Bogowie łakną krwi

Wydawnictwo: Czytelnik
Dieux on soif
literatura francuska
klasyka

Książka ukazuje rzeczywistość roku 1793 we Francji epoki terroru wymierzonego w przeciwników rewolucji. Głównym bohaterem powieści jest Ewaryst Gamelin, młody malarz. Kiedy przy pomocy Ludwiki Rochemaure (bardzo wpływowej kobiety w ówczesnym państwie) otrzymuje pracę prawniczą - osądza oskarżonych o różne zbrodnie (w tym o „szerzenie" polityki monarszej). Stopniowo bohater awansuje społecznie i zamienia się w bezwzględnego tyrana, który skazuje na gilotynę każdego przedstawionego mu w sądzie przeciwnika rewolucji. Przyczynia się do śmierci męża swej siostry, pani Rochemaure, jak i innych dawniej mu bardzo bliskich osób. Dopiero po przewrocie 9 thermidora zostaje odsunięty od pracy w Trybunale i stracony.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogowie_łakną_krwi

źródło okładki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogowie_łakną_krwi

Dużo książek o Rewolucji Francuskiej przeczytałam, ale żadna chyba nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jak "Bogowie łakną krwi". Mechanizmy rewolucyjne są w niej pokazane lepiej niż w niejednej książce historycznej, a odczułam je głębiej przez zżycie z bohaterami. Polecam każdemu, kogo interesuje historia Francji.

LadyBlackCat | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Jak to się dzieje, że ktoś staje się katem, prześladowcą czy tyranem ? Właśnie o tym m.in. traktuje książka A. France`a. Powieść rozgrywająca się w trakcie Wielkiej Rewolucji Francuskiej , to opowieść o Ewaryście Gamelinie , który na oczach czytelnika czy słuchacza przechodzi przeobrażenie. Z młodego nieśmiałego chłopaka, opiekującego się matką, klepiącego biedę i wierzącego szczerze w ideały rewolucji, przeistacza się w kreaturę - sędziego w Trybunale Rewolucyjnym, który masowo skazuje niewinnych ludzi na śmierć.
Poza warstwą psychologiczną France zamieścił oczywiście jeszcze więcej.Obraz rewolucji z punktu widzenia zwykłego człowieka jest przerażający, a co ciekawe, to gdyby usunąć gilotynę i inne elementy, pozwalające jednoznacznie umiejscowić powieść w czasie, można byłoby przypuszczać, że rzecz dzieje się np. w 1917r.
A gdyby usunąć jeszcze słowo „rewolucja”, mielibyśmy niemal klimat jak z „Mistrza i Małgorzaty”, tylko bez Wolanda i jego orszaku, groźba...

utracjusz | 2017-09-26

Czy w erze panującej w literaturze mody na fabularyzowaną (i często mocno zmyśloną) historię Polski ma w ogóle sens zachęcanie do zapoznania się z fabularyzowanym epizodem z historii Francji? Otóż jak najbardziej ma. Sceptyków można zwabić (zmurszałym wprawdzie, bo nieledwie stuletnim) Noblem dla autora, zapewnieniem, że ten akurat epizod miał wpływ na historię całej (co najmniej) Europy, wreszcie gwarancją absolutnej literackiej jakości, na jakiej niektórym spośród popularnych obecnie rodzimych twórców cokolwiek zbywa.

Czytelnikowi skromnej objętościowo powieści France’a dane jest prześledzić karierę malarza Ewarysta Gamelina. Nie jest to, wbrew ewentualnym przypuszczeniom, kariera artystyczna. Gamelin pnie się mianowicie w górę machiny rewolucyjnej, rozpoczynając od skromnego stanowiska szeregowego członka dzielnicowej sekcji. Dzięki takim cechom jak surowość i nieprzejednanie, zostaje kolejno członkiem coraz więcej znaczących ciał, znaczących swą działalność coraz większą...