Zapiski oficera Armii Czerwonej

Libra
1990-01-01
1990-01-01
II Wojna Światowa satyra groteska humor

Książka niestety bardzo aktualna i pokazująca że dla rosyjskiego narodu nie ma żadnego ratunku. A co do komtrowersji jakim jest przedstawienie ówczesnej Polski Wschodniej, wydaje mi się że te tereny były krainą mlekiem i miodem płynącą tylko w oczach czerwonoarmistów. Oni pochodzili z takiej biedy, że biedne tereny Polski były dla nich jakimś eldorado i Las Vegas w jednym. I to widać w samej ksiąźce, że coś co było normą dla nas, było "burżujstwem" dla ruskich. Czepialscy zapominają że ta wanna była tylko w Wilnie, dobrze zrobione buty swoje kosztowały a pani "dziedziczka" musiała sama zajmować się przetrzebionym gospodarstwem i prosić sąsiadów by ci jej pożyczyli lichego konia jako środek transportu na targ.

Pozycja będąca satyrą na czerwonoarmistów. Humor dość toporny, ale to akurat celowy zabieg - z wiadomych względów. Książka nie jest więc szczególnie zabawna, za to dość ciekawie rysuje się kontekst historyczny. Na plus też zakończenie, zgrabnie spinające ogólne przesłanie książki.

tym razem audiobook - Henryk Bista stworzyl z tej ksiazki doskonalosc, usmialem sie jak nigdy

bardzo dobre polaczenie historii z zartem zubow jest swietnie napisana postacia a ksiazke az chce sie przeczytac od nowa zaraz po ukonczeniu oby takich wiecej

Świetna! Powieść satyryczna, wyśmiewająca przywary Związku Radzieckiego, ukazuje je w karykaturalnym świetle, jednocześnie pokazując bez ogródek barbarzyńskie sposoby działania tego kraju i tych ludzi, którzy dla zdobycia chwały i stołków zupełnie bezrefleksyjnie posuwają się do haniebnych czynów. I nie jest to pokazane jako aberracja, a jako norma w tej rzeczywistości. Bardzo przyjemnie się czyta, niemniej jednak po przeczytaniu pozostaje nutka niepokojącego poczucia, ze z podobnym poziomem cywilizyjnym naszych sąsiadów ze wschodu, mamy do czynienia w obecnych czasach..

Książkę powinien przeczytać każdy, aby zrozumieć jak funkcjonuje i myśli społeczeństwo rosyjskie, i że historia niestety lubi się powtarzać, a obdarzanie ich zaufaniem nigdy nie wychodzi nam polakom na dobre.

Przygody Zubowa niewątpliwie są satyrą , jednak daleko mu do utworu komediowego a to głównie z powodu, że cała otaczająca wątek rzeczywistość nadal nie jest zamierzchłą historią.
Przez całą lekturę odczuwałem podskórna złość na niezłomność homo sovieticusa.
Na pewno można polecić tę pozycję komuś , kto chce w lekki sposób zapoznać się z elementami mentalności naszych sąsiadów.
Przy okazji : Piotr Cyrwus jeździ po kraju z monodramem na podstawie tej historii, na pewno ciekawa to interpretacja chociaż cena trochę zaporowa się okazała (.

Przez całą lekturę odczuwałem podskórna złość na niezłomność homo sovieticusa.

Z jednej strony ta książka jest lekka, czyta się sprawnie, bardzo dużo w niej humoru, satyry, parodii, wielokrotnie śmiałam się na głos. Z drugiej zaś strony, jej przesłanie jest pesymistyczne, a mając na uwadze wszystko to co się dzieje za naszą wschodnią granicą, stwierdzam, że autor niezwykle trafnie ocenił i opisał człowieka radzieckiego, do cna przesiąkniętego ideologią i stanowiącego totalitarne zagrożenie. I nic się u ruskich nie zmieniło.

Dawno się tak nie uśmiałem

Dawno się tak nie uśmiałem

Niby człowiek nie wierzy, że można być tak opornym na doświadczenia poznawcze i wierzyć tylko słowu jak główny bohater książki, ale wystarczy obejrzeć kilka współczesnych reportaży ze wschodu czy tamtejszych ankiet ulicznych żeby się przekonać, że to prawda.
Fabuła buduje nadzieję na przemianę bohatera, w konsekwencji finał zarówno rozczarowuje jak i pieczętuje powyżej przytoczone przesłanie.

• Audiobooki