczyna się seria zabójstw i ożywają plotki o starożytnej klątwie. Według niej wszyscy, którzy wejdą do środka grobu, dostaną obłędu. Katastrofalna uroczystość otwarcia unikatowej wystawy to zaledwie jeden z etapów ostatecznej rozgrywki pomiędzy dwoma braćmi, agentem FBI Pendergastem i Diogenesem. Tylko jeden z nich wyjdzie żywy z tej konfrontacji. Księga umarłych to kolejny po Siarce i Tańcu śmierci zapierający dech w piersiach błyskotliwy thriller Douglasa Prestona i Lincolda Childa z cyklu powieściowego o Pendergaście. Okładka: miękka, Rok wydania: 2006,

Karaś | 2013-11-03
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2013

Czasem niektórym antykwariuszom odbija i windują ceny powieści na poziomy niedostępne zwykłemu śmiertelnikowi. Zdaje się, że cechuje to zupełna losowość - o ile drugi tom do dziś można kupić za kilkanaście złotych, tak trzecią część - Księgę Umarłych - nie sposób znaleźć w przyzwoitej cenie. Koniec końców stanęło na wypożyczeniu książki z biblioteki, choć i tak nie ja to zrobiłem, ale moja dziewczyna. Gdyby nie ona, pewnie jeszcze długo nie sięgnąłbym po tę powieść, bo i długo nie mógłbym jej znaleźć za ludzkie pieniądze.

Preston i Child stanęli na wysokości zadania i dokończyli wątki z Tańca Śmierci w sposób, który absolutnie nie rozczarowuje. Akcja jest wartka, żaden z wątków nie jest zapychaczem, a momentów kulminacyjnych mamy nie jeden, a dwa. Od drugiego tomu - a może i od Siarki, albo nawet wcześniej, nie wiem, nie czytałem tamtych - wokół Diogenesa budowana była aura tajemniczości, mowa była o strasznym zdarzeniu w dzieciństwie, które odmieniło go na zawsze. Obawiałem się,...

kiedy cztery lat temu zamknęłam "Taniec śmierci", przez dłuższą chwilę siedziałam skulona w fotelu, ogarnięta poczuciem wielkiej krzywdy. jak to, panowie, koniec? w takim! momencie?!
niedługo później w moje łapki, niestety tylko na chwilę, wpadła "Księga umarłych" - zdążyłam ją jedynie pobieżnie przejrzeć i nabrać iście wilczego apetytu.
wczoraj nareszcie wróciłam do domu z własnym egzemplarzem i, nie zwlekając, zasiadłam do lektury.
autorzy bardzo zgrabnie rozwiązali większość wątków (acz i tak na koniec jęknęłam: koniec? w takim momencie?!), akcja biegnie wartko, bez zbędnych dłużyzn. z wielką przyjemnością wyłapywałam odniesienia do wcześniejszych książek z cyklu. mam nadzieję, że niedługo zostaniemy uraczeni polskim wydaniem kolejnej części w Pendergastem w roli głównej.
krótko mówiąc - polecam. najlepiej po zapoznaniu się ze wszystkimi wcześniejszymi częściami cyklu.

fik | 2015-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Kolejne spotkanie z parą jednych z najlepszych autorów thilerów i kolejna satysfakcja z przeczytanej książki. Choć myślę że poprzednie były nieco lepsze. Akcja tak i tu jak i we wcześniejszych częściach jest od pierwszych stron i cały czas coraz bardziej wciąga i nic tylko czytać i cieszyć się że są ludzie którzy potrafią dobrze pisać.Trzeba jednak przy tej książce znać poprzednie części żeby wyciągnąć z nie głębię przyjemności. Polecam.

Kasandra | 2011-08-21
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Przeczytałam ją całą w jeden dzień. Ponad pięćset stron... Mój rekord.
Nie będę się rozpisywać na temat wspaniałej narracji i sympatycznych, dobrze skonstruowanych postaci, bo książki tych autorów nie mogą się tak po prostu zepsuć. Co mi się nie podobało? W sumie... Nic. Kocham tę serię i mogę ją polecić każdemu miłośnikowi kryminałów oraz thrillerów. Zero nudy.
Przyznam, inaczej wyobrażałam sobie konfrontację Aloysius/Diogenes. Cóż, ci autorzy potrafią zaskoczyć.

eva40 | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Ciąg dalszy poprzedniej historii zawartej w "Taniec Śmierci". Pendergast i D`Agosta w kolejnej "walce" z Diogenesem.

Lamika | 2016-12-05
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Ostatnia część trylogii, którą lepiej czytać w kolejności, bo można nie zrozumieć niektórych wątków. Podobna w klimacie do Reliktu, znów muzeum, znów wystawa i związane z nią wydarzenia. Jak zwykle akcja toczy się lawinowo, jest napięcie, trochę zaskoczeń. Co nie udaje się duetowi autorów to wątki romansowe. Jest ich w tym tomie trzy, a w pewnym sensie cztery i wszystkie równie drętwe i jakieś nieprawdziwe.
Nie są, na szczęście, najważniejsze, dlatego książkę przeczytać warto.

Adam Grochocki | 2014-12-16

Recenzja z bloga zagrywam.blogspot.com
facebook: https://www.facebook.com/zagrywam?ref=ts&fref=ts

Przeglądam swoje wypociny i jestem w szoku... Jeszcze nigdy nie napisałem recenzji książek, których bohaterem jest agent specjalny Aloysius X.L. Pendergast. Nie wiem dlaczego, ponieważ jestem wielkim fanem przygód wspomnianego jegomościa. Na szczęście kupiłem bardzo niedawno ebooka z jedenastą już odsłoną przygód agenta i to podkusiło mnie żeby napisać o nim kilka słów. W tym poście chciałbym przybliżyć wydane do tej pory książki duetu Douglas Preston i Lincoln Child, aby zachęcić każdego. Naprawdę warto!

BOHATEROWIE

W Relikcie poznajemy agenta specjalnego FBI Dr. Aloysiusa X.L. Pendergasta. Najkrócej można scharakteryzować go słowami z tytułu - współczesny Sherlock. I nie oznacza to plagiatu, czy zbytniego zapatrzenia się autorów w twórczość Doyle'a. Pendergast jest bardzo tajemniczy i niebywale ekscentryczny. Pochodzi z bogatego rodu z wieloma tradycjami. W FBI pracuje jako wolny...

Julia_Anna | 2014-10-27
Przeczytana: 26 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z przykrością muszę przyznać, że zawiodłam się na tej części... Liczyłam, że książka skupi się bardziej na ostatecznej potyczce braci Pendergastów, a tymczasem takowej nie było wcale!
Akcja z początku rozwija się zbyt wolno, co po zaserwowanym w poprzedniej części cliffhangerze, jest nie do zniesienia. Stanowczo za mało jest Pendergasta i mało Glinna, który jest naprawdę niesamowity i z chęcią poczytałabym o nim coś więcej. Tym razem umieszczenie sporej części akcji w muzeum nie było według mnie dobrym pomysłem - ponieważ ja nastawiłam się na rozwiązanie sprawy Diogenesa, poznanie jego tajemnicy i konfrontację z bratem. Tajemnicę nam wyjawiono, historia z przeszłości wyszła ciekawie, ale zawiodłam się faktem, że nie została poruszona między braćmi. Właśnie ten wątek, na którym ta książka przecież powinna się skupić, potraktowano tak niedbale i byle jak! Bardzo mnie to zawiodło... Zamiast porządnej konfrontacji Aloysiusa i jego młodszego brata, dostaliśmy nagle wielce sprawną w...

Via | 2015-01-11
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Jest klimat! Książka naprawdę trzyma poziom.
W związku z kradzieżą diamentów Muzeum postanawia poprawić sobie opinię publiczną. Dostaje dotację, z warunkiem, że ma ona zostać przeznaczona na otwarcie grobowca Senefa. Problem jest taki, że nad grobowcem ciąży klątwa. Przed zamurowaniem go, zginęło kilka osób, obecnie również pojawiają się ofiary. Dla mnie właśnie ta część w Muzeum jest najlepsza.
Jest też jednak wątek Constance i Diogenesa, dzięki któremu poznajemy nieco ród Pendergastów. No i dowiadujemy się, dlaczego Diogenes jest, jaki jest.

KatalogTekstu | 2015-05-04

Po recenzję serii z agentem Pendergastem zapraszam na: http://katalogtekstu.blogspot.com/2015/05/trzynastka-pendergasta.html