Tall, Dark & Dead

Wydawnictwo: Berkley
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
africansun

Recovering witch Garnet Lacey owns Wisconsin’s premier occult bookstore. And a fringe benefit of the job is getting customers like Sebastian Von Traum-piercing brown eyes, a sexy accents, and a killer body. The only thing missing is an aura. Which means he’s dead. And that means trouble-something Garnet’s a sucker for…

źródło opisu: http://www.penguinrandomhouse.com

źródło okładki: http://www.penguinrandomhouse.com

africansun | 2016-01-03
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/Sci-fi
Przeczytana: 28 grudnia 2015

*Fan-fucking-tastic*

*What kind of freakishly polite son of a bitch knocks before coming in to kill you?*

Patrząc na to, że książka jest obcojęzyczna, już chciałam pisać recenzję po angielsku, ale powstrzymałam się.
Bardzo żałuję, że nie ma w Polsce tej serii, jest wyjątkowo przyjemna w czytaniu; lekka z barwnymi i zabawnymi bohaterami i ciekawymi przygodami.
Także, kiedy tylko będę miała trochę więcej czasu na czytanie, sięgam po kolejną część, bo trochę mi za mało przygód jeszcze w tym świecie :)

Jeżeli tylko ktoś się czuje na siłach czytać w obcym języku, to polecam :)

*She was starting to give me the oh-please-help-him-out-even-I-get-it look*

*- How long have you two been going out? A month? A week? Days?
Somewhere around sixty-two hours didn't seen like a good response.*