Moskwa 1941. Największa bitwa II wojny światowej

Wydawnictwo: Znak
historia
LubimyCzytać

Siedem milionów osób zaangażowanych w walki na obszarze wielkości Francji i ponad dziewięćset tysięcy ofiar wśród radzieckich żołnierzy - przy tych liczbach maleją wszystkie inne statystyki dotyczące zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny światowej.Z wielu względów można uznać, że bitwa o Moskwę była największą bitwą w dziejach ludzkości.Moskwa 1941 to nie tylko epicka opowieść o bitwie, która zatrzymała marsz niezwyciężonych do tej pory oddziałów Wehrmachtu, ale również historia ludzi, którzyz nimi walczyli. Braithwaite - opierając się na nieznanych do tej pory dokumentach oraz własnych badaniach - tworzy fascynujący portret miasta, które stanęło twarzą w twarzz wrogiem.Poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o nie mającym odpowiednika w dziejach heroizmie i cierpieniu na niewyobrażalną skalę.Simon Sebag Montefiore, autor Stalin. Młode lata despotyPięknie napisane... Doskonała, szeroko zakrojona relacja.Anthony Beevor, autor StalingraduPrzeczytaj recenzję na portalu valkiria.net

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Bodzepor | 2014-02-16
Przeczytana: luty 2014

Książka dość ciekawa, aczkolwiek podtytuł w polskim wydaniu jest mylący, bo ona w 99% jest o życiu mieszkańców przed i w trakcie bitwy o Moskwę, a o samych działaniach wojennych jest tu jak na lekarstwo.

Batalia | 2013-12-31
Przeczytana: 20 października 2011

Zdecydowanie najlepsza książka historyczna, jaką do tej pory miałam przyjemność czytać. Autor nie przedstawia tylko suchych faktów - w porywający sposób snuje opowieść, wzbogaconą o liczne wspomnienia poszczególnych osób z obu stron frontu, tak żołnierzy jak i cywili. Poczynione przez autora wprowadzenie do II wojny światowej i samej operacji "Barbarossa" pozwala lepiej zrozumieć samą bitwę, a także osadzić ją w odpowiednim kontekście. Całość ilustrują świetne zdjęcia.

Szczerze polecam wszystkim pasjonatom II wojny światowej.

Internetowa_cela | 2019-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Leningrad umierał z głodu.
Stalingrad zdemolowany zdołał się obronić.
Moskwa pozostała niezdobyta.

Z jednej strony pospolite ruszenie pod czerwonym sztandarem, sierpem i młotem, Ukochanym Ojczulkiem, Słoneczkiem, jedynym wodzem, który mógł wszystko i robił wszystko rzucając na szalę miliony istnień ludzkich.

Druga strona medalu to pewien mały kapral, który w dziwnej glorii chwały chciał być równy generałom i może, gdyby czasem ich słuchał przebieg tej wojny miałby zupełnie inny finał. Paradoksalnie, gdyby nie Żydzi, którzy byli zarzewiem tej wojny, można było ją wygrać, nie tylko kilka znaczących bitew.

Doskonała w swej treści i formie publikacja ukazująca przebieg działań wojennych do starcia dwóch wielkich armii pod Moskwą, do której Napoleon dotarł znacznie wcześniej. Najnowsza filmowa produkcja T-34 dotyka jednego, malutkiego epizodu właśnie z tej bitwy o Moskwę.
Polecam!

Internetowa cela to powieść obyczajowa o bólach przeszłości,
o magii zaklętej w teraźniejszości i o...

JonWolf | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Zgodnie ze swoim oryginalnym tytułem, "Moscow 1941. A city and it's people at war", książka opisuje miasto i żyjących w nim ludzi koncentrując się na roku 1941 - roku ataku Niemiec na ZSRR. Książka nasączona jest historiami ludzi, którzy w tym okresie mieszkali w Moskwie, opuścili je szukając schronienia przed wrogiem lub zostali wcieleni do wojska. Dużą część treści stanowią osobiste relacje osób uczestniczących w wydarzeniach. Oprócz tego w książce ogólnikowo opisana jest sytuacja na froncie oraz praca radzieckiego sztabu generalnego - tylko tyle, żeby czytelnik widział co się wtedy działo. Nie jest to jednak dokładny opis działań wojennych.
Była to dla mnie bardzo ciekawa lektura umożliwiająca lepsze zrozumienie co myśleli, czym się kierowali tamci ludzie - oraz ważna pozycja budująca lepsze zrozumienie świata.

Kamil Chabros | 2014-01-20
Przeczytana: 2013 rok

Oryginalny tytuł brzmi: "Moscow 1941. A city and it's people at war". Dobrze opisuje to, co znajdziemy w książce.

tom86tbg | 2015-03-10
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Bardzo wartościowa pozycja historyczna, z mnóstwem faktów, napisana w sposób ciekawy. Niemniej jednak polski tytuł w bardzo dużym stopniu wypacza to co otrzymujemy od autora w środku.

Pozycja ukierunkowana przede wszystkich na historię zwykłych ludzi dziejącą się w czasie II wojny światowej w Rosji szczególnie podczas oblężenia Moskwy Autor opisuje sytuacje materialną oraz warunki, relacje w trakcie wojny na froncie wschodnim.

Jak najbardziej warta przeczytania mimo swojego mylnego polskiego tytułu.

Nightspirit | 2011-11-26
Przeczytana: 24 listopada 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna książka, która na tle wydarzeń o charakterze militarnym ukazuje codzienne życie rosyjskiego człowieka. Polecam

Maks | 2017-05-29
Przeczytana: 01 lipca 2012

Dla fanów historii II WŚ. Jedna z lepszych pozycji.

MARKO761 | 2012-02-09

w zamian za nią oddambitwy polskiego września

kardanik | 2011-08-18
Przeczytana: październik 2011