Petarda

Wydawnictwo: Novae Res
sportowiec, bokser
literatura piękna
Ophelia

Poznajcie Buldoga. Faceta przed czterdziestką, który jeszcze niedawno święcił największe bokserskie triumfy, a dziś musi tułać się po drugorzędnych ringach, żeby włożyć coś do lodówki. W jego nadwyrężonej setkami przyjętych ciosów głowie ciągle jest jeszcze miejsce na miłość i wielkie pragnienia. Los obchodzi się z nim brutalnie, ale on nie traci woli walki. Na przemian pomagają mu i...

Poznajcie Buldoga.

Na przemian pomagają mu i przeszkadzają: trener – hipochondryk oraz promotor – rekin pornobiznesu. Na głowie, w którą sporo przyjmuje, ma jeszcze rozhisteryzowaną eks-dziewczynę z nerwicą natręctw.

„Petarda” to niezwykle interesujące studium przypadku sportowca, który wskutek własnych błędnych decyzji oraz niefortunnego zrządzenia losu zbyt wcześnie staje u progu kariery.

źródło opisu: http://novaeres.pl

źródło okładki: http://novaeres.pll

ewamatul | 2018-05-18

Boksem interesuję się mało, nie moja bajka, ale książka bardzo życiowa, przeczytane w 3 dni. Polecam!

Kacper | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Nie jest to specjalnie rozbudowana i ciekawa historia, więc jeżeli ktoś spodziewa się polskiej odpowiedzi na "Rocky'ego" to się rozczaruje. W pewnym momencie główny bohater zestawia nawet swój trening z kultowymi scenami filmu ze Stallonem, co zabawnie unaocznia jak odmienne jest prawdziwe życie przeciętnego, polskiego pięściarza. Wiecie: Rocky wbiega po schodach Muzeum Sztuki Współczesnej w Filadelfii, Buldog po schodach klatki schodowej własnego bloku. Mimo, że w książce nie pojawiają się żadne autentyczne postacie, miłośnicy boksu bez trudu zauważą nawiązania (pojawia się między innymi Andrzej Gołota). Książka nie jest długa, czyta się ją lekko, łatwo i przyjemnie, więc warto poświęcić te dwa dni i poznać historię Buldoga. Polecam.

PółkizKsiążkami | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane, *Kolekcja PzK*
Przeczytana: 26 lutego 2016

Książka typowo o boksie, życiu boksera i zdecydowanie dla mężczyzn, pomimo, że czytałam ją ja kobieta. Opowiada o losach 39-letniego boksera zwanego przed wszystkich Buldogiem, który nie ma szczęścia w życiu zawodowym ani tym bardziej prywatnym. Kiedyś znany i ceniony bokser, obecnie musi się „sprzedawać” na ringu, aby zarobić. Ma problemy ze zdrowiem, co nie ułatwia mu pracę na ringu oraz z byłą dziewczyną z którą ma syna, a ta chce mu odebrać prawa rodzicielskie. Patrycja – była dziewczyna przedstawia go wszędzie zwłaszcza w sądzie w jak najgorszym świetle, chce go zniszczyć, mimo to wszyscy wierzą bokserowi. Próbuje też znaleźć nową miłość ale i to jak się okazuje mu nie wychodzi.

Czytając książkę ma się wrażenie, że główny bohater to chyba najbardziej inteligentny osobnik w całej tej fabule, a mimo to życie doświadcza go brutalnie.

Buldogowi pomagają i często przeszkadzają - trener hipochondryk, który ma problemy sam ze sobą oraz promotor - rekin pornobiznesu a zarazem kolega...

KlaraIKot | 2016-03-03

Cała noc czytania, ale trudno się oderwać. Bardzo świeża rzecz. Zabawna, ale i trochę brutalna.

Netula_CK | 2016-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Nie mam pojęcia, jak to się stało. Nie mam pojęcia, dlaczego ta książka mnie urzekła. W zasadzie to nie miało prawa się zdarzyć, ponieważ:

a) Jestem kobietą.

b) W dodatku typem romantyczki, która zaczytuje się w powieściach Jane Austen.

c) Owszem, czytam także biografie sportowców, pisuję felietony o tematyce sportowej, ale nie ma to nic wspólnego ze sposobem narracji tej książki.

A jednak zdarzyło się.

„Petarda” to historia boksera, który czasy świetności ma już za sobą, a obecnie daje sobie obić twarz (chciałoby się powiedzieć „mordę”, jednak moja humanistyczna dusza buntuje się przed tym), podkładając się i pomagając w ten sposób podkręcić statystyki „wschodzącym gwiazdom” polskiego boksu. Ale to nie powód, dla którego moja sympatia do tej publikacji mnie zadziwia. Bez przesady, aż taka święta nie jestem, co by się gniewać na bohatera za kilka(set) przekrętów. Ale jeśli dodać do tego miejsca akcji (choćby siedliska uciech mężczyzn dalekich ideałowi, powszechnie znanych jako...