Oblicza doświadczenia aksjologicznego. Studia i rozprawy

Wydawnictwo: WAM
Filozofia, aksjologia
filozofia, etyka
LubimyCzytać

Redaktorom tomu udało się zgromadzić wypowiedzi kilku znakomitych, uznanych aksjologów (…), a także wielu młodych już znanych z tego, że nie rezygnują z aksjologicznego podejścia do podstawowego ludzkiego odniesienia do świata, jakim jest wartościowanie. Nie brakuje dziś bowiem głosów ubolewających nad zabrnięciem filozofii w pułapkę aksjologii jako niedającej się racjonalnie ująć rzeczywistości ludzkiej. Trudno mi jednak podzielać te narzekania, rezygnujące z prób uporządkowania metod opisu wartościowanego świata, możliwości uzasadnienia naszych wartościowań i ujęcia wyniku poznania aksjologicznego w mniej lub bardziej wyraźnie uporządkowane struktury zwane systemami wartości. Świat wartości, jaki wyłania się z naszych wysiłków poznania, nie jest przecież naszym wymysłem, ale intersubiektywnie i przedmiotowo ugruntowaną, na swój sposób logiczną, osnową cywilizacji i kultury. Dlatego z dużym uznaniem odnoszę się do pomysłu przygotowania tej książki.

źródło opisu: WAM 2011

źródło okładki: WAM 2011

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!