Zagubiony autobus

1961-01-01
Andrzej Nowicki
Andrzej Nowicki Kalifornia podróż literatura amerykańska

Kłamstwa, które sobie opowiadamy

Po przeczytaniu Tortilla Flat byłem bardzo ciekaw innej twórczości Steinbecka. Pierwsze ok 50 stron "Zagubionego Autobusu" zapowiadało się tak dobrze, że spodziewałem się kolejnej tak rewelacyjnej powieści. Niestety mniej więcej w momencie, w którym pojawia się postać Camille książka zupełnie się zmienia. Nagle kolejne parę rozdziałów kręci wokół tej nieciekawej postaci, którą autor moim zdaniem zarysował bardzo nieudolnie (podczas gdy jest w moim przekonaniu dobrym charakterologiem). Trudno określić swój stosunek do tej postaci. Z jej przemyśleń możemy wnioskować, że potrafi być bardzo cyniczna i egoistyczna, innym razem zmiękcza serce swoją empatią i dobrodusznym zachowaniem, które momentami zdaje się być podszyte płytką głupotą. I ta postać staje się nagle centrum książki. Autor stwierdza, że nie ma mężczyzny, którego by nie magnetyzowała, wchodzi tutaj na grunt zalatujący szowinistycznie. Kiedy wreszcie uwaga całego autobusu przekierowuje się na inne sprawy, charakter całej wyprawy zdaje się nabierać pesymistycznych barw, z pasażerów po kolei zaczynają wychodzić ich czarne strony, brudy. Na koniec zostajemy z niejasną sytuacją - co w gruncie rzeczy stało się z Alice? czy Van Brunt umarł? Co dzieje się w głowach bohaterów po tylu niecodziennych wydarzeniach tego wieczoru, kiedy muszą finalnie porzucić swoje plany o podróży? Opowieść właściwie się urywa. Nie ma nic złego w takim zabiegu, choć osobiście za tym nie przepadam, jednak mam wrażenie, że tu ten zabieg był bardziej z braku pomysłu na lepsze zakończenie. Po prostu czegoś tam brakuje.
Reasumując książka zapowiadała się bardzo dobrze, ostatecznie mnie zawiodła. A naturalistyczny sposób snucia opowieści nie przypadł mi do gustu. Autor momentami starał się rozbawić czytelnika, takie odniosłem wrażenie, stosował czasem podobną groteskę jak w Tortilla Flat, jednak tu robił to nieudolnie. Dodaję jedną gwiazdkę do oceny za początek, tu autor świetnie wprowadził nas w psychologię bohaterów, sytuacji, w czasy, a nawet potrafił jeszcze sprytnie zagrać groteską.
Wydaje mi się, że znów zderzyłem się częściowo ze światem dla mnie niezrozumiałym - mentalnością ameryki tamtych lat. Tak samo jak to było w Wielkim Gatsby'im.

Niby nic takiego się nie dzieje., a genialne ukazanie ludzkich dusz, wywracanych na nice każe nam spojrzeć na marność naszego życia. Genialna.

Wyśmienita literatura. Jedyna wada: za krótka.

Wyśmienita literatura. Jedyna wada: za krótka.

Dla mnie ta książka jest genialna.

Grona gniewu była równie genialna, chociaż po prostu genialna inaczej.
John Steinbeck zabrał mnie w drogę prowadząc przez meandry ludzkiej duszy, przykłada do niej szkło powiększające i tłumaczy. Robi to wnikliwie, dowcipnie, poruszająco. Naprawdę czułam się tak jakbym siedziała z nimi w tym barze, a potem jechała autobusem, różnica tylko w tym, że do tego wszystkiego otrzymałam bonus - możliwość wniknięcia jeszcze w ich myśli.
Scena z Alice, gdy autobus rusza a ona zostaje sama w barze...dla mnie jest to jedna z najlepiej skrojonych i najlepiej napisanych scen jakie kiedykolwiek czytałam.

Ta książka przeleżała u mnie dwa lata na półce...I sięgnęłam do niej bo potrzebowałam sprawdzić jak John Steinbeck opisuje historie i miejsce tegoż przystanku autobusowego. No i skończyło się tak, że ja się od tej książki po prostu nie mogłam oderwać.

Czy ktoś poleciłby podobne książki...?

Dla mnie ta książka jest genialna.

Grona gniewu była równie genialna, chociaż po prostu genialna inaczej.

Steinbeck bardzo dobrze przedstawia portrety psychologiczne różnych bohaterów. Naprawdę warto wybrać się w podróż "Zagubionym autobusem", aby przyznać, że pomimo upływu lat opisy naszych marzeń, trosk, wad, które zostały przedstawione w książce pozostają wciąż aktualne.

książka drogi, z teatralnie niemal zamkniętymi w jednym pomieszczeniu bohaterami z równych środowisk - łączy ich wspólna podróż w autobusie

zachwycają zwłaszcza postaci kobiece, naprawdę imponujący wgląd - jak na tam te czasy, z zarysowaną sexualnością

Genialne w swojej prostocie.

Genialne w swojej prostocie.

Do połowy książka nudna jak flaki. Potem się trochę rozkręca i tylko dlatego nie żałuję, że jej nie odłożyłem. Mimo to całość oceniam na przeciętną. Zakończenie totalnie rozczarowujące.

Lekka i bardzo przyjemna w odbiorze lektura. Mimo że wydana w 1947 roku to tematy w niej zawarte są ciągle na czasie. Steinbeck jest wybitnym pisarzem i napewno sięgnę w niedalekiej przyszłości po jego kolejną powieść bo warto go czytać. Polecam.

Czytanie Steinbecka to dla mnie czysta przyjemność. Ta książka to powieść o grupie, którą połączył wspólny rejs autobusem gdzieś do San Juan w Kalifornii. Relacje międzyludzkie, niespełnione pragnienia i wyobcowanie bohaterów to główny motyw tej powieści. Polecam

• John Steinbeck
  • Literatura amerykańska