Szczypta śmierci

Okładka książki Szczypta śmierci Megan Abbott
Okładka książki Szczypta śmierci
Megan Abbott Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Na Celowniku kryminał, sensacja, thriller
Na Celowniku
Die a Little
Świat Książki
2009-02-01
2009-02-01
Katarzyna Piwowarska
śmierć literatura amerykańska literatura XXI wieku kryminał noir Los Angeles Hollywood USA Ameryka kobieta rodzina

Okładka książki W świetle i w mroku. Opowiadania inspirowane malarstwem Edwarda Hoppera Megan Abbott, Jill D. Block, Lawrence Block, Robert Olen Butler, Lee Child, Nicholas Christopher, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Craig Ferguson, Stephen King, Joe R. Lansdale, Gail Levin, Warren Moore, Joyce Carol Oates, Kristine Kathryn Rusch, Jonathan Santlofer, Justin Scott
W świetle i w ... Megan Abbott, Jill ...
Okładka książki Niebezpieczne kobiety Megan Abbott, Joe Abercrombie, Lawrence Block, Jim Butcher, Pat Cadigan, Gardner Raymond Dozois, Diana Gabaldon, Lev Grossman, Cecelia Holland, Sharon Kay Penman, Sherrilyn Kenyon, Nancy Kress, Joe R. Lansdale, Megan Lindholm, George R.R. Martin, Diana Rowland, Brandon Sanderson, Melinda M. Snodgrass, Caroline Spector, S.M. Stirling, Sam Sykes, Carrie Vaughn
Niebezpieczne ... Megan Abbott, Joe A...

Wciągająca historia o życiu pewnego rodzeństwa w latach 50-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych.
Książka szybka do przeczytania i łatwa w odbiorze. Mała objętość sprawia że szybka się ją czyta.
Przejemna, lekka lektura.

Przejemna, lekka lektura.

Rocznik 1971. Dziennikarka, nauczycielka akademicka, kobieta. To ważne, że kobieta, bo swoje thrillery i kryminały pisze z perspektywy kobiecej i często o kobietach. Tak było już w przypadku jej debiutu, wydanej w 2005 roku w USA Szczypty śmierci.

Akcja powieści toczy się w latach pięćdziesiątych w Los Angeles. Główna bohaterka, Lora King, uczy w szkole. Ma tylko brata, policjanta Billa, z którym mieszka od lat. Nieoczekiwanie mężczyzna poznaje byłą aktorkę Alice Steele i zakochuje się w niej z wzajemnością. Bardzo szybko podejmuje decyzję o ślubie. I choć wydaje się, że trafił idealnie – wszyscy koledzy zazdroszczą mu pięknej żony – Lora ma swoje podejrzenia. I postanawia przyjrzeć się bliżej przeszłości bratowej.

Szczypta śmierci to klasyczny czarny kryminał, który spokojnie mógłby wyjść spod pióra klasyków tego gatunku, w tym Hammeta i Chandlera. Oto bowiem za fasadą normalnego, pięknego świata ludzi szczęśliwych kryje się mroczna rzeczywistość. Rzeczywistość pełna przemocy, w której bogaci mogą wszystko, a biedni zupełnie nic. Drobni gangsterzy, wpływowi producenci filmowi, szantażyści i narkomani. I tajemnice.

Właśnie tajemnicę autorka stara się utrzymać do końca. Dlatego właśnie pisze w pierwszej osobie liczby pojedynczej w czasie teraźniejszym, dzięki czemu czytelnik lepiej identyfikuje się z bohaterka. Kobietą zwyczajną, co z kolei sprawia, że jej śledztwo też jest zwyczajne. Nie ma tu spektakularnych strzelanin, pogoni czy brutalnych morderstw, którym musielibyśmy się przyglądać. Jest natomiast napięcie i całkiem niezłe tłumaczenie Katarzyny Piwowarskiej. Tylko do stylu autorki trzeba się przyzwyczaić. Nie na darmo jednak nazywają ja nową gwiazdą kryminału.

Recenzje:

specyficzna, dająca do myślenia, lekko przerażająca.

specyficzna, dająca do myślenia, lekko przerażająca.

200 stron męczarni.
Językowo strasznie, tylko czy to wina oryginału czy tłumaczenia?
Przez całą książkę autorka stara się utrzymać aurę tajemnicy i tak jest do końca. Czytając próbowałam się domyślić o co chodzi jaką tajemnice skrywa Alice, czy też inni bohaterowie i na domysłach się skończyło.
Dodatkowo nie widzę związku treści z tytułem.

200 stron męczarni.
Językowo strasznie, tylko czy to wina oryginału czy tłumaczenia?
Dodatkowo nie widzę związku treści z tytułem.

• Wymienię
  • Na celowniku
  • Thriller/sensacja/kryminał 🔪
  • Kupione
  • Wyzwanie LC 2020

Dodaj cytat z książki Szczypta śmierci