Tajemnica szepczącej mumii

Tłumaczenie: Anna Iwańska
Cykl: Przygody Trzech Detektywów (tom 3)
Wydawnictwo: Siedmioróg
Mystery of the whispering mummy
LubimyCzytać

"Przygody Trzech Detektywów" to seria powieści kryminalno-sensacyjnych skierowana do czytelników 10-13-letnich.Bohaterami powieści są trzej dorastający Kalifornijczycy: Bob Andrews, Pete Crenshaw oraz Jupiter Jones, czyli Jupe, mieszkający w sąsiadującym z Hollywoodem nadmorskim mieście Rocky Beach. Choć są zupełnie do siebie niepodobni, z wielu względów każdego z bohaterów należy uznać za godnego następcę największych amerykańskich detektywów. Nie brak im ani inteligencji, ani poczucia humoru, które - mimo ich amerykańskiego pochodzenia - należałoby określić jako brytyjskie. Przede wszystkim jednak mają oni niezwykły talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Bob Andrews, niski, lecz wytrzymały chłopak, to typ prymusa, niepozbawiony jednak awanturniczej żyłki miłośnika przygód. Pete Crenshaw, najbardziej wysportowany z trójki przyjaciół, jest raczej wysoki i muskularny. Jupiter... Choć niejednego mogłoby kusić, żeby nazwać Jupitera grubasem, powtórzmy za jego przyjaciółmi, że jest krępy. Jako mały chłopiec pojawił się na ekranach telewizyjnych w serialu o przygodach grupy zabawnych dzieciaków zatytułowanym "Małe Urwisy". Jupe występował tam w roli Małego Tłuścioszka i podobno był tak rozkoszny i przemądrzały, że wywoływał salwy śmiechu u milionów widzów nawet wtedy - a może zwłaszcza wtedy - kiedy zdarzało mu się wpaść w kłopoty. Te doświadczenia zrodziły w nim lęk przed śmiesznością. Chce, by traktowano go poważnie. Wcześnie nauczył się czytać i natychmiast zaczął połykać wszystkie książki, jakie tylko wpadły mu w ręce - z psychologii, kryminologii, nauk przyrodniczych i wielu innych dziedzin. Dzięki swej doskonałej pamięci zachował w głowie większość tego, co przeczytał. Autorem książek jest Andy Chandler, przedstawiający się jako prawnuk słynnego detektywa, którego śledztwa opisał niegdyś Arthur Conan Doyle. Obecnie autor mieszka w Kalifornii i reżyseruje filmy w Hollywoodzie.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

katka | 2018-03-01
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Młodzieżówka, która powinna zachęcić najbardziej opornych czytelników w wieku 11-13 lat, gdyż bohaterami są trzej młodzi detektywi, Jupiter Jonas, Pete Crenshaw i Bob Andrews którzy mają masę przygód momentami przerażających jaki i zabawnych.

Tym razem nasi bohaterowie otrzymują dwa listy do swojego biura na złomowisku.
Jeden o profesora Andy'ego Chandlera, a drugi od Pani Banfry.
Detektywów poleciła panna Waggoner, której chłopaki kiedyś też pomogli.
Pani Banfry prosi więc o pomoc w znalezieniu cennego kota abisyńskiego, który nazywa się Sfinks.
Profesor natomiast napisał o... szepczącej mumii która ma trzy tysiące lat....

Nie jest to codzienne zjawisko więcej jak się domyślacie trzech młodych, ambitnych chłopaków, zaskoczyło i zaciekawiło owe wyzwanie.

Więcej zdradzić nie mogę, bo zepsułabym lekturę ;)

Natomiast serdecznie polecam i to wcale nie tylko młodzieży, bo i nie jedną dorosłą osobę książka ta może zaciekawić:)

elendil | 2017-08-16
Przeczytana: 1999 rok

Ciekawa seria dla młodzieży. Czytałem te książki na przełomie 7/8 klasy,prawie 20 lat temu. Bibliotekarka dziwiła się, że wypożyczam tak dużo książek. Pytała czy na pewno czytam.:)

Seria opowiada o trzech młodych przyjaciela, którzy starają się być dedektywami. Każdy z nich jest różny i ma inne podejście do tego "fachu". Dzielnych tropicieli wspiera stary przyjaciel pan Alfred Hitchcock. :)

elendil | 2017-08-16
Przeczytana: 1999 rok

Paulina | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Przygody trzech młodocianych detektywów mieszkających w Kalifornii. Każda książka to osobna detektywistyczna zagadka. Każda jedna wciąga. Polecam.

Lexie | 2016-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 września 2016

Kolejna dobra część serii. Zawsze lubiłam wątki egipskie, wydają się takie fascynujące i lekko (a nawet i bardzo) przerażające.
Czytając przygody trzech detektywów wielu bohaterów wydaje się być w kręgu podejrzanych. To dobry sposób na lekkie zakręcenie czytelnikiem, żeby od razu nie odkrył, co jest na rzeczy.
Ta seria wywołuje we mnie taki sentyment!

| 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: marzec 2014

Miło jest wracać do serii, które się lubi, nawet jeśli jest to seria dla młodzieży, a ty jesteś osobą dorosłą. Cykl o Trzech Detektywach to mój ulubiony cykl młodzieżowy, do którego wracam, bez względu na wiek.

W tej oto małej książeczce zamknięte jest wszystko, co lubię - starożytny Egipt, mrożące krew w żyłach tajemnice, śledztwo, sympatyczni i inteligentni (i często zabawni!) główni bohaterowie. Co prawda niektóre pomysły są lekko naiwne, a styl jest jaki jest - przeznaczony dla młodszego czytelnika - jednak to wszystko znika, gdy zaczynam czytać i daję się ponieść fabule. To świetna książka, a jeśli ktoś lubi mumie i egipskie eksponaty, tym bardziej powinna mu się spodobać.

I jeszcze jedno. Annubis ;)

Katarzyna | 2013-08-27

Polecam dla dzieci

Sam Jane | 2012-09-29
Przeczytana: 21 września 2012

Wczoraj przeglądając wikipedię w celu sprawdzenia, która część Przygód Trzech Detektywów jest następna po szepczącej mumii zauważyłam, że wiek docelowy tej historii to 11-13 lat. Smutna prawda runęła na moje barki, zawsze kiedy mówię "czytałam to w pierwszej klasie gimnazjum" miałam przed oczyma widok trochę starszej osoby. Ale nie w wieku zauważam problem, ponieważ moim zdaniem nigdy nie jest się za starym na jakąś książkę. Po prostu nie mogę uwierzyć, że minęło tak wiele czasu a ja nadal nie przeczytałam całości. Jakiś czas temu podjęłam się misji skompletowania i przeczytania wszystkich historii trzech detektywów i właśnie to odkrycie pokazało mi, że nigdy nie jest na to za późno.

Część jak zwykle ciekawa, trzyma dobry poziom choć zagadki rozwiązują się same przy małej pomocy dobrego pomysłu i szczęścia. Jeżeli chodzi o te naiwności fabuły są one do zniesienia (biorąc pod uwagę kto powinien być odbiorcą). Cieszę się, że tym razem Bob miał szansę dobrnąć z kolegami "osobiście"...

Małgosia | 2012-07-02
Przeczytana: 09 lipca 2012

Czytałam niemal jednym tchem :-)

PABLOPAN | 2012-06-24

Świetna seria dla młodzieży. Naturalnie polecam :)