Ślepy zaułek

Tłumaczenie: Maciej Pintara
Cykl: Logan McRae (tom 5)
Wydawnictwo: Amber
Blinde Eye
napad, ofiary, świadek, Maciej Pintara

Ktoś atakuje Polaków pracujących w Aberdeen, oślepia ich i zostawia okaleczonych na pustych placach budowy. Brutalne napady powtarzają się, listy przysyłane policji zapowiadają, że to nie koniec. Przerażone ofiary nie chcą zeznawać, jedyny świadek się ukrywa. A sierżant Logan McRae, który prowadzi śledztwo, ma własne kłopoty: oskarżenia o korupcję, groźby mafijnego bossa, złośliwość nowego szefa... Żeby schwytać zbrodniarza, musi naruszyć przepisy - nie po raz pierwszy. Ale po raz pierwszy musi szukać rozwiązania poza granicami Granitowego Miasta...

źródło opisu: [Amber, 2009]

PABLOPAN | 2016-08-04
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Kolejna świetna książka Stuarta Macbride'a. Uwielbiam sierżanta Logana, ale inspektor Steel bije wszystkich na głowę, to chyba moja ulubiona postać literacka. Mimo, że często folguje sobie językiem, przy którym nawet pracownica opieki społecznej oblałaby się rumieńcem, a jej riposty w stylu: "Jedzie od ciebie jak spod pachy prostytutki" zwalają z nóg, jest naturalna i jej osoba wzbudza sympatię, a nie odrazę. Mieszanka doskonałych postaci, ciętego języka i czarnego humoru jest znakiem rozpoznawczym Macbride'a i z pewnością sięgnę po kolejne jego książki, do czego i Was zachęcam :)

gwiazdka | 2016-04-30
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

„Ślepy zaułek” podobał mi się mniej niż poprzednie tomy, a przyczyn było kilka. Pierwsza to zbytnia brutalność, krew dosłownie kapała z poszczególnych stron, po drugie wszystko było zbyt chaotyczne, już nie typowe śledztwo kryminalne, ale powieść gangsterska. Po trzecie znudzona już jestem powtórzeniami. Kiedy Logan raz za razem przeprasza swoich przełożonych, a oni, czyli typowi i niekompetentni idioci, mają do niego o wszystko żal- to już zrobiło się monotonne. Jednak spod tego wyłania się całkiem sprawnie napisana powieść z przebłyskami humoru, chwilami powrotu do sprawdzonej powieści kryminalnej z inteligentnym detektywem. I to przeważyło w końcowej ocenie. Jednak mam nadzieję, że Stuart MacBride porzuci „nadmiar akcji” i wróci do starego sposobu pisania.

„Ślepy zaułek” to dla mnie najsłabsza książka z serii o sierżancie Loganie McRae, z którą miałam możliwość dotąd się zapoznać.
Na pierwszy rzut oka nie różni się znacząco od poprzedniczek, jednak poza tymi wszystkimi elementami, które podobały mi się w poprzednich częściach zawiera niestety trochę niestrawnych dodatków.
Byłam bardzo ciekawa jak autor podejdzie do tematu naszego kraju, jednak wyszło mu to niestety trochę stereotypowo. Radzieckie pistolety, ponura obskura w miastach, wódka lejąca się strumieniami i studenci dzielący się suchym bochenkiem chleba w pociągu. Poza tym nie znam nikogo o imieniu Zytka, już Kaśka, Baśka czy inna Ewa brzmiałaby bardziej po polsku. Zawiodłam się bardzo na przedstawieniu postaci starszej posterunkowej Wiktorii Jaroszewicz, wyszła ostatecznie na osobę mało przydatną w jakimkolwiek śledztwie, a momentami zachowywała się jak kompletna idiotka.

Książka jest przygnębiająca i ponura, za mało w niej humoru, który tak bardzo pasował mi w...

emindflow | 2016-05-21
Przeczytana: 20 maja 2016

To już piąta część cyklu o policjantach z Aberdeen. Nie jest to wprawdzie poziom pierwszych trzech, ale nadal jest dobrze.
Jak zwykle u MacBride’a dominuje charakterystyczny chaos i paradoksalnie nie ma to żadnego wpływu na tempo czy rytm fabuły.
Pojawia się obszerny polski wątek, chociaż nasz kraj widziany ze szkockiej perspektywy niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.
Logan McRae przechodzi głęboki kryzys, co sprawia, że jego działania i decyzje momentami są wręcz wkurzające. Natomiast niespodziewanie inspektor Steel zaczyna pokazywać swoją ludzką twarz. Wątki osobiste toczą się dość leniwie, natomiast w komendzie policji zachodzą kolejne zmiany
Nie jest to na pewno najlepsza pozycja cyklu, ale nadal czyta się bardzo dobrze.

Logan McRae na gościnnych występach w Polsce?? Nie sądziłam, że kiedyś tego doczekam. A jednak! Do tej pory Polacy pojawiali się w książkach MacBride w epizodycznych rolach ... złodziei kradnących materiały biurowe. W "Ślepym zaułku" skomplikowane śledztwo zaprowadzi Logana do Warszawy i Krakowa. Ktoś atakuje polskich pracowników w Aberdeen, bo "zabrali nam nasze prace, nasze kobiety i naszego Boga". Ledwo żywi poszkodowani są tak przerażeni, że nie chcą rozmawiać z policją, a jedynym świadkiem jest uciekający przed wymiarem sprawiedliwości pedofil. Logan MacRae ma ręce pełne roboty, a do tego Inspektor Steele i jej życiowa partnerka chcą mieć dziecko, więc siłą rzeczy proszą go o "przyjacielską przysługę"...
"Ślepy zaułek" to kolejny świetny kryminał spod pióra niekwestionowanego mistrza mrocznych powieści przesiąkniętych
makabrycznym humorem. Pewnie niektórzy się oburzą na sposób przedstawienia polskich realiów, ale w porównaniu z macbridowym obrazem Szkocji i samych Szkotów...

Ewelina | 2013-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Kolejna świetna książka S.MacBride'a, który naprawdę pisze rewelacyjnie, realistycznie, czasami brutalnie, z domieszką czarnego humoru.
Kryminały takie jak ten w sam raz na jesienne długie wieczory.
Po raz kolejny nie zawiodłam się i znów przeżywałam wszystkie sukcesy i porażki sierżanta Logana... i jego kolegów z pracy.
Świetny pomysł z wprowadzeniem kolejnego elementu wyróżniającego tą książkę od innych: wyjazd do Polski i opisanie Warszawy i Krakowa oczami obcokrajowca, i oczywiście fajnie że zawiązuje się przyjaźń z inspektor Steel czy kolegą Renniem i może w końcu uda się sierżantowi stworzyć jakiś konkretny związek?
Aby się przekonać jak dalej potoczą się losy sierżanta(może w końcu inspektora???) Logana trzeba zacząć kolejną książkę "Zimny pokój". a więc zaczynam . :)

Marduk | 2016-03-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Kolejna książka MacBride'a, którą z czystym sumieniem polecam każdemu, kto lubi dobry kryminał z dużą dawką czarnego humoru. Dodatkowym smaczkiem "Ślepego zaułka" jest dużo polskich akcentów - włącznie z fragmentami powieści, które dzieją się w Warszawie i Krakowie (Nowej Hucie). Zachęcam do sięgnięcia po tą, jak i pozostałe książki MacBride'a z sierżantem McRae w roli głównej!

byłem_fprefectem | 2012-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2012

Tym razem z pełną premedytacją (a jak wiadomo, to tylko podwyższa wyrok) wybrałem się znowu do Aberdeen. Jako, że nigdy nie lubiłem zimna i pluchy, bo wolę się dwa razy spocić niźli raz zmoknąć, wyruszyłem w lato. A w Aberdeen to lato było wyjątkowo gorące i to nie tylko w przenośni. Słońce nagrzewało granitowe miasto i przypiekało jego mieszkańców nieprzyzwyczajonych do takiej pogody. Upał, na szczęście, łagodziła trochę bryza znad morza Północnego. W taki skwar ciężko jest utrzymać nerwy na wodzy, a jak na dokładkę, ktoś wycina ludziom oczy wraz z powiekami i potem wypala oczodoły, niema się co dziwić, że gliniarzom puszczają nerwy. Obrywają przy tym całkiem niewinne osoby.
Ofiarami szaleńca są głównie Polscy imigranci, ale jak w ten sam sposób zaatakowano przywódcę jednego z gangów w Aberdeen, a siedziba tego gangu zostaje spalona, sprawa przybiera całkiem inny obrót. Na dokładkę, zupełnie przypadkowo, policjanci odkrywają magazyn broni, a to zapowiada wojnę gangów. Sierżant...

Felicity | 2014-10-26
Przeczytana: 20 października 2014

Całą serię o Loganie MacRae pochłonęłam w 2 tygodnie. Są lepsze i trochę słabsze części, niestety "Ślepy zaułek" według mnie jest jedną ze słabszych pozycji.
Bardziej niż intryga kryminalna interesował mnie wątek osobisty bohaterów. Ze względu na słabszą fabułę skupiłam się na polskich wątkach - akcja dzieje się w środowisku polskich imigrantów w Szkocji. Niestety nie podoba mi się w jaki sposób autor przedstawił Polskę: o ile mogłabym się jeszcze zgodzić że deszczowa Warszawa dorównuje ponurością wiecznie deszczowemu Aberdeen, to twierdzenie że do Nowej Huty nie należy wybierać się bez broni to już przesada. Polska na pewno wygląda inaczej okiem Szkota, ale miałam wrażenie że czytam co najmniej o jakimś zniszczonym wojną i potwornie brzydkim kraju. Jakoś nie wpłynęło to na mój pozytywny odbiór ksiązki.
Jak wspomniałam, ta część serii jest trochę słabsza. Na szczęście inspektor Steel wciąż jest w znakomitej formie i trochę podwyższa poziom.

wojgolee Wojciech | 2011-09-05
Przeczytana: 05 września 2011

Kolejna porcja przygód sierżanta Logana, okraszona dialogami przesiąkniętymi czarnym humorem. Dla osób czytających wcześniejsze części chyba nie trzeba polecać. W tej części mamy polski akcent, co dodaje książce jeszcze więcej smaku. Polska rzeczywistość komentowana przez sierżanta też brzmi...ciekawie. Dla fanów czarnego humoru pozycja obowiązkowa