Gawędy o sztuce sakralnej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
sztuka
Michele

Zapraszamy czytelnika do odbycia pasjonującej podróży śladami wielkich mistrzów tworzących dzieła o tematyce sakralnej. Bożena Fabiani, jak zwykle, wciąga czytelnika bez reszty w swoją opowieść: pisze z werwą, podąża śladami wielkich mistrzów, nie zapominając przy tym o dziełach. O malarzach opowiada tak, jakby byli jej dobrymi znajomymi. Pokazuje, jak patrzeć na ich dzieła, wyjaśnia ukryty...

Bożena Fabiani, jak zwykle, wciąga czytelnika bez reszty w swoją opowieść: pisze z werwą, podąża śladami wielkich mistrzów, nie zapominając przy tym o dziełach. O malarzach opowiada tak, jakby byli jej dobrymi znajomymi. Pokazuje, jak patrzeć na ich dzieła, wyjaśnia ukryty sens obrazów, zastanawia się, czy talent i charakter idą w parze, czy artysta był swobodny w twórczości i czy był szczęśliwy w życiu.

Główną ideą książki jest pokazanie i objaśnienie obrazów o tematyce ewangelicznej. Jak pisze profesor Fabiani: „Malarstwo sakralne, jak wiadomo, stanowi ogromną większość ocalonych dzieł sztuki, niekiedy prawdziwych skarbów kultury, ale żeby je docenić i zachować dla przyszłych pokoleń, trzeba umieć je odczytać”.

Liczne pozycje albumowe, jakie zalewają nasz rynek, traktują tę tematykę w sposób encyklopedyczny, podręcznikowy. Autorka wypełnia tę lukę, przybliża i objaśnia malarstwo, którego źródłem stała się Ewangelia. Profesor wpisuje swoją opowieść w szeroko pojęty kontekst historyczno-obyczajowy, tak w odniesieniu do samego zapisu Ewangelii i starożytnej Palestyny, jak i do konkretnego dzieła, badając czas i okoliczności jego powstania oraz cechy charakterystyczne, styl artysty i ducha epoki, nie wchodząc przy tym w zagadnienia czysto teologiczne i biblijne. To propozycja książki popularyzującej wiedzę o sztuce i pasję do sztuki.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/296829/gawedy-o-sztuce-sakralnej.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/296829/gawedy-o-sztuce-sakralnej.html

Magdalena | 2016-12-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, W 2016
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Szczerze nie wiem, co mogę napisać o tej książce. Nie traktowałam jej jako nudnego wykładu, raczej jako coś, co w jakiś sposób poszerzy moją wiedzę, ale również sprawi, iż nie będę się nudziła przy lekturze. Na szczęście rzeczywiście przy czytaniu się nie nudziłam. Raczej z ciekawością odkrywałam kolejne strony, z którym dowiadywałam się o malarzach, ich obrazach, fragmentach ewangelii oczami historyka. Przyjemna lektura, z której wiele można się dowiedzieć.

Niektóre obrazy, o których autorka pisze, już znałam czy to z lekcji w szkole, czy z ciekawych lektur czy np. z filmów. Raczej każdy z nas kojarzy "Ostatnią wieczerzę" namalowaną przez Leonarda da Vinci. Jednak chociaż niektóre obrazy były znane, to i tak autorka potrafiła napisać o nich rzeczy, o których ja nie miałam pojęcia. Więc okazuje się, że nawet coś znanego może być nadal nieznane.

Bardzo spodobał mi się podział książki. Na początku autorka książkę podzieliła na części. Każda część to dotyczy innych wydarzeń. Mamy...

Snoopy | 2016-05-03
Przeczytana: 02 maja 2016

Najsłabsza część z cyklu. Pewnie dlatego, że zabrakło w niej tego, co było bodajże najmocniejszą stroną tych gawęd, a mianowicie ciekawostek i anegdot. Tutaj ustępują one niezbyt interesującym i nie do końca umiejętnym opisom dzieł sztuki - w większości dosyć banalnie dobranych. Pozostał jedynie przystępny język i familiarny ton opowieści - dla mnie to było za mało.

koemata | 2016-03-07
Przeczytana: 05 marca 2016

Malarstwo sakralne trzeba umieć odczytać. Jeśli stanie się niezrozumiałe, najpierw trafi do magazynów muzealnych, a potem na śmietnik.
Szczególnie wyróżnione są dzieła in situ nascendi - wiszące niezmiennie w tym samym miejscu od powstania.

Lissa | 2016-02-21
Na półkach: Przeczytane, Sztuka
Przeczytana: 20 lutego 2016

Wyznam, że zanim sięgnęłam po drukowane "Gawędy o sztuce", przez wiele lat słuchałam Bożeny Fabiani w Programie II PR. Było to dla mnie objawienie, że można w taki właśnie, pełen nieskrywanych pasji, sposób uprzystępniać dzieła sztuki. Gawędy pokochali liczni radiosłuchacze, więc przetrwały do dziś. Jednakże Bożena Fabiani na tym nie poprzestała - zaczęła popularyzować sztukę także w postaci książkowej. I tak ukazywały się kolejno gawędy o sztuce, począwszy od XIII do XX wieku. Gwoli ścisłości trzeba dodać, że autorka pisała o sztuce jeszcze w latach 70. i późniejszych, zanim stała się popularna dzięki audycjom radiowym. Obecny rok zaowocował wydawnictwem szczególnym, a mianowicie "Gawędami o sztuce sakralnej". Bożena Fabiani opatrzyła go mottem... prof. Andrzeja Szczeklika, lekarza humanisty:

Każdy z nas tego potrzebuje; uniesień poza rzeczywistość

Taka oto myśl przewodnia towarzyszy temu tomowi, którego celem było - jak pisze we wstępie autorka - uzupełnienie edukacji...

Litera-Tour | 2016-02-18

Fabiani, łącząc cytaty z Ewangelii i wiedzę historyczną, opowiada o malarstwie sakralnym. Przy czym nie są to nudne, czytelne tylko dla absolwentów ASP wykłady o twórcach i ich dziełach, ale rzeczywiste gawędy - jakby siedzieć z autorką przy kawie i słuchać jej opowieści. Raptem obrazy, które często przecież znamy, stają się czytelne, intrygujące, zachwycające. Polecam.

Patsy | 2016-02-05
Przeczytana: 03 stycznia 2016

"Gawędy o sztuce sakralnej" Bożeny Fabiani zainteresowały mnie od pierwszego wejrzenia. Po pierwsze: interesuję się sztuką, po drugie: sztuka sakralna to temat, który już od dawna chciałam lepiej zgłębić i po trzecie: słowo gawędy w moim umyśle równa się mile spędzonemu czasowi, również pod względem walorów edukacyjnych. Na szczęście, moje oczekiwania zostały spełnione, a po inne książki autorki z pewnością w przyszłości sięgnę.

Największą zaletą tej książki jest z pewnością jej gawędziarski styl opanowany przez autorkę do perfekcji. Czytając tę lekturę, miałam wrażenie, że trafiłam na świetnego przewodnika włoskich galerii sztuki, czy na pasjonujący wykład prowadzony przez kompetentną oraz charyzmatyczną osobę. Od samego początku Bożena Fabiani czaruje czytelnika prezentując mu inne spojrzenie na dzieła (nie tylko sakralne), uświadamiając nam ich głębię, wagę detali oraz rolę osobowości i charakteru artysty.

Co bardzo przypadło mi do gustu oraz zapewniło wysoką jakość lektury,...

Speedi | 2016-01-20

Autorka podeszła do tematu w ciekawy sposób. Każda gawęda składa się z trzech podstawowych elementów: cytatu z Ewangelii, komentarza historycznego dotyczącego starożytnej Palestyny (o ile tylko jest możliwy w danym przypadku) oraz z opisu obrazów podejmujących dany temat wraz z informacją o twórcach. Chodziło o to, by książka nie była tylko zbiorem suchych informacji, przypominających karty z katalogu muzealnego. By wiązała różne informacje, ciekawostki, fakty historyczne, osobiste doświadczenia autorki. By ukazywała szerszy kontekst, umiejętnie budziła zaciekawienie, pobudzała zainteresowanie podejmowaną tematyką. By była jak najbardziej ożywcza, nasycona pozytywnymi emocjami, intrygująca.

recenzja: http://www.speedy.cal24.pl/recenzje/92-odczytac-malarstwo-inspirowane-ewangeliami

Kasiek m | 2016-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 52/2016
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Montgomerry | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Jak zwykle świetnie napisana książka i opowiedziane historie. Jasny i klarowny układ.