Błękitna lista

Tłumaczenie: Cezary Murawski
Wydawnictwo: Sonia Draga
Blaue Liste
9788375082043

Śmierć Detlefa Carstena Rohweddera, pierwszego prezesa Towarzystwa Powierniczego to jedna z największych zagadek najnowszej historii Niemiec. Ten, kto zlecił zabójstwo, z pewnością życzył sobie, by przypisano je terrorystom - na miejscu znaleziono włos Wolfganga Gramsa należącego do Frakcji Czerwonej Armii, lecz trudno sobie wyobrazić, aby mógł się pochwalić umiejętnościami zawodowego snajpera. Zresztą dwa lata później sam został zastrzelony podczas próby aresztowania. Błękitna lista daje jedną z możliwych odpowiedzi na pytanie: kto jest odpowiedzialny za oba zabójstwa. Prawdę odkrywa prywatny detektyw Georg Dengler przy okazji ustalania szczegółów śmierci profesora ekonomii, który doradzał Rohwedderowi. Oficjalnie profesor został uznany za ofiarę katastrofy lotniczej, lecz kilka minut po niej, dzwonił do córki, by jej powiedzieć, że spóźnił się na feralny lot. Po tej rozmowie wszelki ślad po nim zaginął. Krok po kroku Dengler odkrywa związek między zgonem Rohweddera i awarią samolotu. Szybko też się domyśla, że ludzie za nie odpowiedzialni nie cofną się przed niczym.

LWK | 2013-08-26
Przeczytana: 2013 rok

Sama intryga i pomysł na fabułę jest świetna, ale ten detektyw. Georg Dengler zachowuje się irracjonalnie i idiotycznie, jak na detektywa, albo ma szalone szczęście, albo rozwiązania pchają mu się same w ręce. Niestety sama fabuła nie wystarcza aby stworzyć świetna ksiażkę, przydałoby się jeszcze skrojony na miarę tej książki bohater, którego tu po prostu brak.
Zdecydowanie nie polecam, chyba że ktoś lubi się męczyć przy czytaniu.

miharu | 2016-09-05
Przeczytana: 04 września 2016

Książka jest niedobra z kilku powodów.
#NudnePisanieONiczym #opisy-gotowania-obiadu-i-klikania #lokowanie_produktu #finał-ssie

Co byście powiedzieli na kryminał z prywatnym detektywem, liczący ponad trzysta stron, w którym śledztwo zaczyna się dopiero około setnej strony? Pewnie nic dobrego, tak jak ja. Nudny początek obfituje w kilka retrospektywnych scenek i zbędne opisy, jak detektyw Dengler urządza swoje biuro. Autor chętnie bawi się w lokowanie produktu: komputer firmy Compaq, przeglądarka Netscape Navigator, dyktafon firmy Olympus, pistolet Smith & Wesson, witryna Citibanku, okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban, sklep sieci Lidl i tak bez końca. Każda rzecz musi mieć nazwę handlową albo informację o producencie. Nic nie śmie pozostać po prostu spodniami, sklepem czy winem. Nie, musi być marki takiej albo firmy takiej. Jakie to męczące, ten przesyt nazw! Schorlau minął się z powołaniem - zapewne byłby świetnym, skrupulatnym specjalistą od scenografii filmowej.

Sporo jest -...

Evelline | 2010-10-09

Mnie ten kryminał polityczny nie wciągnął :( Nie mogłam jej doczytać co rzadko mi się zdarza, zabierałam się za dokończenie tej ksiazki setki razem, nawet gdy byłam bardzo spragniona literatury i nie miałam nic nowego do czytania wolałam przeczytać coś drugi raz niż dokończyć ta książkę.

Leszek | 2012-06-11
Na półkach: Teraz czytam

W przeciwieństwie do "Zmowa milczenia" ta książka - "Błękitna lista" wypada bardzo blado.Wziąłem się za nią ze względu na to,że "Zmowa milczenia" bardzo mnie się podobała,no i"męczę" ją i"męczę" i mam duże wątpliwości czy dotrwam do końca.

Johnny91 | 2012-07-19

Nie pamiętam zupełnie tej książki! Jedyne, co w związku z nią jest w mojej głowie to to, że mi się podobała. Muszę odświeżyć pamięć.

AbioticGirl | 2016-01-02
KAROL | 2015-11-28