Militarni. Polskie organizacje proobronne

Wydawnictwo: Muza
literatura faktu
karollllllla

Militarni. Polskie organizacje proobronne to pierwsza w Polsce książka poświęcona współczesnemu ruchowi proobronnemu. Jej Autorzy, dziennikarze Wojciech Chełchowski i Andrzej Czuba przeprowadzili prawie sto wywiadów z członkami organizacji oraz osobami decydującymi w naszym kraju o ich roli w strukturach obronnych. I twierdzą, że nie spodziewali się, iż ten temat jest tak skomplikowany. W efekcie powstała książka traktująca nie tyle o samych strzelcach i innych „militarnych”, co o znacznie szerszym problemie; systemie obronności naszego kraju. Autorzy oraz ich rozmówcy stawiają w niej ważne pytanie: polscy „militarni” to już wojskowi, czy jeszcze cywile?

„Militarni” chcą, aby ich traktować jako dobrze zorganizowane i wyszkolone formacje, które w czasie pokoju mogą zostać wykorzystane w stanach zagrożenia, takich jak powódź. A w wypadku ataku wroga zostaną automatycznie włączone w struktury wojskowe. Po to właśnie dobrowolnie przechodzą prawdziwe wojskowe szkolenia. Duże nadzieje wiążą także z powstaniem Federacji Organizacji Proobronnych objętej patronatem MON. Jej prezesem został generał Bogusław Pacek, który twierdzi:

„[…] w naszym zespole zidentyfikowaliśmy około 130 zarejestrowanych w Polsce organizacji proobronnych. […]Uważam, że Federacja powinna zrobić wszystko, aby […] były naprawdę przydatne […] Organizacje proobronne w razie wybuchu wojny staną się organizacjami paramilitarnymi.

„Militarni” uważają, że samo ich istnienie może powstrzymać zewnętrznego wroga przed atakiem na Polskę. Nie ma bowiem silniejszej obrony, niż wyszkoleni cywile działający na własnym terenie, tego dowiódł m.in. Afganistan.

Tego samego zdania jest Romuald Szeremietiew, szef Biura Inicjatyw Obronnych przy Akademii Obrony Narodowej, który już w latach 90. wymyślił i zaczął wprowadzać w życie koncepcję Obrony Terytorialnej, w skład której weszłyby organizacje proobronne.

Czy taki plan w dzisiejszych czasach ma szansę na realizację?

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Rybka | 2016-10-14

Ciekawe. Szczególnie opis, co może się wydarzyć na skutek tak banalnego wydarzenia, jak długotrwałe przerwanie dostaw prądu w zimie. Naprawdę nie potrzeba wybuchu atomówki, wysypu mutantów i groźnego wirusa, żebyśmy mieli apokalipsę.

Alterego | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Książka przyjemna w odbiorze ze względu na prosty język. Przydatne zarówno do uzupełnienia wiedzy dla znawców jak i dla zwykłych amatorów tej tematyki. Warto przeczytać chociażby dla poznania z grubsza czym są polskie organizacje proobronne oraz ciekawostek z tym związanych jakie podają autorzy. Książka ma na celu zachęcić ludzi do przyłączania się do różnych akcji na rzecz naszego kraju. Tłumacząc przy tym, że organizacja ta nie zajmuję się tym co wojsko, a jedynie ma na celu wspomaganie go np. podczas klęsk żywiołowych. Polecam!