Z dziejów i dorobku polskiego i niemieckiego czasopiśmiennictwa na Śląsku

Wydawnictwo: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
LubimyCzytać

Prezentujemy Państwu kolejną publikację Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, która stanowi pokłosie konferencji naukowej zatytułowanej "Z dziejów i dorobku polskiego i niemieckiego czasopiśmiennictwa na Śląsku", jaką zorganizował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego.Celem, który przyświecał zorganizowanemu w dniach 18-19 maja 2004 roku sympozjum, było między innymi wzbogacenie świadomości historycznej współczesnych mieszkańców Śląska oraz dążenie do pełniejszego poznania bogatego dorobku tego wielokulturowego regionu. Publikacja ta ma zatem wyjątkowe znaczenie, gdyż zawiera ona szczegółowe opracowanie traktujące o czasopismach wydanych na Górnym Śląsku. Stanowi ona zbiór szkiców dotyczących zarówno polskiego, jak i niemieckiego czasopiśmiennictwa, mających na celu przypomnienie mieszkańcom Śląska o bogactwie dorobku wcześniejszych pokoleń. Bogactwo i różnorodność problematyki odzwierciedla wielokulturowość śląskiego pogranicza, a teksty zawarte w tomie są rzeczowe, zwięzłe, wsparte obiektywnymi ocenami. Wśród zebranych materiałów konferencyjnych znajdują się prace wybitnych folklorystów, polonistów oraz germanistów traktujące o takich czasopismach, jak: "Der Oberschlesier", "Wczoraj - Dzisiaj - Jutro", "Kattowitzer Zeitung" czy "Katolik".Nasze najnowsze wspólne wydawnictwo to publikacja wyjątkowa, nie tylko ze względu na swą zawartość, lecz przede wszystkim na szczytny cel, który jej przyświeca: swoją najnowszą publikacją pragniemy ocalić od zapomnienia "słowo".

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!