Wilki, t. 2

Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Wydawnictwo: Libros
Die Wolfe
Malaj

Alfons Materna jest mieszkańcem niewielkiej wsi Maulen w południowej części Prus Wschodnich. Do wioski, w której życie toczyło się zwykłym rytmem, dociera narodowy socjalizm. Bardzo szybko znajduje tu wyznawców, dostrzegających szansę dla siebie na fali rodzącego się faszyzmu. I oto na naszych oczach poczciwe miernoty przeobrażają się w bezwzględnych watażków, w drapieżne wilki, nie stroniące od przemocy, a nawet morderstw, szermujących hasłami o wierności fuhrerowi i ojczyźnie. Bardzo niewielu mieszkańców znajduje w sobie dość odwagi i determinacji, by - tak jak Alfons Materna - przeciwstawić się złu.
Wielowątkowa powieść, której akcja rozgrywa się latach 1932-1945, zaliczana jest do największych osiągnięć pisarskich Hansa Helmuta Kirsta.

źródło opisu: Libros, 2001

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Boczar Czarny | 2016-09-04
Przeczytana: 03 września 2016

I oto zakończyła się moja przygoda z powieścią Kirsta pod tytułem Wilki. Bardzo, żałuję, że to już jest koniec. Książka jest po prostu genialna nie dość, że bardzo wciąga czytelnika, to zmusza go także do wielu przemyśleń: społecznych, czy filozoficznych i także uczy wiele swojego odbiorcy, pokazuje mu drogę jaką powinien kroczyć prawy, dobry człowiek, nawet jeśli ze wszystkich stron otoczą go źłe, krwiożerczę wilki.
Takim człowiekiem jest właśnie główny bohater Alfons Maternie, może nie jest jednostką idealną, ale stara się nią być i robi wszystko, żeby jego społeczność, jego przyjaciela byli szczęśliwi i nie groziło im żadne niebezpieczeństwo.
Zapewne jeszcze nie raz wrócę do tej powieści, bo powtórzę, że jest po prostu genialna!!