Mały atlas biblijny

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
religia
LubimyCzytać

Pismo Święta odzwierciedla długie dzieje niezwykłego spotkania Boga z ludźmi, które stanowi fundament naszej wiary. Ma wyraźnie widoczny wymiar historyczny, odsłaniający kolejne etapy dziejów zbawienia. Właśnie dzięki temu tak dobrze znamy odległą w czasie historię biblijnego Izraela oraz sąsiadujących z nim ludów i narodów. To silne osadzenie w historii oznacza, że wydarzenia przedstawione na kartach Pisma Świętego mają też ramy geograficzne. Dlatego obok historii zbawienia istnieje również geografia zbawienia.

Wzgląd na geografię zbawienia stał się jeszcze bardziej widoczny w kontekście obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Szczególnie wymowna stała się wielka jubileuszowa pielgrzymka Jana Pawła II do Egiptu i na Synaj oraz do Jordanii, Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Nowej aktualności i znaczenia nabrali znowu bohaterowie Starego i Nowego Testamentu, przede wszystkim Jezus Chrystus, a także wielkie wydarzenia biblijne, zarówno z dziejów narodu Pierwszego Przymierza, jak z początków Kościoła. Stało się znowu widoczne, że Ziemia Święta i kraje, które do niej przylegają, to ziemia naszych chrześcijańskich korzeni i początków. Jej poznawanie to jeden z głównych warunków owocnego zgłębiania Słowa Bożego i kształtowania własnej tożsamości.

Mały atlas biblijny to zbiór najważniejszych i najczęściej potrzebnych map ilustrujących podstawy geografii i historii biblijnej. Otwiera go mapa Kanaanu, czyli późniejszej Palestyny, przestawiająca ten kraj w II tysiącleciu przed Chrystusem, w czasach patriarchów, a potem wyjścia Izraelitów z Egiptu. Zamyka natomiast mapa basenu Morza Śródziemnego na początku drugiej połowy pierwszego wieku po Chrystusie, gdy Paweł Apostoł podjął wspaniałe podróże misyjne, uwieńczone założeniem wielu prężnych wspólnot chrześcijańskich. Poznawanie świata biblijnego, zwłaszcza jego realiów historycznych i geograficznych, to warunek prawidłowego zrozumienia i przyjęcia orędzia ksiąg świętych. Staje się ono bliższe, bo osadzone w rzeczywistości, która - aczkolwiek odległa w czasie i przestrzeni- przemawia do nas pełniejszym i prawdziwszym głosem.

Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski

Grupa odbiorców:
Studenci biblistyki, teologii, seminarzyści, katecheci, wszyscy zainteresowani Biblią

źródło opisu: https://vocatio.com.pl/pl/p/Maly-atlas-biblijny/568

źródło okładki: https://vocatio.com.pl/pl/p/Maly-atlas-biblijny/568

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!