Piosenkarki PRL-u. Spotkanie I

Emilia Padoł Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2016-01-26
2016-01-26
literatura polska biografia wspomnienia piosenkarki PRL sztuka PRL polscy artyści artyści polscy

1964

Z przyjemnością przeczytałam wspomnienia o ośmiu piosenkarkach, które zapisały się w historii polskiej (i nie tylko) muzyki rozrywkowej. Nazwiska, które być może niewiele mówią młodszym pokoleniom, ale ich rodzice, dziadkowie, pewnie znają je przynajmniej ze słyszenia. Ich sylwetki nie zostały tu opisane w sposób wyczerpujący, ale chyba nie taki miał być cel tego opracowania. Odbieram je jako próbę zainteresowania ich postaciami, zainspirowania czytelnika do sięgnięcia po inne publikacje dotyczące: Marty Mirskiej, Marii Koterbskiej, Reginy Bielskiej, Nataszy Zylskiej, Reny Rolskiej. Ludmiły Jakubczak, Hanny Rek i Joanny Rawik. Niezwykle interesujących postaci, których kariera miała dość dynamiczny charakter, od szybkiego rozwoju, gwałtownego wzrostu popularności, uwielbienia, aż po (w niektórych przypadkach) osamotnienie, medialne i towarzyskie zapomnienie… Poznajemy je nie tylko jako artystki przecierające w naszym kraju szlaki dla rozwoju nowych gatunków muzycznych, ale też kobiety, które stawały się ikonami swoich czasów, idolkami, na których chciało się wzorować wiele im współczesnych. Jednocześnie kobiet, którym przyszło w niejednokrotnie i w różny sposób zapłacić za wybór ścieżki życiowej.
Chętnie sięgnę po inne tomy z tej serii.

Pobieżne biografie artystek, które w połowie XX w. świeciły triumfy na polskiej scenie muzycznej, ale nierzadko też na europejskiej i światowej. Autorka przybliża nam zapomniane już piosenkarki, które dzięki interpretacji utworów przez nie wykonywanych zapisały się w historii polskiej muzyki.
Polecam.

Polecam.

Bardzo krótki opis kilku znanych artystek czasów PRLu. Jest to bardziej wzmianka, ciekawostka zachęcająca do zaznajomienia się z twórczością i życiem tych kobiet.
Autorka w opisie nie trzyma się chronologii, zdania są budowane chaotycznie, jakby w trakcie pisania coś sobie przypominała i wtrącała. Prawda, jak zawrzeć tak wiele, poświęcając na to zaledwie kilka stron.

Świetnie opisane barwne postacie piosenkarek,których utwory nucimy do dziś :M.Koterbskiej,N.Zylskiej i wielu innych.Zapiski w formie relacji ze spotkań autorki lub ze wspomnień przyjaciół,doprawione anegdotami,ale też pokazujące często schyłek życia w zapomnieniu lub na emigracji.Całość uzupełniona archiwalnymi zdjęciami płyt,fotosami ze scen.

To nie jest książka do nucenia, nuci się przy monumentalnej historii polskiej muzyki rozrywkowej, a dla tego cyklu Emilia Padoł konkurencji nie stanowi - i nie ma zamiaru. Przywołuje natomiast postacie związane z PRL-em, a funkcjonujące w przestrzeni publicznej. Bardziej niż artystyczne poszukiwania inspirują ją osobowości. Po "Damach PRL-u" i "Dżentelmenach PRL-u" Emilia Padoł sięga po sylwetki piosenkarek, których nazwiska niewiele dzisiejszej publiczności by powiedziały. Spotyka się z żyjącymi bohaterkami swoich szkiców, ni to prób biograficznych, ni to reportaży dla szerokiego grona odbiorców. Przygląda się uważnie dawnym gwiazdom estrady i charakteryzuje je w ciepłych słowach. Odkrywa sceniczne pseudonimy i kreacje, powraca do wylansowanych przebojów, czasem może też pokusić się o losy piosenki. Nie zależy jej natomiast na całościowych pełnych portretach, szuka raczej ciekawostek. A że tym razem wybiera bohaterki mniej dzisiaj kojarzone - udaje jej się zabłysnąć niewyeksploatowanymi anegdotami. Lektura w pewnym momencie zamieni się w kibicowanie postaciom, Padoł potrafi do nich przywiązać i wzbudzić zainteresowanie przebrzmiałymi gwiazdami. Analizuje drogi kariery, wybory kobiet i możliwości zawodowe, co prowadzi do tworzenia oryginalnych opowieści nie tylko dla czytelników zafascynowanych PRL-em. Emilia Padoł rozkręca się w tych historiach, chociaż wcale nie próbuje przedstawiać kompletnych życiorysów. Jej "Piosenkarki PRL-u" (nawiasem mówiąc - nie ostatni tom na ten temat, co cieszy) to książka warta odkrycia.

Do tego, że radio ma wyjątkową, wręcz magiczną moc nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Po raz kolejny przekonałem się o tym słuchając Trójkowej audycji p. Jerzego Sosnowskiego - gościła w niej Emilia Padoł, której wcześniejsze książki czytałem, a jedną z nich recenzowałem, będąc pod sporym wrażeniem jej talentu biograficznego. Bo gdzież lepiej można by opowiadać o piosenkarkach PRL-u jak nie właśnie w radio?

Padoł powraca w nowym, chyba jeszcze lepszym wydaniu - jej portrety ośmiu gwiazd polskiej sceny muzycznej nabierają reportażowego sznytu i literackiej dojrzałości. Autorka kreśli osiem świetnych, krwistych sylwetek, pełnych wspomnień sprzed lat, dokłada sporą dawkę niepublikowanych i nieznanych dotychczas opowieści, nie szczędzi anegdot. Mirska, Koterbska, Bielska, Zylska, Rolska, Jakubczak, Rek i Rawik z diw, idolek i artystycznych autorytetów przeobrażają się w targane wichrem dziejów i emocji kobiety, które doświadczyły niemal wszystkiego - od wielkiej sławy po niemal zupełne zapomnienie. A wszystko to mimowolni pulsuje w swingowo-jazzowym rytmie, unosi nas nad Śląsk, Kraków, Warszawę i Wybrzeże, wysyła w rejs "Batorym" i podróż do egzotycznych zakątków globu.

Zacząłem od radia, radiem więc skończę. Emilia Padoł mówi "Do usłyszenia" w ostatnim zdaniu "Wstępu" książki. Pewny jestem, że niebawem będzie o niej naprawdę głośno i to nie tylko w eterze.

1955

Opowieść o kilku piosenkarkach, które kiedyś cieszyły się wielką popularnością, a dziś są już prawie zapomniane. Poznajemy barwne życie artystów w szarej rzeczywistości PRL-u.

• Muzyka
  • Biograficzne