8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
bajki
Dezyderata

„Każdy dzień w Zwierzątkowym Przedszkolu pełen jest radości, wspólnych zabaw i wygłupów. Dzień, o którym dzisiaj wam opowiem, zaczął się zwyczajnie, jak wszystkie inne dni. Pierwsza, jak zwykle, pojawiła się Gosia Stonoga. Mama przyprowadza ją godzinę przed otwarciem, bo stonogi bardzo długo zdejmują buciki. Zaraz po niej przyfrunął Łukasz Skowronek, ten, który wstaje najwcześniej i budzi cały las. Wraz z nim przybiegli Michał Zając i Ania Żabka. Gdy tylko się zobaczyli, zaczęli zawody w skokach w dal. Halinka Motyl razem z Bartkiem Wilczkiem bawili się w ganianego, a Franek Jeż wykłócał się z Jarkiem Wróblem o to, czy lepsze są skrzydła czy kolce. Wychowawczyni, pani Kasia Przepiórka, wyplątywała właśnie Magdę Kunę z sieci Antka Pająka, kiedy na polanie pojawił się… Jaś.”

„Jaś Lis” to jedna z nielicznych w naszym kraju bajek „integracyjnych”, z których dzieci mogą dowiedzieć się, że ich rówieśnicy z niepełnosprawnościami nie są od nich gorsi, a często posiadają umiejętności, które czynią ich wyjątkowymi. Jak każde inne dziecko. Książka jest z jednej strony wzruszająca, z drugiej niezwykle pouczająca i mądra – zresztą patrząc na nazwisko autorki nie ma czemu dziwić – Malina Prześluga uchodzi za jedną z najbardziej utalentowanych autorek młodego pokolenia. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w kraju, aktualnie dramaturgiem Teatru Animacji w Poznaniu. Ale „Jaś Lis” to także piękne ilustracje, przyciągające uwagę dużych i małych. Wykonała je Agnieszka Trojanowska, na co dzień…. artystka tatuażu! Dzięki jej ilustracjom książka stała się (nie boję się tego słowa!) prawdziwym dziełem sztuki.

Książka prezentuje się bardzo ładnie i oczywiście jest całkowicie bezpłatna, wydana w ramach projektu „Uczmy się razem żyć – taki mały, taki duży! Kampania na rzecz włączenia społecznego dzieci z niepełnosprawnościami”, współfinansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskie

źródło okładki: http://wifoon.pl/img/okladka-470x719.jpg

Dezyderata | 2015-11-24

Takie książki należy promować w szkołach. Uczą empatii i szacunku dla odmienności